Pomimo gwałtownie rosnącego w ostatnich latach zapotrzebowania na pracowników oraz spadku liczby bezrobotnych, wciąż mniej kobiet niż mężczyzn jest aktywnych zawodowo.
Panie, szczególnie w okresie przerwy związanej z urodzeniem i opieką nad dzieckiem, a także te po 50 roku życia, często długotrwale pozostające w bierności lub w bezrobociu, stanowią niewykorzystane zasoby pracy w regionie.
Zderzenie wciąż znaczącego odsetka kobiet pozostających bez zatrudnienia i narastających problemów z rekrutacją pracowników nasuwa pytanie o przyczyny współwystępowania tych zjawisk.
Przede wszystkim niezwykle ważna jest analiza problemu aktywizowania kobiet, szczególnie tych długotrwale pozostających poza rynkiem pracy. Warunkiem zaplanowania skutecznego wsparcia udzielanego kobietom, którego celem jest zwiększenie szans na podjęcie pracy, jest określenie najważniejszych przyczyn braku ich aktywności zawodowej oraz barier, jakich doświadczają przy szukaniu pracy. Istotne jest przy tym poznanie opinii zarówno samych kobiet, instytucji, które podejmują działania aktywizacyjne, jak i regionalnych pracodawców.
Badanie „Najskuteczniejsze metody aktywizacji kobiet długotrwale pozostających poza rynkiem pracy województwa pomorskiego” zrealizowane przez Wojewódzki Urząd Pracy w Gdańsku w imieniu Samorządu Województwa Pomorskiego, w 2018 roku pozwoliło na pozyskanie informacji w wyżej wskazanym zakresie.
Zdiagnozowane w badaniu główne bariery w podjęciu pracy przez kobiety to:
- racjonalność ekonomiczna (m. in. efekt programu Rodzina 500+),
- bariery infrastrukturalne (w tym m. in. brak możliwości dojazdu do miejsca pracy, brak publicznych miejsc opieki dla dzieci),
- charakterystyka rynku pracy/rodzaje ofert (w dynamicznie rozwijających się dużych miastach jest wysoki popyt na pracowników z wyższym wykształceniem, poza dużymi miastami dominują oferty dla pracowników prac prostych, fizycznych, w systemie zmianowym),
- postawy pracodawców.
Jak ten temat widzą i komentują liderzy projektów aktywizacyjnych, jak pracodawcy, a jak same kobiety przeczytacie Państwo w Raporcie z badań empirycznych, które przeprowadziła firma SOMA z Torunia. Badanie wskazuje, jakie elementy należy uwzględniać przy projektowaniu wsparcia dla kobiet w aktualnej sytuacji na rynku pracy, a także podejmuje bardzo istotną w tym obszarze kwestię wpływu Programu Rodzina 500+ na pozostawanie kobiet poza rynkiem pracy oraz gotowości pracodawców do stosowania rozwiązań przyjaznych kobietom, które chcą być aktywne zawodowo.
Zapraszamy do lektury raportu z przeprowadzonych badań (PDF; 1,9 MB)