Z tygodniowego przeglądu prasy dowiesz się, że dane Centralnego Ośrodka Informacji Gospodarczej wskazują na znaczny wzrost liczby wniosków o wszczęcie postępowań restrukturyzacyjnych w przedsiębiorstwach. Ponadto, przeczytasz o nowelizacji tarczy antykryzysowej i dostępnych rozwiązaniach wspierających przedsiębiorców prowadzących sklepiki szkolne oraz będących pilotami wycieczek i przewodnikami turystycznymi. Znajdziesz również informacje o problemach kadrowych w branży hotelarskiej – według badań ankietowych ponad połowa hoteli boryka się z niedoborami w zespole pracowniczym. A na zakończenie, zapraszamy do zapoznania się z wynikami badania siły roboczej UE dotyczącymi pracy poniżej kwalifikacji, z których wynika, że w Polsce 19% obywateli ma zbyt wysokie kwalifikacje zawodowe w stosunku do wykonywanej pracy.
Życzymy przyjemnej lektury!
Firmy walczą o przetrwanie na wszelkie możliwe sposoby (Rzeczpospolita)
W I połowie br. liczba wniosków o restrukturyzację przedsiębiorstw przekroczyła 1 tys. i była 25% wyższa aniżeli w całym 2020 r. Istnieje obawa, że kolejna fala pandemii i ewentualne zamykanie gospodarki może doprowadzić do wzrostu tego typu spraw do poziomu 2–3 tys. Dane Centralnego Ośrodka Informacji Gospodarczej wskazują, że o ile w 2020 r. miesięcznie otwierano 30–40 postępowań restrukturyzacyjnych i w całym ubiegłym roku było ich 800, to aktualnie w samym tylko czerwcu odnotowano 266 wniosków. W rezultacie I półrocze tego roku kończy się wynikiem już 1 tys. postępowań i wiele wskazuje na to, że możemy mieć do czynienia z dłuższym, negatywnym trendem w tym zakresie. Wiele zależy od dalszego rozwoju pandemii, ale należy się liczyć z tym, że obostrzenia jeszcze wrócą, przynajmniej w niektórych sektorach rodzimej gospodarki. Więcej informacji znajdziesz w artykule.
Prowadzisz sklepik szkolny? ZUS ma dla ciebie ofertę! (wGospodarce.pl)
Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że począwszy od 23 lipca br. prowadzący sklepiki szkolne, którzy ponieśli straty w związku z pandemią COVID-19 mogą składać wnioski o świadczenie postojowe i zwolnienie z opłacania składek. Nowelizacja tarczy antykryzysowej zakłada pomoc przedsiębiorcom, którzy w jednostkach oświatowych prowadzą sprzedaż środków spożywczych, papierniczych i piśmienniczych na rzecz uczniów, słuchaczy lub wychowanków. Wnioski o zwolnienie ze składek i postojowe można złożyć do końca września wyłącznie elektronicznie – przez platformę PUE ZUS. Więcej szczegółów na ten temat znajdziesz tutaj.
Pracownicy do hoteli już nie chcą wracać! (wGospodarce.pl)
Izba Gospodarcza Hotelarstwa Polskiego donosi, że z najnowszego badania wynika, iż ponad połowa ankietowanych hoteli ma ogromne problemy ze skompletowaniem zespołu pracowników. Największe niedobory kadrowe występują w zawodzie kucharz, kelner, recepcjonista oraz pracownik służby pięter. Zgodnie z szacunkami Izby w 2020 r. z branży odeszło ok. 100 tys. pracowników i co gorsza, jak wynika z czerwcowej ankiety, nie ma złudzeń co do możliwości ich powrotu. Więcej na ten temat przeczytasz tutaj.
Praca poniżej kwalifikacji w UE. Jak Polska wypada na tle Europy? (Forsal.pl)
Najnowsze wyniki badania siły roboczej UE pokazują, że zatrudnieni obcokrajowcy częściej niż obywatele mają zbyt wysokie kwalifikacje w stosunku do wykonywanej pracy. W 2020 r. wskaźnik zawyżonych kwalifikacji w UE zanotował poziom 41,4% dla obywateli spoza UE i 32,3% dla obywateli innych państw członkowskich UE. Z kolei wskaźnik nadmiernych kwalifikacji w kontekście obywateli krajowych wyniósł 20,8%. Więcej danych dotyczących wartości wskaźnika nadmiernych kwalifikacji w poszczególnych krajach UE znajdziesz w artykule.