W tygodniowym przeglądzie prasy przeczytasz o rekordowej liczbie obcokrajowców zgłoszonych do ubezpieczenia w pomorskich oddziałach ZUS. Ponadto, znajdziesz informacje o wynikach badań, które obrazują obawy przedsiębiorców w kontekście postępującej automatyzacji. A na zakończenie artykuł o powolnym tempie transformacji technologicznej przedsiębiorstw produkcyjnych i jednoczesnym zapotrzebowaniu na wysoko wykwalifikowanych pracowników, którzy będą motorem technologicznych zmian.
Życzymy przyjemnej lektury!
Rekordowa liczba cudzoziemców w ZUS na Pomorzu
Według danych na koniec marca 2021 r. w pomorskich placówkach ZUS do ubezpieczeń społecznych zgłoszonych było ponad 47 tys. obcokrajowców pracujących w Polsce. Do tej pory rekordowy pod tym względem był koniec września 2020 r., kiedy takich zgłoszeń odnotowano 45 tys. Liczba cudzoziemców pracujących w oparciu o umowę o pracę wzrosła do poziomu 23,2 tys., natomiast w końcu września 2020 r. takich umów było zarejestrowanych o 1,9 tys. mniej. Przybyło również osób prowadzących własną działalność gospodarczą - odnotowano wzrost z poziomu 1318 (stan na 31 grudnia 2020 r.) do 1345 (stan na 31 marca br.). Pozostali zatrudnieni obcokrajowcy świadczą pracę na podstawie innego rodzaju oskładkowanej umowy. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Firmy boją się automatyzacji. Obawiają się zmniejszenia poziomu zatrudnienia. Jak do tego podchodzą pracownicy? (Dziennik Bałtycki)
Niemal 7 na 10 przedsiębiorców zgadza się z twierdzeniem, że automatyzacja wdrożona w firmie przyczyni się do zmniejszenia poziomu zatrudnienia. Eksperci wskazują, że na liście stanowisk najbardziej zagrożonych likwidacją z powodu automatyzacji znaleźli się m.in. specjaliści ds. wprowadzania danych, sekretarze, księgowi, pracownicy fabryk czy specjaliści HR. Jak wynika z raportu World Economic Forum (WEF), automatyzacja przyczyni się do likwidacji aż 85 mln etatów do 2025 r. Tymczasem z badania wynika, że utraty zatrudnienia z powodu automatyzacji przedsiębiorstw obawia się tylko co piąty pracownik, a 64% badanych jest przekonanych, że automatyzacja nie pozbawi ich stanowisk pracy. Więcej szczegółów na ten temat znajdziesz w artykule.
Przemysł 4.0 będzie teraz potrzebował bardziej wyspecjalizowanych kadr (Rzeczpospolita)
Z oceny dokonanej przez Światowe Forum Gospodarcze (WEF) wynika, że wprawdzie większość firm produkcyjnych zainwestowała w ostatnich latach w analitykę big data, sztuczną inteligencję i druk 3D, lecz projekty te rzadko wychodziły poza etap pilotażowy. Jednak w okresie pandemii wiele przedsiębiorstw produkcyjnych zostało zmobilizowanych do cyfrowej transformacji, choć trzeba przyznać, że postęp jest powolny. W badaniu WEF, które objęło tysiąc zakładów produkcyjnych wdrażających technologie przemysłu 4.0, tylko 69 uznano za naprawdę zaawansowane w transformacji. Jedną z barier rozwojowych jest niedobór umiejętności potrzebnych w przemyśle 4.0. Więcej szczegółów znajdziesz tutaj.