W tygodniowym przeglądzie prasy znajdziesz informacje świadczące o tym, że branża FMCG bardzo dobrze poradziła sobie w pandemicznych realiach gospodarczych, a aktualnie sygnalizuje znaczny popyt na pracowników. Ponadto, przeczytasz o narastającym buncie w administracji rządowej w związku z planowanym zamrożeniem wynagrodzeń i obawie utraty zatrudnienia przez pracowników samorządowych w związku z zapowiadanym odebraniem gminom obsługi programu 500 Plus na rzecz ZUS. A na zakończenie, polecamy uwadze czytelników informacje o czerwcowych danych dotyczących liczby ofert pracy oraz postulatach przygotowanych przez Federację Przedsiębiorców Polskich, które dotyczą ograniczenia dostępności usług dla osób, które nie zaszczepiły się przeciwko COVID-19.
Życzymy przyjemnej lektury!
FMCG. Branża wciąż ściąga ludzi z rynku, a pracownicy nie chcą odchodzić (PulsHR.pl)
Z badania Zmiany w organizacjach spowodowane COVID-19, zrealizowanego przez HRK, wynika, że aż 83% firm z branży FMCG zwiększyło poziom zatrudnienia w okresie trwającej pandemii, a 62% z nich zamierza kontynuować rekrutacje również w bieżącym roku. Głównymi obszarami rekrutacji nowych pracowników są: marketing, sprzedaż oraz finanse i księgowość. Więcej informacji znajdziesz w artykule.
Wynagrodzenia urzędników zniechęcają do pracy. Szykuje się bunt (portalsamorzadowy.pl)
Wszystko wskazuje na to, że tegoroczne lato nie będzie okresem spokojnym w obszarze administracji publicznej - zarówno rządowej, jak i na poziomie samorządów. Przedstawiciele administracji rządowej nie zgadzają się na ponowne zamrożenie wynagrodzeń, a pracownicy samorządowi obawiają się zwolnień spowodowanych odebraniem gminom obsługi programu 500 Plus. Na to wszystko nakłada się dodatkowo konflikt o system wynagrodzeń nauczycieli. Więcej szczegółów na ten temat znajdziesz tutaj.
W czerwcu jest więcej wakatów niż przed epidemią (Forsal.pl)
Z Barometru Ofert Pracy przygotowanego przez Wyższą Szkołę Informatyki i Zarządzania oraz Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych wynika, iż w czerwcu nieznacznie wzrosła liczba ogłoszeń o pracę wobec wartości majowej, jednak wakatów jest już więcej niż przed epidemią. Eksperci podkreślają, że dzieje się tak za przyczyną reakcji sektora prywatnego na znoszenie ograniczeń w gospodarce, a także dzięki postawom konsumentów, którzy chcą nadrobić niezrealizowane w ubiegłym roku plany, m.in. wakacyjne, urlopowe, co napędza z kolei popyt i zwiększa potrzeby zatrudnieniowe przedsiębiorstw. Więcej przeczytasz tutaj.
Przedsiębiorcy chcą ograniczenia usług dla niezaszczepionych (Money.pl)
Federacja Przedsiębiorców Polskich (FPP) postuluje ograniczenie dostępności usług dla osób, które nie zaszczepiły się przeciwko COVID-19. W ocenie przedstawicieli FPP, uwzględnienie tych propozycji pomoże ograniczyć straty w przypadku kolejnych fal epidemii koronawirusa i ewentualnego wprowadzenia lockdownu gospodarki. FPP opublikowała listę propozycji na swojej stronie internetowej. Przedsiębiorcy zrzeszeni w FPP postulują również uzyskanie narzędzi prawnych, które pozwoliłyby im na weryfikację tego, czy klienci korzystający z usług są osobami, które skorzystały z programu szczepień. Więcej na ten temat dowiesz się z artykułu.