Z tygodniowego przeglądu prasy dowiesz się, w jaki sposób pracodawcy motywują i zachęcają swoich pracowników do dojazdów rowerem do miejsc pracy. Ponadto, zapoznasz się z ciekawymi wnioskami płynącymi z raportu dotyczącego procesów automatyzacji realizowanych przez krajowe przedsiębiorstwa. Zapraszamy również do zapoznania się ze statystykami dotyczącymi zawodu nauczyciela – Polska jest w ścisłej czołówce krajów UE pod względem osób pracujących w tym zawodzie. A na zakończenie, polecamy informację na temat aktualnej wartości wskaźnika zatrudnienia w Polsce na tle innych europejskich krajów - sytuacja uległa poprawie w porównaniu z okresem sprzed pandemii.
Życzymy miłej lektury!
Darmowe przeglądy, a nawet obiady. Tak pracodawcy zachęcają do jazdy rowerem (Trójmiasto.pl)
Zwolenników dwóch kółek przybywa, również tych, którzy dojeżdżają na rowerach do miejsc pracy. Motywuje do tego zarówno systematycznie rozbudowywana infrastruktura rowerowa, jak i zachęty ze strony pracodawców. Poprawianie sprawności fizycznej i kondycji psychicznej, poznanie okolicy z innej perspektywy, unikanie korków i problemów związanych z parkowaniem w okolicach zakładów pracy, ale i oszczędności w wymiarze ekonomicznym - to główne zalety przemawiające za wyborem roweru jako środka transportu do pracy. A w jaki sposób pracodawcy zachęcają swoich pracowników do dojazdów rowerami? O tym przeczytasz w artykule.
Automatyzacja procesów strategicznym wyzwaniem polskich przedsiębiorstw (Business Insider)
Z raportu Procesy automatyzacji w polskich przedsiębiorstwach wynika, że większość badanych firm (59,3%) w przeszłości zainwestowała w automatyzację i jest zainteresowana kolejnymi inwestycjami w tym zakresie. Jedynie 3,3% uznało swoje inwestycje za zakończone, wskazując, że wprowadzone procesy automatyzacji są w najbliższym czasie wystarczające. Więcej wniosków płynących z cytowanego raportu znajdziesz w artykule.
Polska w unijnej czołówce pod względem liczby nauczycieli (Bankier.pl)
W 2019 r. Polska była drugim krajem w Unii Europejskiej z największą liczbą nauczycieli. Wśród belfrów zdecydowaną większość stanowią kobiety. W roku szkolnym 2020/2021 najwięcej nauczycieli w Polsce (w przeliczeniu na etaty) było zatrudnionych w szkołach podstawowych - 273 tys. osób. Więcej szczegółowych danych znajdziesz tutaj.
Wskaźnik zatrudnienia: Polska jest na 13. miejscu w Europie (Forsal.pl)
Z danych Eurostatu wynika, że w Polsce, w porównaniu z innymi krajami UE, nastąpił jeden z największych wzrostów wskaźnika zatrudnienia (o 1,9 pkt. proc.). Większy wzrost odnotowano tylko na Węgrzech (o 3,4 pkt. proc.), natomiast największy spadek zanotowano w Estonii (o 4,7 pkt. proc.). Polska zajmuje aktualnie 13. miejsce wśród krajów należących do UE pod względem wskaźnika zatrudnienia w porównaniu z pozycją 18., na której nasz kraj plasował się jeszcze przed pandemią. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule.