Z tygodniowego przeglądu prasy dowiesz się, jakie przedsiębiorstwa i instytucje mają szczególny wpływ na rozwój gospodarczy województwa pomorskiego i poznasz laureatów Nagrody Pomorskiej Gryf Gospodarczy 2021 r. Ponadto, przeczytasz o dużym popycie na pracowników fizycznych i presji płacowej w tej grupie zawodowej, a także o wpływie pandemii Covid-19 na aktualną sytuację zawodową wśród osób młodych. Na zakończenie, wraz z rosnącą liczbą nowych zakażeń koronawirusem powraca również wątek pracy i nauki w trybie zdalnym.
Życzymy miłej lektury!
Gryfy Gospodarcze 2021 rozdane (www.gryfgospodarczy.pl)
Do tegorocznej rywalizacji o Nagrodę Pomorską Gryf Gospodarczy 2021 zakwalifikowano w sumie 32 finalistów - przedsiębiorstwa i instytucje. Finaliści wyłonieni zostali przez komisję konkursową spośród 67 podmiotów, które zgłosiły się do konkursu. 26 października w Operze Bałtyckiej w Gdańsku odbyła się 22. gala Pomorskiej Nagrody. Kapituła konkursu złożona z przedstawicieli organizacji zrzeszonych w Pomorskiej Radzie Przedsiębiorczości, wybrała podmioty, które w sposób szczególny wpływają na rozwój gospodarczy naszego regionu. Więcej szczegółów na ten temat znajdziesz tutaj.
Pracownicy fizyczni dostali podwyżki. Co drugi zadowolony z pensji (Money.pl)
Z raportu Pracuj.pl wynika, że 51% badanych pracowników fizycznych otrzymało w ostatnim roku podwyżkę wynagrodzenia, a popyt na tę grupę wśród pracodawców jest coraz wyższy. Jednocześnie mniej niż co drugi fachowiec jest zadowolony z poziomu swojej pensji. Więcej wniosków płynących z omawianego raportu znajdziesz w artykule.
Koronakryzys uderzył w najmłodszych pracowników (Business Insider)
Eksperci z Polskiego Instytutu Ekonomicznego podkreślają, że w czasie kryzysu związanego z Covid-19 najwyższy wzrost stopy bezrobocia odnotowano wśród osób młodych. Analitycy podkreślili, że sytuacja osób młodych na rynku pracy zależy przede wszystkim od ogólnego stanu gospodarki - im wyższa stopa bezrobocia w całym kraju, tym wyższa również wśród młodych. W Unii Europejskiej stopa bezrobocia wśród osób w wieku 15-24 lata wzrosła z 14,8% do 16,8%. Więcej na ten temat znajdziesz tutaj.
Nauka zdalna wraca do szkół. Kwarantanną obejmowani są również nauczyciele (Bankier.pl)
Z dnia na dzień przybywa uczniów, którzy znów uczą się w trybie zdalnym - przez internet. Stacjonarnie pracuje obecnie 90,7% szkół ponadpodstawowych i 90,2% podstawówek. Niepokojąca jest dynamika zmian - codziennie liczba szkół, które przestają pracować stacjonarnie rośnie o 2 pkt proc. Ponadto, kwarantanną obejmowani są również nauczyciele. Więcej przeczytasz w artykule.