W prasie w tym tygodniu m.in. o tym jak pandemia wpłynęła na perspektywy rozwoju zawodowego kobiet, o wyrejestrowanych z REGON i zawieszonych firmach oraz o tym jak Polska wygląda na tle pozostałych krajów Unii Europejskiej pod względem bezrobocia.
Zapraszamy do lektury!
Raport: Wpływ pandemii na perspektywy rozwoju zawodowego kobiet w biznesie (Deloitte)
W grudniu 2020 r. i w styczniu 2021 r. firma Deloitte przeprowadziła badanie wśród 335 kobiet z całej Polski, zatrudnionych w małych, średnich i dużych firmach w różnych branżach. Wszystkie pracowały w pełnym lub prawie pełnym wymiarze godzin i zajmowały różnorodne stanowiska – od asystentki do prezeski. Ponad 7 na 10 kobiet pracujących w biznesie w Polsce uważa, że pandemia wywarła negatywny wpływ na ich życie, przez co obawiają się o dalszy rozwój kariery. Większość z nich pracuje zdalnie zamiast w biurze. Mają jeszcze więcej obowiązków domowych niż przed epidemią COVID-19, a do tego mniej czasu dla siebie. Co w zawodowym życiu kobiet zmieniła pandemia? Po więcej informacji zapraszamy do raportu opublikowanego przez Deloitte.
Marzec na obcasach - darmowe szkolenia i warsztaty dla kobiet (PUP w Kartuzach)
Już po raz ósmy mieszkanki Pomorza będą mogły skorzystać z darmowych warsztatów i spotkań motywacyjnych. Wszystko w ramach akcji Marzec na obcasach, w którą włącza się także Powiatowy Urząd Pracy w Kartuzach. Z zajęć mogą skorzystać mieszkanki powiatu kartuskiego na różnym etapie ścieżki zawodowej: poszukujące zatrudnienia, planujące zmianę lub rozwój zawodowy, a także te, które stawiają pierwsze kroki na rynku pracy. Szczegóły dotyczące programu oraz formularz zgłoszeniowy znajdziesz tutaj.
Wzrosła liczba firm wyrejestrowanych z REGON i liczba zawieszonych działalności gospodarczych (GUS)
Główny Urząd Statystyczny opublikował w lutym 2021 r. dane, z których wynika, że liczba wyrejestrowanych firm w styczniu br. wzrosła o 38,3% w porównaniu do grudnia 2020 r. W pierwszym miesiącu br. z gospodarczej mapy Polski zniknęły 23803 podmioty. Więcej niż w końcu ubiegłego roku jest również podmiotów, które zawiesiły działalność gospodarczą – wzrost o 2,9% w porównaniu z grudniem 2020 r. Z drugiej strony z zadowoleniem należy przyjąć fakt, że w styczniu 2021 r. zanotowano powstanie 28698 nowych firm, to o 11,6% więcej nowych podmiotów aniżeli w grudniu 2020 r. Więcej o bieżącej kondycji podmiotów gospodarczych w Polsce dowiesz się z informacji przygotowanej przez GUS.
Polska z najniższym bezrobociem w UE - najnowsze dane Eurostatu (Business Insider Polska)
Według Eurostatu w styczniu 2021 r. bezrobocie w Polsce zanotowało najniższą wartość w Unii Europejskiej. Polska ze swoim wynikiem na poziomie 3,1% została liderem, pokonującym tym samym bezkonkurencyjne dotychczas pod tym względem Czechy (3,2%). Jeśli chcesz zobaczyć jak prezentuje się rozkład poziomu bezrobocia w krajach Unii Europejskiej koniecznie zobacz zestawienie opublikowane w artykule.
Czy postępująca cyfryzacja oznacza w przedsiębiorstwach zwolnienia grupowe? (Wirtualnemedia.pl)
Bank Pekao SA zapowiedział, że do czerwca 2021 r. w ramach zwolnień grupowych chce pożegnać się z maksymalnie 1 110 pracownikami oraz zmienić warunki zatrudnienia kolejnym 1250 pracownikom. Jako argument przemawiający za koniecznością zoptymalizowania poziomu zatrudnienia i zmiany warunków zatrudnienia wymienia się postępującą cyfryzację, a tą z kolei napędza sytuacja związana z panującą epidemią COVID-19. Więcej na ten temat w artykule.