W prasie w tym tygodniu m.in. o tym, co pokazują najnowsze dane z Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności, które firmy rozwijają się najszybciej na Pomorzu oraz o zmianach w zapotrzebowaniu na pracowników.
Zapraszamy do lektury!
Rzeczpospolita: Koronakryzys zwiększył znaczenie doceniania pracowników
Wymuszone przez pandemię masowe przejście na pracę zdalną zaburzyło relacje w biurach. Przełożeni muszą się teraz wykazać większą kreatywnością w uznawaniu wysiłków pracowników. Problem w tym, że często nie wiedzą, jak to robić. W artykule możemy zapoznać się m.in. z wynikami badania „Barometr nastrojów pracowników”, które pokazują co aktualnie powoduje, że pracownicy czują się docenieni.
Dziennik Bałtycki: Diamenty Forbesa 2021 w województwie pomorskim. Oto najszybciej rozwijające się firmy na Pomorzu!
W raporcie Bisnode Polska i magazynu "Forbes" znalazły się ciekawe informacje dotyczące firm w województwie pomorskim. Z dostępnych informacji wynika, że dominującymi branżami rozwijającymi się na Pomorzu są: turystyka, rybołówstwo, a także firmy specjalizujące się w szkutnictwie, budowie i naprawie okrętów oraz w obsłudze portów. Na mapie Polski przedstawionej przez Bisnode jest aż 355 firm z Pomorskiego. Pod względem liczby Diamentów Pomorze jest czwarte, jeśli jednak mowa o liczbie zarejestrowanych firm - uplasowało się na pozycji szóstej w rankingu ogólnopolskim. Więcej o pomorskich firmach i ich kondycji można przeczytać w artykule.
Rzeczpospolita: Firmy ostrożnie rekrutują. Wybierają tylko specjalistów
Do 56 proc. wzrósł w styczniu udział ofert pracy skierowanych do pracowników umysłowych i był to jeden z najwyższych wyników od początku pandemii. Jednak pracodawcy biją się też o niektórych pracowników fizycznych. Prawie 126 tysięcy ofert pracy mieli do wyboru w styczniu tego roku pracownicy umysłowi. To niemal o 30 proc. więcej niż w grudniu 2020 r. Wolniej przybywało propozycji dla pracowników fizycznych - wynika z najnowszego raportu firmy doradczej Grant Thornton. O tym co jeszcze wynika z raportu bazującego na analizie ogłoszeń publikowanych na 50 największych portalach pracy przeprowadzonej przez spółkę Element możesz przeczytać w artykule.
Forsal: Rynek pracy 2030 r. Nawet 100 mln pracowników może zostać zmuszonych do zmiany zawodu
Rynek pracy ewoluuje pod wpływem pandemii Covid -19. Ponad 100 milionów pracowników w ośmiu największych gospodarkach świata może być zmuszonych do zmiany zawodu do 2030 r. - wynika z badań przeprowadzonych przez McKinsey & Co. Więcej o czekającej niektórych z nas konieczności zmiany kwalifikacji w artykule.
Rzeczpospolita: Przybywa bezrobotnych. Ale pracujących też
Pomimo drugiej fali pandemii Covid-19 i nowych ograniczeń aktywności ekonomicznej w IV kwartale zatrudnienie w Polsce było wyższe niż rok wcześniej. Ekonomistom trudno w to uwierzyć. W styczniu stopa bezrobocia rejestrowanego wzrosła do 6,5 proc. z 6,2 proc. w grudniu. To jej największa zwyżka od kwietnia, czyli od apogeum wiosennych restrykcji związanych z epidemią. Taki przyrost bezrobocia w styczniu jest jednak zjawiskiem typowym. Pomijając sezonowe wahania, rynek pracy jest w zadziwiająco dobrej kondycji. Jakie trendy i zjawiska na rynku pracy pokazują najnowsze dane BAEL, o tym możesz przeczytać w artykule.