Przyjęcie nowej osoby do firmy wiąże się z kosztami, część z nich można pokryć ze środków przekazywanych przez urzędy pracy. Podczas spotkania w listopadzie pracodawcy z Pomorza dowiedzieli się co mogą z nich sfinansować oraz jak to zrobić.
Jak powiększyć zespół w firmie, a jednocześnie zredukować koszty związane np. z wynagrodzeniem, składkami, wyposażeniem miejsca pracy? Korzystając ze wsparcia urzędów pracy. Podczas spotkania, które odbyło się 29 listopada, uczestnicy dowiedzieli się, jakie formy pomocy są dostępne i na jakich zasadach jest ona udzielana. Eksperci z urzędów pracy przybliżyli także temat przyjmowania na staż osoby bezrobotnej.
Szansa dla młodych i dojrzałych, a dla firm odciążenie
W sytuacji, gdy pracodawca chce przyjąć do firmy osobę do 30. roku życia, w której widzi potencjał, ale brakuje jej np. doświadczenia czy kwalifikacji, dobrym wyjściem jest bon szkoleniowy, stażowy, zatrudnieniowy, na zasiedlenie. Każdy z nich pomaga młodemu bezrobotnemu wejść na rynek pracy, a firmę odciąża pod kątem finansowym. Bony pozwalają opłacić szkolenia, pozyskać nową osobę w zespole bez ponoszenia kosztów, wdrożyć ją w działanie przedsiębiorstwa. Pracodawcy nawiązujący współpracę z osobami do 30. roku życia (dla których będzie to pierwsza praca) mogą skorzystać z refundacji składek ZUS. Firmy, które zdecydują się na zatrudnienie osoby po 50. roku życia także mogą liczyć na wsparcie finansowe. Ze środków przekazanych przez urząd pracy mogą dofinansować wynagrodzenie takiego pracownika. Jeżeli pracodawca przyjmie na prace interwencyjne (mylnie kojarzone jedynie ze stanowiskami fizycznymi) taką dojrzałą osobę, to może liczyć na refundację wynagrodzenia i składek przez wydłużony czas.
Powrót na rynek pracy
Zatrudniający, którzy dadzą szansę wracającym na rynek pracy bezrobotnym rodzicom oraz opiekunom (zrezygnowali z pracy, aby opiekować się dziećmi czy osobami zależnymi), mogą skorzystać z grantu na utworzenie stanowiska w formie telepracy lub ze świadczenia aktywizacyjnego. Dzięki tej pierwszej formie pomocy pracodawca może pokryć wydatki związane z utworzeniem stanowiska pracy, natomiast świadczenie pozwala zmniejszyć koszty utrzymania pracownika w firmie.
Firmy mogą także starać się o refundację kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy, na którym będzie pracowała osoba bezrobotna skierowana przez urząd. Muszą to być jednak podmioty, które działają na rynku min. 6 miesięcy i nie zalegają z wypłatą wynagrodzeń, składek czy podatków.
Przyjęcie stażysty do firmy jest korzystne dla obu stron
Podczas stażu bezrobotny nabiera doświadczenia i kwalifikacji, a zatrudniający zyskuje osobę w zespole bez ponoszenia kosztów związanych z jej utrzymaniem w firmie. Staż trwa od 3 do 12 miesięcy (jeżeli bezrobotny nie ukończył 30. roku życia) lub 6 miesięcy, a jego organizatorem może być m.in. pracodawca, rolnicza spółdzielnia produkcyjna, organizacja pozarządowa.
Bezpośrednimi organizatorami spotkania, które odbyło się 29 listopada były Wojewódzki Urząd Pracy w Gdańsku, Powiatowy Urząd Pracy w Lęborku, Powiatowy Urząd Pracy w Słupsku, Powiatowy Urząd Pracy w Sztumie (z siedzibą w Dzierzgoniu) oraz Powiatowy Urząd Pracy w Malborku. Dyżur telefoniczny, będący częścią programu spotkania, pełniły wszystkie powiatowe urzędy pracy na terenie województwa pomorskiego. Informacje na temat spotkań dla pracodawców dostępne na podstronie wup.gdansk.pl/pracodawca.
Autorka: Marta Wiloch, Wydział Współpracy i Promocji, WUP w Gdańsku
Pliki do pobrania:
Odpowiedzi na pytania uczestników ze spotkania z pracodawcami_29.11 (PDF; 614 KB).pdf