Wiosna to najlepszy moment na zmiany. Również te, które dotyczą rozwoju zawodowego czy edukacyjnego. To właśnie teraz, od marca do czerwca, trwa festiwal targów pracy i targów edukacyjnych przygotowanych przez powiatowe urzędy pracy i pomorskie uczelnie. Szansa na spotkanie wielu pracodawców w jednym miejscu, możliwość pozostawienia swojego CV na stoisku firmy, a także udziału w szkoleniach i warsztatach to tylko niektóre z zalet uczestnictwa w targach pracy.
Która szkoła, jaka uczelnia?
Na uczniów, którzy w najbliższym czasie staną przed wyborem kolejnej szkoły bądź decyzją o wejściu na rynek pracy czeka oferta targów edukacyjnych. Już 10 i 11 marca Uniwersytet Gdański zaprasza na Targi Akademia – największe targi edukacyjne na Pomorzu. To już 26 edycja targów, które niezmiennie cieszą się popularnością wśród uczniów i studentów. Ponad 60 wystawców, możliwość porozmawiania z przedstawicielami uczelni z całego kraju, warsztaty z doradcami zawodowymi, a także psychologiem, które ułatwią świadome wejście w dorosłość oraz możliwość sprawdzenia wiedzy podczas próbnej matury z wybranego przedmiotu, to tylko niektóre atrakcje przygotowane przez organizatorów.
10-11 marca - Targi Akademia
Targi edukacyjne to okazja dla młodych ludzi do wyboru takiej drogi kształcenia, która w przyszłości umożliwi im znalezienie wymarzonej pracy. 26 i 27 marca na targi zaprasza Malbork, gdzie podczas pierwszego dnia odwiedzający będą mieli okazję zapoznać się z ofertą szkół policealnych i uczelni, drugiego dnia swoją ofertę edukacyjną zaprezentują szkoły ponadpodstawowe. Absolwenci szkół podstawowych zarówno z miasta Słupska, jak i gmin powiatu słupskiego, będą mogli odwiedzić targi edukacyjne, organizowane 20 marca, gdzie swoją ofertę zaprezentują szkoły ponadpodstawowe i ponadgimnazjalne. Uczniowie mogą liczyć także na wsparcie doradców zawodowych.
20 marca - Targi Edukacyjne w Słupsku (hala sportowa Gryfia), więcej informacji wkrótce;
26-27 marca - XI Targi Edukacyjne w Malborku - odwołane przez organizatora
Edukacja i praca w jednym
W Pucku i Bytowie odbędą się w marcu targi edukacji połączone z targami pracy. Na młodzież będzie czekać szeroka oferta edukacyjna szkół ponadpodstawowych, a na dorosłych – oferta szkół policealnych, studiów wyższych i kursów zawodowych. Targi Edukacji i Pracy są również wydarzeniem mającym na celu promocję ofert pracy lokalnych przedsiębiorców. Udział w nich stwarza doskonałą okazję pracodawcom do nawiązania bezpośredniego kontaktu z potencjalnymi kandydatami do pracy.
19 marca - Powiatowe Targi Edukacji i Pracy w Pucku - odwołane przez organizatora
31 marca - V Powiatowe Targi Edukacji i Pracy w Bytowie
Po pracę, na staż i szkolenie
Targi pracy odbywają się wiosną w wielu powiatach województwa. Już 25 marca zaprasza na nie Wejherowo, 27 marca poszukujący pracy będą mogli zapoznać się z ofertami pracy na targach w Chojnicach. Kolejne mają miejsce drugiego kwietnia w Malborku, trzeciego w Tczewie, a piątego Powiatowy Urząd Pracy w Gdyni zaprasza na Wiosenne Targi Pracy. W Słupsku lokalni pracodawcy zaprezentują swoją ofertę 17 marca.
Organizatorzy zapraszają na targi osoby bezrobotne i poszukujące pracy, młodzież planującą zawodową ścieżkę kariery, absolwentów wkraczających na rynek pracy oraz wszystkich zainteresowanych. W programach nie tylko lokalne, ale również krajowe i zagraniczne oferty pracy, a także szereg atrakcji dodatkowych - konsultacje u doradców zawodowych, propozycje szkoleń i staży oraz warsztaty. Targi pracy to również szansa dla pracodawców na zaprezentowanie własnych firm i przeprowadzenie udanych rekrutacji.
17 marca - Targi Pracy w Słupsku
25 marca - Powiatowe Targi Pracy w Wejherowie
27 marca - XVI Powiatowe Targi Pracy w Chojnicach - odwołane przez organizatora
2 kwietnia - XVI Malborskie Targi Pracy - odwołane przez organizatora
3 kwietnia - VI Tczewskie Targi Pracy
7 kwietnia - Wiosenne Targi Pracy w Gdyni - odwołane przez organizatora
Największe targi w regionie
W Gdańsku już po raz dziewiąty odbędą się Metropolitalne Targi Pracy Pomorza - największe targi pracy w regionie, na które zapraszają Gdański Urząd Pracy i Wojewódzki Urząd Pracy w Gdańsku. To prawdziwy festiwal pracy, gdzie chętnie wystawiają się pracodawcy polscy i zagraniczni, a odwiedzający mogą wybierać z wielu różnorodnych ofert pracy. Na odwiedzających czekają również dodatkowe atrakcje, jak motywacyjne wykłady czy warsztaty dla młodzieży i dorosłych.
22 kwietnia - Metropolitalne Targi Pracy Pomorza w Gdańsku
Dla inżynierów
W pierwszych dniach kwietnia do odwiedzenia Politechniki Gdańskiej zaprasza Stowarzyszenie Studentów BEST Gdańsk, które organizuje Inżynierskie Targi Pracy. To już 11 edycja targów, które są okazją do spotkania z przedstawicielami firm, poznania potencjalnych pracodawców oraz stawianych przed kandydatami do pracy wymogów, a także szansą ubiegania się o wymarzoną praktykę, staż a nawet pracę. Studenci i absolwenci trójmiejskich uczelni będą mieli okazję skonfrontować swoje umiejętności z oczekiwaniami pracodawców. Na dziedzińcach Gmachu Głównego PG zaprezentuje się ponad 60 wystawców. Na odwiedzających czekają również liczne specjalistyczne warsztaty prowadzone przez przedstawicieli pracodawców.
1-2 kwietnia - Inżynierskie Targi Pracy, Politechnika Gdańska
Kolejną okazją do odwiedzenia Politechniki Gdańskiej będą Trójmiejskie Targi Pracy, organizowane przez uczelnię 18 i 19 maja. Te specjalistyczne targi są spotkaniem osób planujących karierę zawodową oraz firm czy instytucji, które poszukują pracowników, stażystów i praktykantów. To wyjątkowa okazja dla studentów oraz absolwentów szkół średnich, wyższych i zawodowych, bezrobotnych i zatrudnionych, by w jednym miejscu porozmawiać z wieloma pracodawcami, a także przełamać pierwsze lody w kontakcie z rekruterami. Firmy, które uczestniczą w Trójmiejskich Targach Pracy to zarówno małe, jak i duże przedsiębiorstwa, które działają m.in. w branży IT, automatyce, energetyce, finansach, mediach, przemyśle drzewnym i handlu.
18-19 maja - Trójmiejskie Targi Pracy, Gdańsk
Oprac. Beata Olszewska, WUP w Gdańsku