Znalezienie pracownika z odpowiednimi umiejętnościami, który sprawdzi się w firmie, to dla pracodawców wyzwanie. Można przyspieszyć ten proces korzystając z profesjonalnej i – co ważne – bezpłatnej pomocy urzędów pracy. O tym rozmawialiśmy z pomorskimi pracodawcami podczas spotkania online 20 października.
Sprawna i szybka rekrutacja oraz zatrudnienie osoby z kwalifikacjami, których firma potrzebuje to istotna kwestia dla pracodawców. Tak samo, jak efektywna współpraca z zespołem, która pozwala jeszcze lepiej zarządzać firmą. W obu tych przypadkach mogą pomóc pomorskie urzędy pracy, które bezpłatnie wspierają firmy z regionu.
– Bardzo się cieszymy, że jesteście z nami. Zależy nam, żeby się dzielić z Wami naszą wiedzą, ale też dowiedzieć się, jak jeszcze moglibyśmy Państwu pomóc. W nazwach naszych instytucji jest słowo „urząd”, ale chcemy być Waszymi partnerami – powiedział Dariusz Gobis, Wicedyrektor ds. Organizacji i Współpracy w Wojewódzkim Urzędzie Pracy w Gdańsku, witając uczestników październikowego spotkania.
Media społecznościowe, baza ofert pracy, spotkania rekrutacyjne – z tego mogą korzystać pracodawcy
Przemysław Karczyński z Powiatowegu Urzędu Pracy w Tczewie opowiedział, jak szukać pracowników korzystając z pomocy powiatowych urzędów pracy.
- Z mojej perspektywy najważniejsze jest przygotowanie takiego ogłoszenia o pracę, które zachęci, a nie odstraszy i wybór kanału komunikacji, czyli miejsca, w którym można je umieścić – mówił Przemysław Karczyński.
Jak zauważył w dzisiejszych czasach duży potencjał tkwi w mediach społecznościowych.
– Pracodawcy chcą, aby ich ogłoszenia pojawiały się na prowadzonym przez nas profilu na Facebooku, jednocześnie obserwujemy zainteresowanie odbiorców – wyjaśniał.
Pracodawca może swoją ofertę zgłosić do urzędu osobiście albo telefonicznie, mailem, faxem, przez portal praca.gov.pl. Jest ona wprowadzana do systemu, później eksportowana do Centralnej Bazy Ofert Pracy, którą mogą przeglądać wszyscy szukający zatrudnienia, także osoby niezarejestrowane w urzędach pracy. Ofertę znają także pracownicy służb zatrudnienia i mogą przedstawić ją swoim klientom, wisi ona także na korytarzach urzędu.
– Nowością jest aplikacja ePraca, dostępna na smartfony z systemem android, dzięki której można przeglądać oferty pracy, wydarzenia, spotkania rekrutacyjne w danym powiecie – dodał Przemysław Karczyński.
Ponadto urzędy pracy bardzo dobrze znają lokalny rynek i jego specyfikę, co może pomóc pracodawcy tak przygotować ofertę, aby zainteresowała kandydata. Pomagają także w organizacji rozmów rekrutacyjnych – udostępniają sale konferencyjne lub inne pomieszczenia oraz umawiają klientów spełniających wymogi na konkretne godziny.
W Europie także można szukać pracowników
Firmy z Pomorza mogą zatrudniać u siebie pracowników z 31 krajów Europy za pomocą Europejskich Służb Zatrudnienia EURES. Wspierają ich w tym doradcy sieci EURES z WUP w Gdańsku, z którymi mogą się kontaktować telefonicznie czy e-mailowo.
– Pracodawca może zgłosić swoją ofertę pracy do powiatowego urzędu pracy, a także elektroniczne przez praca.gov.pl, później trafi ona do nas, a my możemy ją przetłumaczyć, jeśli jest taka potrzeba i przekazujemy ją doradcom EURES ze wskazanego kraju – wyjaśnił Marcin Krauze, doradca sieci EURES w WUP w Gdańsku. – Na prośbę pracodawcy możemy również przeprowadzić wstępny proces selekcji kandydatów oraz pomóc w przeprowadzeniu rozmów kwalifikacyjnych.
Zatrudniający może także założyć bezpłatne konto w Europejskim Portalu Mobilności Zawodowej, które pozwala przeglądać profile kandydatów, kontaktować się z nimi, otrzymywać CV bezpośrednio na skrzynkę.
Doradcy zawodowi bezpłatnie pomogą znaleźć odpowiednią osobę do pracy
Czasami znalezienie pracownika na dane stanowisko w firmie bywa problematyczne. Osób z odpowiednimi kwalifikacjami jest zbyt mało albo na ofertę odpowiadają te, które ich nie mają, co wydłuża poszukiwania. Bywa, że pracodawcy – chcąc przyspieszyć ten proces - decydują się na płatne usługi firm rekrutacyjnych. Tymczasem w urzędach pracy na Pomorzu z profesjonalnych usług doradców zawodowych mogą korzystać bezpłatnie.
- Ustalamy z Państwem, jakiej osoby poszukujecie państwo do pracy, dzięki temu możemy dokonać wstępnej selekcji, zorganizować spotkanie z kandydatami, doradca może pomóc w przeprowadzeniu rozmowy kwalifikacyjnej – wyjaśniła Iwona Gryś z Powiatowego Urzędu Pracy w Kartuzach, która przybliżała ten temat.
Podkreślała także, że doradcy zawodowi w urzędach pracy na co dzień mają kontakt z klientami, pracują z nimi (np. prowadząc szkolenia motywacyjne, dot. komunikacji, zarządzania sobą w czasie, przygotowywania i składania dokumentów aplikacyjnych, warsztaty, na których trenuje się rozmowę kwalifikacyjną), znają ich, więc łatwiej im dopasować kandydata do stanowiska pracy. Mogą także sprawdzić jego predyspozycje psychofizyczne czy przeprowadzić specjalistyczne testy psychologiczne.
Rozwój firmy to także rozwój pracowników
Pracodawcy mogą również lepiej poznać talenty i mocne strony swojego zespołu z profesjonalną pomocą doradców zawodowych z WUP w Gdańsku oraz określić obszary do rozwoju. Korzystając z takiego wsparcia firmy mogą określić ścieżki rozwoju lub awansu poszczególnych pracowników czy dowiedzieć się, jakie szkolenia są potrzebne w zespole. Doradcy prowadzą także warsztaty grupowe z komunikacji, kreatywności, związane z tym, jak sobie radzić z wypaleniem zawodowym, zarządzać stresem, podnieść autoocenę i motywację.
Mogą także wesprzeć osoby zwalnianie z firmy - pomóc im w ułożeniu profesjonalnego CV, listu motywacyjnego, przygotowaniu do rozmów kwalifikacyjnych.
– Do klientów podchodzimy elastycznie, albo organizujemy takie szkolenia w firmach, albo pracownicy przyjeżdżają do nas – mówiła Katarzyna Gudaniec, doradca zawodowy z Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej w Gdańsku WUP w Gdańsku i dodała: - Jesteśmy profesjonalni, posługujemy się specjalistycznymi testami diagnostycznymi, mamy bogate doświadczenie, jesteśmy rzetelni, poufni. Nasze usługi są bezpłatne, wiec pracodawca nie ponosi kosztów.
Autorka: Marta Wiloch, Wydział Współpracy i Promocji, WUP w Gdańsku
Pliki do pobrania:
Pytania i odpowiedzi_spotkanie z pracodawcami (PDF; 243 KB).pdf