Jak skutecznie aktywizować długotrwale bezrobotnych? Jakie działania mogą podjąć organizacje pozarządowe, aby pomóc osobom wykluczonym społecznie? Czy osoby te mogą być dobrymi pracownikami?
Wszystkie te tematy były poruszane podczas seminarium zorganizowanym przez Wojewódzki Urząd Pracy w Gdańsku przy współpracy z Powiatowym Urzędem Pracy w Słupsku, które odbyło się 23 lutego w słupskim Centrum Organizacji Pozarządowych i Ekonomii Społecznej.
Obecnie, w wojewódzkie pomorskim stopa bezrobocia wynosi 5,7 %. Jest to sytuacja bardzo korzystna dla osób poszukujących pracy, jednak pracodawcy z naszego regionu coraz częściej mają kłopoty z rekrutacją odpowiednich pracowników. Jedną z możliwości rozwiązania tego problemu jest aktywizacja długotrwale bezrobotnych i przywrócenie ich na rynek pracy. O tym, że zadanie nie jest łatwe, świadczą wyniki badania "Niewykorzystane zasoby pracy województwa pomorskiego" (PDF; 2,4 MB)” przeprowadzonego na zlecenie Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Gdańsku w imieniu Samorządu Województwa Pomorskiego. Badanie, dotyczące osób bezrobotnych z III profilu pokazało, między innymi, jakie czynniki wpływają na decyzję o podjęciu aktywności zawodowej, jak postrzegają swoją sytuację osoby bezrobotne i na ile oceniają swoje szanse na powrót na rynek pracy. Wyniki badania zostały zaprezentowane podczas seminarium w Słupsku i stały się przyczynkiem do pogłębionej dyskusji na temat działań, jakie mogą podjąć publiczne służby zatrudnienia wspólnie z organizacjami pozarządowymi, aby skutecznie zaktywizować osoby długotrwale bezrobotne.
Spotkanie było również okazją do zaprezentowania dobrych praktyk realizowanych przez Centra Integracji Społecznej w Słupsku oraz Smołdzińskim Lesie, przy współpracy z Powiatowym Urzędem Pracy w Słupsku i Wojewódzkim Urzędem Pracy w Gdańsku. Oba CIS-y aktywnie działają na rzecz wspierania osób wykluczonych społecznie bądź zagrożonych takim wykluczeniem. Ośrodki te mogą pochwalić się sukcesami w aktywizowaniu osób najbardziej oddalonych od rynku pracy i borykających się z wieloma problemami życiowymi, wśród których nierzadko są bezdomność czy uzależnienie od alkoholu. Dzięki działaniom prowadzonym przez CIS-y, osobom tym udało się poukładać swoje życie na nowo i znaleźć pracę często po wielu latach nieaktywności zawodowej.
Aktywizacja osób długotrwale bezrobotnych to jedno z najważniejszych wyzwań Samorządu Województwa Pomorskiego. Wymaga ona z jednej strony działań systemowych, z drugiej indywidualnego podejścia do każdego człowieka. Działania podejmowane w tym zakresie mogą nie tylko wpłynąć na poprawę gospodarki regionu i być odpowiedzią na brak rąk do pracy, ale też po prostu zmienić czyjeś życie na bardziej udane. Proces włączania w rynek pracy jest wieloetapowy i składa się z diagnozy, która pozwala ustalić powody wykluczenia, wieloetapowej aktywizacji, a także utrzymania w zatrudnieniu, które sprawi, że zmiana będzie trwała.
W zeszłym roku, na zlecenie Samorządu Województwa Pomorskiego, Wojewódzki Urząd Pracy w Gdańsku przeprowadził trzy badania dotyczące kluczowych zjawisk zachodzących na pomorskim rynku pracy: niewykorzystanych zasobów pracy, obywateli Ukrainy na pomorskim rynku pracy oraz potrzeb kompetencyjnych pracodawców naszego województwa.
22 lutego br. w Gdańsku rozpoczęliśmy cykl spotkań upowszechniających wyniki tych badań. Pisaliśmy o tym w artykule „Zbadaliśmy pomorski rynek pracy” i w relacji z seminarium „Jesteśmy sobie wzajemnie potrzebni”.
Raporty ze wszystkich badań znajdują się w artykule "Najnowsze wyniki badań pomorskiego rynku pracy w zakresie migracji, kompetencji i bierności zawodowej".