Korzystna sytuacja, utrzymująca się od jakiegoś czasu na pomorskim rynku pracy przyczyniła się jednocześnie do powstania problemów, jakim muszą sprostać pracodawcy. Aby uniknąć przestojów w firmach związanych z brakiem „rąk do pracy”, coraz częściej stosowaną praktyką jest możliwość zatrudniania naszych wschodnich sąsiadów. Spora część pracodawców stosuje wówczas uproszczoną procedurę, która umożliwia im zatrudnianie obywateli z 6 krajów spoza Unii Europejskiej, tj. Republiki Armenii, Republiki Białorusi, Republiki Mołdawii, Federacji Rosyjskiej, Gruzji i Ukrainy.
Dlatego też w celu potwierdzenia tego zjawiska, warto przybliżyć dane statystyczne dotyczące zatrudniania cudzoziemców w województwie pomorskim za rok 2019, które idealnie odzwierciedlają istotę i wagę wsparcia naszej pomorskiej gospodarki wspomaganej pracą obywateli zza wschodniej granicy.
Ukraińcy największym potencjałem Pomorskiego
W 2019 roku pracodawcy oferując zatrudnienie obcokrajowcom, najchętniej powierzali pracę w swoich firmach obywatelom Ukrainy. Ich udział wyniósł około 90%. Nieco mniejsze zainteresowanie odnotowano w odniesieniu do obywateli Białorusi, Gruzji, Mołdawii oraz Rosji. Najmniejszy natomiast odsetek zatrudnionych obcokrajowców stanowili obywatele Armenii.
Transkrypcja danych do wykresu 1. Oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi wpisane do ewidencji oświadczeń powiatowych urzędów pracy w woj. pomorskiego wg narodowości w 2019 r. (PDF; 549 KB)
Umowa zlecenie - najczęstsza forma zatrudnienia obcokrajowców
Wśród wszystkich umów, na podstawie których pracę otrzymywali wschodni sąsiedzi, najbardziej popularną formą zatrudnienia cudzoziemców była umowa zlecenie, ich odsetek wyniósł 75%. Nieco rzadziej cudzoziemcy pracowali w oparciu o umowę o pracę (15% cudzoziemców) oraz umowę o dzieło (9% cudzoziemców).
Transkrypcja danych do wykresu 2. Rodzaje umów, na podst. których zatrudniani byli cudzoziemcy pracujący w oparciu o oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy w woj. pomorskim w 2019 r. (PDF; 572 KB)
W jakich zawodach pracodawcy zatrudniali najczęściej?
Powstałe luki kadrowe pracodawcy najczęściej uzupełniali zatrudniając cudzoziemców, w zawodach: pracownik przy pracach prostych oraz robotnik przemysłowy i rzemieślnik. Trochę rzadziej oferowana była praca w zawodzie operatora i montera maszyn i urządzeń.
Transkrypcja danych do wykresu 3. Udział i liczba oświadczeń wpisanych do ewidencji w woj. pomorskim wg wielkich grup zawodów i specjalności w 2019 r. (PDF; 583 KB)
Źródło: Opracowanie własne na podstawie danych z Centralnego Systemu Analityczno-Raportowego z dnia 19.02.2020 r.
Szczegółowe informacje dostępne są w opracowaniu Rocznej informacji o zatrudnianiu cudzoziemców w 2019 roku w województwie pomorskim (PDF; 282 KB).
Oprac.: Dorota Gabryelczyk i Dagmara Maciejewska - Wydział Pomorskiego Obserwatorium Rynku Pracy, WUP w Gdańsku