Z tygodniowego przeglądu prasy dowiesz się, w jakich branżach pracownicy najczęściej podejmują decyzję o zmianie miejsca zatrudnienia oraz jakie czynniki decydują o sukcesie transformacji cyfrowej przedsiębiorstw. Ponadto, znajdziesz informacje o kolejnym etapie odmrażania krajowej gospodarki, a także dane statystyczne dotyczące obiektów noclegowych i ruchu turystycznego w Polsce. A na zakończenie, informacja prasowa o spadku poziomu bezrobocia rejestrowanego w kwietniu z uwzględnieniem wpływu trzeciej fali pandemii.
Życzymy przyjemnej lektury!
Branże, w których pracownicy najczęściej zmieniają pracę (Business Insider Polska)
Z najnowszego badania firmy rekrutacyjnej i outsourcingowej Devire wynika, że sytuacja na rynku pracy jest stosunkowo stabilna, a blisko co drugi badany pracownik stwierdził, że jego sytuacja zawodowa nie uległa zmianie. Badanie wskazuje ponadto, że 18% pracowników ocenia, że ich sytuacja poprawiła się, ale w gronie badanych jest również 37% pracowników, w ocenie których sytuacja zawodowa pogorszyła się. Zdaniem ekspertów w najbliższych miesiącach firmy będą konkurować o pracowników w zupełnie nowej rzeczywistości. W jakich branżach pracownicy najczęściej zmieniają pracę, przeczytasz tutaj.
Cyfryzacja szansą na przetrwanie (Money.pl)
Z badania zrealizowanego przez Boston Consulting Group (BCG), na temat transformacji cyfrowych przedsiębiorstw, wynika, że aż 70% z nich nie spełnia założonych celów, mówiąc w skrócie – nie udają się. Przedsiębiorcy, którym transformacja się powiodła, wskazują, że fundamentem sukcesu jest radykalna zmiana sposobu myślenia na takie, w którym technologia jest tylko częścią procesu wdrażanych zmian. Praktycy podkreślają, że bez zmiany sposobu myślenia kolejne kroki nie przyniosą oczekiwanych skutków. Badanie BCG wskazuje na sześć podstawowych czynników, które składają się na końcowy sukces cyfrowej transformacji firmy. Jakie to czynniki, dowiesz się z artykułu.
Od piątku czynne siłownie, baseny, restauracje i kasyna (Bankier.pl)
Decyzją rządu od północy z czwartku na piątek restauratorzy mogą przyjmować gości wewnątrz swoich lokali, dotyczy to także restauracji hotelowych. Działalność mogą wznowić baseny, kluby fitness, kasyna, siłownie; nadal w reżimie sanitarnym. Poluzowanie wynika z rozporządzenia Rady Ministrów zmieniającego rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii, które weszło w życie 15 maja br. Więcej informacji w artykule.
Polacy powoli wracają do hoteli (PulsHR.pl)
Z danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) wynika, że w lutym 2021 r. z turystycznych obiektów noclegowych skorzystało 697,4 tys. turystów, którym udzielono łącznie 1,6 mln noclegów. W porównaniu z lutym 2020 r. było to mniej odpowiednio o 70,7% i o 74,4%. Spadek liczby turystów, w porównaniu z analogicznym miesiącem ub.r., odnotowano również w marcu 2021 r., kiedy liczba osób korzystających z noclegów była niższa o 26%, natomiast liczba udzielonych noclegów o 31,9%. Więcej ciekawych danych o obiektach noclegowych i ruchu turystycznym znajdziesz tutaj.
Stopa bezrobocia spadła w kwietniu mimo trzeciej fali pandemii (Rzeczpospolita)
Jak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego, stopa bezrobocia rejestrowanego spadła w kwietniu do 6,3% z poziomu 6,4% w marcu. Liczba osób zarejestrowanych w urzędach pracy wyniosła na koniec kwietnia 1 053,8 tys., czyli o 24,6 tys. mniej niż w marcu. To wynik zgodny z oczekiwaniami ekonomistów, ale warto podkreślić, że jeszcze w ubiegłym miesiącu obowiązywały ostre obostrzenia przeciwpandemiczne. Więcej informacji znajdziesz tutaj.