Wojewódzki Urząd Pracy w Gdańsku w ramach partnerstwa Pomorskiego Obserwatorium Rynku Pracy oraz Obserwatorium Migracji Uniwersytetu Gdańskiego serdecznie zapraszają na webinarium dotyczące wsparcia przedsiębiorczości kobiet z doświadczeniem migracyjnym. Realizowane w oparciu o wyniki projektu „Biznes w nowym kraju: strategie migrantek oraz infrastruktura wsparcia przedsiębiorczości w Polsce i Włoszech”, finansowanego z grantu Centrum Doskonałości w Naukach Społecznych, Uniwersytetu Warszawskiego. Projekt ma m.in. na celu uzupełnienie luki w zakresie wiedzy na temat przedsiębiorczości kobiet z doświadczeniem migracji, ale także do wytworzenia rekomendacji dla instytucji zajmujących się wsparciem przedsiębiorczości imigrantów.
Webinarium odbędzie się dnia 7.05.2025 r., w godzinach 10.00-11.30, na platformie Zoom lub Webex.
Uczestniczki i uczestnicy webinarium dowiedzą się m.in.:
- Jakie podmioty są zaangażowane we wsparcie przedsiębiorczości kobiet z doświadczeniem migracji w Polsce i we Włoszech.
- Jakie są formy oferowanego wsparcia przedsiębiorczości.
- Jak kształtuje się współpraca międzyinstytucjonalna w zakresie wsparcia przedsiębiorczości.
- Jakie są wyzwania i bariery w zapewnieniu wsparcia przedsiębiorczości.
- Jakie są kierunki zmian oraz przykłady dobrych praktyk w zakresie wspierania przedsiębiorczości.
Prowadzące spotkanie:
dr hab. Mikołaj Pawlak, prof. UW - jest socjologiem. Pracuje w Instytucie Profilaktyki Społecznej i Resocjalizacji UW, gdzie pełni funkcję kierownika Katedry Socjologii Norm, Dewiacji i Kontroli Społecznej. Przewodniczy radzie naukowej Centrum Doskonałości w Naukach Społecznych. Współorganizuje seminarium naukowe Nowy instytucjonalizm - teorie i badania. Zainteresowania badawcze Mikołaja Pawlaka obejmują teorię nowego instytucjonalizmu, studia nad migracjami, socjologię wiedzy/ignorancji oraz studia nad porażkami.
dr Kamila Kowalska- jest adiunktem w Instytucie Politologii Uniwersytetu Gdańskiego. Ukończyła prawo i stosunki międzynarodowe na Uniwersytecie Wrocławskim oraz studia podyplomowe "Migranci i Uchodźcy" na Uniwersytecie Sapienza w Rzymie. Stopień doktora nauk społecznych w dyscyplinie nauki o polityce i administracji uzyskała na Wydziale Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego. Od 2003 r. związana z Rzymem, gdzie prowadziła pracę dydaktyczną oraz badania naukowe w zakresie migracji zarobkowych Polaków do Włoch. W latach 2010-2024 była zatrudniona w Ambasadzie RP w Rzymie, zajmując się prawem pracy i polityką polonijną. Członkini Zespołu analiz polityki migracyjnej w Komitecie Badań nad Migracjami Polskiej Akademii Nauk oraz Zespołu redakcyjnego czasopisma "Polski Przegląd Migracyjny". Współpracowniczka Ośrodka Badań nad Migracjami Uniwersytetu Warszawskiego i ekspertka w Obserwatorium Migracji Uniwersytetu Gdańskiego. Autorka artykułów i raportów z zakresu migracji zarobkowych, migracji kobiet, przedsiębiorczości kobiet, Polaków we Włoszech. W 2022 r. ukazała się jej monografia "Czy włoska praca się opłaca? Zatrudnienie wykwalikowanych Polek we Włoszech na tle migracji polsko-włoskich.
dr Rafał Raczyński - politolog, koordynator programu Obserwatorium Migracji Centrum Zrównoważonego Rozwoju Uniwersytetu Gdańskiego, adiunkt w Zakładzie Stosunków Międzynarodowych Instytutu Politologii UG, główny specjalista ds. badawczych w Muzeum Emigracji w Gdyni; członek Komitetu Badań nad Migracjami Polskiej Akademii Nauk, Pomorskiej Rady do Spraw Regionalnej Polityki Migracyjnej; Pomorskiej Wojewódzkiej Rady Rynku Pracy; doktor nauk społecznych w zakresie nauk o polityce o specjalności stosunki międzynarodowe, absolwent politologii na Uniwersytecie Gdańskim, Szkoły Europejskiej na Wydziale Zarządzania i Ekonomii Politechniki Gdańskiej oraz zarządzania personelem w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej. Naukowo zajmuje się kwestiami migracyjnymi oraz problematyką diasporalną. Jest autorem kilkudziesięciu prac z tego zakresu, opublikowanych zarówno w kraju, jak i za granicą. Redaktor naczelny w czasopiśmie "Polski Przegląd Migracyjny / The Polish Migration Review" oraz redaktor w czasopiśmie "European Journal of Transformation Studies". Zainteresowania badawcze: migracje, polityki migracyjne i integracyjne, diaspory, polityka wobec diaspory, migranci i migrantki na rynku pracy, przedsiębiorczość migrantów i migrantek.
Kseniya Homel - Ficenes - jest absolwentką studiów magisterskich Instytutu Stosunków Międzynarodowych i Instytutu Profilaktyki Społecznej i Resocjalizacji Uniwersytetu Warszawskiego. Obecnie przygotowuje rozprawę doktorską w Instytucie Stosowanych Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego, oraz jest badaczką stowarzyszoną Ośrodka Badań nad Migracjami, UW. Zainteresowania badawcze obejmują zagadnienia przedsiębiorczość osób z doświadczeniem migracji, w szczególności kobiet, funkcjonowanie sieci wsparcia oraz formy samoorganizacji w obszarach gdzie brakuje systemowych rozwiązań od strony państwa i społeczeństwa większościowego. Realizuje projekty badawcze na temat przedsiębiorczości kobiet z doświadczeniem migracji: Preludium 21 "Strategie osiągania sprawczości w zmaskulinizowanym świecie biznesu: socjologiczna analiza trajektorii przedsiębiorczości migrantek w Polsce" (2022/45/N/HS6/01241) ze środków Narodowego Centrum Nauki oraz IDUB CESS, "Biznes w nowym kraju: strategie migrantek oraz infrastruktura wsparcia przedsiębiorczości w Polsce i Włoszech.
Zgłoszenia udziału w webinarium należy dokonać za pośrednictwem strony https://app.evenea.pl/event/webinariumPORP/ do dnia 4.05.2025 r.
Webinarium odbędzie się na platformie Zoom lub Webex. Link do webinarium zostanie przesłany odpowiednio wcześniej na indywidualne adres e-mail podane przy rejestracji na wydarzenie.