W tym tygodniu w prasie o nowych trendach w procesach rekrutacyjnych, o tym jak reaguje rynek na przedłużający się czas trwania pandemii oraz jakich zmian prawnych wymaga obecna sytuacja m.in. w obszarze funkcjonowania urzędów pracy.
Zapraszamy do lektury!
Rzeczpospolita: UE zamroziła rynek pracy
Unijne biuro statystyczne opublikowało szacunkowe dane dotyczące bezrobocia w ubiegłym roku. Wynika z nich, że w całym 2020 roku zatrudnienie w Unii zmniejszyło się o 1,6 proc. – szacuje Eurostat. W tym samym czasie produkt krajowy brutto UE zmniejszył się o 6,4 proc. Zatem spadek aktywności gospodarczej firm nie przełożył się na wzrost bezrobocia. To efekt celowej polityki Unii. Szczegółowe dane Eurostatu można znaleźć w artykule.
Gazeta Prawna: Michałek: Nie będzie likwidacji urzędów pracy. Zmienią one jedynie swoją formułę [WYWIAD]
Resort rozwoju pracuje nad nowymi ustawami o wspieraniu zatrudnienia oraz zatrudnianiu cudzoziemców - mówi w wywiadzie dla DGP Iwona Michałek, wiceminister rozwoju, pracy i technologii. Więcej o kierunkach planowanych zmian w artykule.
Sztuczna inteligencja coraz częściej wybiera kandydatów do pracy
Nowe technologie szybko zwiększają swój udział w rekrutacji. Zautomatyzowane systemy IT wyszukują potencjalnych pracowników na portalach społecznościowych i wyręczają łowców głów we wstępnej selekcji CV. Gdy amerykańska dziennikarka Andrea Murad starała się niedawno o pracę, zamiast telefonu od rekrutera dostała mailowe zaproszenie do wypełnienia internetowego testu w formie serii gier online. Na tej podstawie system sztucznej inteligencji (AI) ocenił jej osobowość i zdolności poznawcze – na tyle dobrze, że zaprosił ją na spotkanie w firmie. Więcej na ten temat w artykule.
Bankier.pl: Duże firmy zaczęły zwalniać pracowników
Styczeń przyniósł pierwszy od wielu miesięcy spadek zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw. To sygnał, że jesienny lockdown w końcu uderzył w rynek pracy. W artykule dane Głównego Urzędu Statystycznego pokazujące skalę zjawiska.
Dziennik Bałtycki: Praca tymczasowa – recepta na kryzys czy świat, w którym rządzi pracownik?
Konieczność szybkiego znalezienia pracy skłania wielu pracowników do korzystania z usług agencji zatrudnienia. Współpraca jest korzystna także dla wielu pracodawców, którzy nie chcą tworzyć nowych etatów. Czy pracownicy równie chętnie korzystają z tej formy zatrudnienia? – o tym możesz przeczytać w artykule.