Najnowsze informacje o potrzebach imigrantów przebywających w naszym regionie, ciekawi goście, interesujące wnioski. Już 18 marca IV FORUM PORP w Gdańsku, w Sali Polskie Niebo przy ulicy Augustyńskiego 1, w godzinach od 11 do 14. Udział w Forum jest bezpłatny, wymagana jest rejestracja, którą można dokonać przez evenea.pl .
Wojewódzki Urząd Pracy w Gdańsku przeprowadził kolejne badanie na temat potrzeb imigrantów z Ukrainy i Białorusi mieszkających w województwie pomorskim. Podczas FORUM po raz pierwszy zaprezentujemy pozyskane dane i pokażemy, jakim zmianom w ciągu ostatnich lat uległo zjawisko imigracji na Pomorzu.
Znaczący wzrost skali i znaczenia imigracji na Pomorzu, jaki obserwujemy w ostatnich latach, skłania do tego, aby bliżej przyjrzeć się temu zjawisku i przeanalizować, jak zmienia się charakter imigracji w naszym regionie. Wojewódzki Urząd Pracy w Gdańsku przeprowadził niedawno kolejne badanie na temat potrzeb imigrantów z Ukrainy i Białorusi przebywających w województwie pomorskim. Spytaliśmy imigrantów, jak im się tu żyje i pracuje, jakiego wsparcia potrzebują, jakie mają problemy oraz plany na przyszłość.
W ciągu ostatnich kilku lat województwo pomorskie stało się atrakcyjnym miejscem do życia i pracy dla obywateli innych państw, zwłaszcza Ukrainy i Białorusi. Zwiększony napływ imigrantów i imigrantek na Pomorze ma ścisły związek z dobrą sytuacją na pomorskim rynku pracy i rozwojem gospodarczym naszego regionu. Podobieństwo kulturowe i językowe, duża liczba ofert pracy, przyjazne warunki życia, dobry poziom usług publicznych i dostępność transportowa to czynniki wpływające na to, że cudzoziemcy chętnie tu przyjeżdżają.
Imigranci lekiem na kłopoty kadrowe pracodawców
Mimo ogólnie dobrej kondycji pomorskiego rynku pracy, nie sposób pominąć faktu, że od jakiegoś czasu Pomorze coraz mocniej odczuwa narastający deficyt pracowników. Braki kadrowe, spowodowane pogłębiającymi się niekorzystnymi zjawiskami demograficznymi, związanymi ze starzeniem się społeczeństwa i prognozowanym zmniejszeniem liczby ludności po 2023 roku, mają niewątpliwy wpływ na to, że pomorscy pracodawcy coraz chętniej i częściej zatrudniają cudzoziemców, głównie obywateli ukraińskich i białoruskich.
Z danych Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Gdańsku wynika, że w 2019 roku liczba oświadczeń o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi (tj. obywatelom Republiki Armenii, Białorusi, Gruzji, Mołdawii, Federacji Rosyjskiej i Ukrainy) złożonych przez pracodawców w powiatowych urzędach pracy województwa pomorskiego wyniosła 128,8 tys., co stawia Pomorskie na 6. miejscu w kraju pod względem ilości oświadczeń. Z tego 112,3 tys. (tj. 87%) wszystkich oświadczeń dotyczyło powierzenia pracy obywatelom Ukrainy, a 6,9 tys. obywatelom Białorusi.
Obywatele Ukrainy w świetle badań z 2017 roku
Obserwowany wzrost natężenia zjawiska imigracji sprawił, że w 2017 roku Samorząd Województwa Pomorskiego, za pośrednictwem Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Gdańsku, przeprowadził badania, których celem było stworzenie charakterystyki obywateli Ukrainy przyjeżdżających na Pomorze, poznanie opinii mieszkańców oraz pracodawców województwa pomorskiego na temat ich zatrudniania, zdiagnozowanie zakresu wsparcia instytucjonalnego oraz wskazanie działań ułatwiających integrację i wspierających imigrantów.
Z badań tych wynikało, że obywatele Ukrainy są otwarci na integrację z Polakami – 92% oświadczyło, że czuje taką potrzebę, a ponad połowa badanych (56%) deklarowała wówczas chęć pozostania w województwie pomorskim na stałe. Badani przyznali, że nie mają większych problemów z komunikacją z Polakami oraz adaptacją do polskich warunków życia, są również pozytywnie postrzegani przez polskie społeczeństwo.
Najnowsze wyniki badań już wkrótce – zapraszamy na Forum
Podczas IV Forum Pomorskiego Obserwatorium Rynku Pracy po raz pierwszy zaprezentujemy najnowsze wyniki naszego kolejnego badania na temat potrzeb imigrantów z Ukrainy i Białorusi przebywających w województwie pomorskim i pokażemy, jak zjawisko imigracji zmieniło się w naszym regionie w ciągu kilku ostatnich lat. Do udziału w spotkaniu zaprosiliśmy gości specjalnych – ekspertów, którzy skomentują wyniki badania i odniosą się do nich z różnych perspektyw: trendów imigracyjnych na poziomie ogólnopolskim, działań prowadzonych na rzecz imigrantów w regionie oraz doświadczeń imigranta przebywającego w Polsce.
Zobacz zaproszenie i ramowy program Forum (307 KB), pdf.
Oprac. Dagmara Maciejewska – zespół redakcyjny PORP, WUP Gdańsk