Jedyne w naszym regionie pogłębione badania o pracownikach z Ukrainy, biernych zawodowo i potrzebach pracodawców na Pomorzu. Jesteś ciekawy? Wnioski już 22 lutego.
Już wiemy, jakie są potrzeby pomorskich przedsiębiorców i jakie kompetencje najbardziej cenią. Dowiedzieliśmy się, kim są coraz częściej zatrudniani przez nich cudzoziemcy i co ich przyciąga na Pomorze. Określiliśmy największe trudności w aktywizacji osób biernych zawodowo.
Wyniki i wnioski zaprezentujemy już 22 lutego o godzinie 11.00 w Sali Okrągłej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego. Seminarium prezentujące wyniki wszystkich badań przeprowadzonych przez Wojewódzki Urząd Pracy w Gdańsku będzie okazją do szerokiej dyskusji na temat sytuacji na pomorskim rynku pracy i stojących przed nim wyzwań.
Samorząd Województwa Pomorskiego zrealizował we wrześniu 2017 roku pogłębione badania w obszarach tematycznych wynikających ze zmian społeczno-gospodarczych naszego regionu, tj.:
- obywatele Ukrainy na pomorskim rynku pracy,
- zjawisko bierności zawodowej w województwie pomorskim,
- potrzeby kompetencyjne przedsiębiorstw województwa pomorskiego.
Tematyka badań wynika ze zmian w obszarze rynku pracy, jakich jesteśmy świadkami w ostatnim czasie. Pojawia się wiele nowych możliwości, ale równie wiele jest wyzwań, przed którymi stają zarówno pracodawcy, jak i pracownicy oraz pozostali uczestnicy rynku pracy. Jednym z takich wyzwań jest zaspokojenie potrzeb kadrowych pomorskich pracodawców, którzy coraz częściej mają problemy ze znalezieniem odpowiednich pracowników. Powoduje to m.in. wzrost zainteresowania pracodawców zatrudnianiem cudzoziemców. Staje się to koniecznością, ponieważ kurczą się regionalne zasoby pracy. Nadal jednak szansę na zmniejszenie niedoboru pracowników w naszym województwie stanowią osoby pozostające dotychczas poza rynkiem pracy, tj. bezrobotni i bierni zawodowo. Aktywizacja tych osób jest wyzwaniem dla instytucji rynku pracy. Na seminarium zapraszamy przedstawicieli instytucji: samorządów, organizacji pracodawców, samorządu gospodarczego, związków zawodowych, administracji rządowej, organizacji pozarządowych, publicznych służb zatrudnienia, akademickich biur karier, OHP, agencji rozwoju regionalnego, agencji zatrudnienia, partnerzy PORP, instytucje szkoleniowe.
Zgłoszenia uczestnictwa w seminarium należy przysyłać do dnia 16.02.2018 na adres e-mail: m_krauze@wup.gdansk.pl.
Program spotkania (PDF; 1,6 MB)
Kolejne spotkanie 23 lutego – tym razem w Słupsku
Następnego dnia zaprezentujemy najciekawsze wyniki badania dotyczącego zjawiska bierności zawodowej w województwie pomorskim. Podczas spotkania zorganizowanego 23 lutego w Centrum Organizacji Pozarządowych i Ekonomii Społecznej w Słupsku porozmawiamy o kondycji lokalnego rynku pracy oraz zastanowimy się, jakie działania można podjąć, aby skuteczniej aktywizować osoby bierne zawodowo, a tym samym zwiększyć zatrudnienie w powiecie.
Rozwój gospodarczy województwa pomorskiego oraz coraz bardziej odczuwalny spadek dostępnych zasobów pracy związany ze zmianami demograficznymi spowodowały potrzebę zagospodarowania niewykorzystanych zasobów pracy naszego regionu. Wojewódzki Urząd Pracy postanowił zbadać, jakie są szanse i możliwości aktywizacji osób pozostających do tej pory poza rynkiem pracy. Rozwój aktywności zawodowej może nastąpić na pewno dzięki umożliwieniu zdobycia nowych kwalifikacji lub dostosowaniu posiadanych umiejętności do potrzeb pracodawców. O swoich dobrych praktykach w tym zakresie opowiedzą podczas seminarium w Słupsku przedstawiciele organizacji pozarządowych, które zajmują się wspieraniem osób znajdujących się w najtrudniejszej sytuacji na rynku pracy, a także pracownicy powiatowych urzędów pracy na co dzień wspierający osoby bezrobotne.