Jaka jest aktualna sytuacja społeczno – gospodarcza i przewidywania w tym zakresie, co do najbliższej i tej nieco dalszej przyszłości? Zachęcamy do przeczytania o tym, co dzieje się w gospodarce i na rynku pracy oraz zapoznania się z opiniami ekspertów i przedstawicieli przedsiębiorców w tych obszarach, w poniższych artykułach.
Rzeczpospolita: Zagraniczni inwestorzy nie wystraszyli się wirusa
Pomimo ograniczeń związanych z pandemią Covid–19 ponad 8,5 mld euro, czyli prawie 40 mld zł wyniosła łączna wartość projektów zagranicznych inwestycji obsługiwanych w minionym roku przez Polską Agencję Inwestycji i Handlu (PAIH). To o prawie 10 proc. więcej niż rok wcześniej. O tym z jakich krajów pochodzą najczęściej inwestorzy i jakie są prognozy w zakresie inwestycji zagranicznych w 2021 r. można przeczytać w artykule.
Rzeczpospolita: Firmy są gotowe zatrudniać i podwyższać płace
Jak wskazują plany rekrutacyjne pracodawców z różnych branż, zdecydowana większość z nich liczy na to, że w 2021 r. uda się pokonać pandemię koronawirusa i nastąpi oczekiwane odbicie w gospodarce. Więcej na ten temat w artykule.
Forsal: Lewiatan: Nowe tarcze antykryzysowe nie zahamują wzrostu bezrobocia. Na koniec roku może ono sięgnąć ok. 7,5 proc.
Nowe tarcze antykryzysowe są wprowadzone z opóźnieniem i ograniczone do wąskiej listy kodów PKD – uważa Monika Fedorczuk z Konfederacji Lewiatan. Według niej, na koniec roku stopa bezrobocia może sięgnąć ok. 7,5 proc., ale nie grozi nam powrót do bezrobocia sprzed dekady, kiedy to wskaźnik wynosił 12 proc. Co jeszcze sądzą pracodawcy o wsparciu i sytuacji na rynku pracy? – warto zajrzeć do artykułu, żeby się tego dowiedzieć.
Rzeczpospolita: Restauracje pod ścianą, niektóre eksperymentują
Gastronomia to sektor najmocniej odczuwający skutki pandemii. Wielomiesięczne restrykcje sprawiają, że można sprzedawać posiłki tylko na wynos czy z dostawą do klienta. Kolejne lockdowny nie zmniejszyły liczby punktów gastronomicznych, ale co 10. firma zawiesiła działalność. Jeśli chcesz wiedzieć jak firmy z tej branży walczą o przetrwanie, zachęcamy do lektury artykułu.
Rzeczpospolita: Koronawirus pokazał słabości polskich menedżerów
Wsparcia potrzebują zwłaszcza kierownicy. Prawie czterem na dziesięciu menedżerów brakuje dwóch kluczowych w dzisiejszych czasach kompetencji: odwagi menedżerskiej i budowania zaangażowania ludzi – wynika z raportu firmy Talent Development Institute (TDI). Więcej o deficytach w kompetencjach menedżerów można znaleźć w artykule.
Pulshr: Co dalej z pracownikami z zagranicy? Przepytaliśmy 15 specjalistów
Pomimo trwania pandemii w 2020 r. pracodawcy nadal szukali pracowników za granicą, a ci chcieli pracować w Polsce – z Ukrainy, z Białorusi, z południa Europy, ale też z kierunków całkiem egzotycznych. Czy w 2021 r. i kolejnych latach popyt na zagranicznych pracowników wzrośnie, czy zmaleje, opowiadają eksperci w artykule.