#
Regionalny Portal Wiedzy o rynku pracy
AKTUALNOŚCI

#

Zmiany w zatrudnieniu cudzoziemców od 2018 r.

Piątek, 20 lipca 2018 (09:01)
Nowelizacja ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy wprowadziła w 2018 roku nowe zezwolenia na pracę sezonową oraz istotne zmiany w zakresie możliwości powierzenia pracy na podstawie oświadczeń składanych w powiatowych urzędach pracy.
Więcej
#

Bezrobocie poniżej pięciu procent.Letni rekord na rynku pracy.

Czwartek, 12 lipca 2018 (13:49)
Stopa bezrobocia w naszym województwie osiągnęła historyczny poziom 4,9 procent. Daje nam to czwarte miejsce w Polsce po województwie wielkopolskim, śląskim i małopolskim. Liczba osób pozostających bez pracy wynosi 44,6 tys., a jeszcze w 2013 r. było ich cztery razy więcej.
Więcej
#

„Praca na Saksach” dalej w cenie

Środa, 11 lipca 2018 (13:00)
Pomimo malejącej skłonności do emigracji zarobkowej, nadal niemal 12% Polaków myśli o podjęciu zagranicznej pracy. Głównym powodem są wyższe wynagrodzenia, które potrafią sięgać nawet 3-krotności płac na rodzimym rynku pracy.
Więcej
#

Jeszcze niższa stopa w czerwcu

Poniedziałek, 9 lipca 2018 (12:52)
Liczba osób bezrobotnych w Polsce osiągnęła rekordowy poziom poniżej miliona osób, tj. wartość 969 tys. Stopa bezrobocia rejestrowanego zmniejszyła się w czerwcu do 5,9 proc. z 6,1 proc w maju - wynika z szacunków Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
Więcej
#

Pożyczka na zatrudnienie – nowa oferta dla...

Piątek, 6 lipca 2018 (12:29)
Pożyczka na zatrudnienie to środki dedykowane firmom z sektora MŚP, prowadzącym działalność na terenie województwa pomorskiego. Przeznaczona jest na cele związane z poszukiwaniem osób do pracy, a także pozyskaniem lub podniesieniem kwalifikacji pracowników.
Więcej
#

Doradztwo edukacyjno-zawodowe w szkołach

Piątek, 6 lipca 2018 (09:07)
Problematyka obowiązków szkoły w przygotowaniu uczniów do wyboru zawodu i kierunku kształcenia jest dziś często podejmowana.  Uczniowie powinni mieć możliwość wyboru szkoły,  której oferta kształcenia odpowiada potrzebom rynku pracy, a ich decyzje związane z wyborem kierunku kształcenia powinny być  przemyślane i uwzględniające zarówno własne predyspozycje, jak i potrzeby pracodawców. Ważne jest, aby na każdym etapie edukacyjnym  szkoła  nie tylko wyposażała ucznia w wiedzę ogólną, ale również przygotowywała do wyboru zawodu i kierunku dalszego kształcenia.
Więcej
#

Majowy rynek pracy w Pomorskiem

Czwartek, 28 czerwca 2018 (15:07)
Stopa bezrobocia w maju 2018 roku spadła w porównaniu z poprzednim miesiącem o 0,2 pkt. proc. – do 6,1% - wynika z szacunków MRPiPS. Spadek - od 0,2 do 0,6 pkt. proc. - odnotowano we wszystkich województwach.
Więcej
#

Na rozwój nigdy nie jest za późno, czyli seniorzy na...

Piątek, 22 czerwca 2018 (11:45)
W maju 2018 Główny Urząd Statystyczny podał optymistyczne dane pokazujące, że najwyższy przyrost naturalny odnotowano w województwie pomorskim. Mamy także dodatnie saldo migracji wewnętrznych i zagranicznych, a to oznacza, że więcej osób przybywa do naszego województwa niż z niego wyjeżdża. Pod tym względem województwo pomorskie zajmuje trzecie miejsce w kraju, po mazowieckim i małopolskim.
Więcej