Zasady programu szczepień w zakładach pracy
Pracodawcy uczestniczący w programie:
- pojedynczy pracodawca;
- grupa pracodawców (np. z jednego budynku lub strefy przemysłowej, grupa kapitałowa, podwykonawcy głównego zgłaszającego podmiotu itp.);
- samorząd zawodowy lub stowarzyszenia branżowe;
- szkoły wyższe: pracownicy i studenci (którzy ukończyli 18. rok życia).
Szczepienia odbywają się we współpracy z wybranym podmiotem wykonującym działalność leczniczą (PWDL) zgłoszonym do oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia jako punkt szczepień.
Zgłoszenia pracowników
Aby wziąć udział w programie, zakład pracy powinien zgłosić się w terminie od 4 maja 2021 r. za pomocą formularza udostępnionego na stronie Rządowego Centrum Bezpieczeństwa. W formularzu należy wskazać liczbę chętnych do zaszczepienia pracowników bez podawania ich danych osobowych. Zakład pracy może wystawić w tym samym czasie maksymalnie 1 zgłoszenie, które powinno spełniać następujące kryteria:
- w zgłoszeniu należy podać dane współpracującego PWDL (zakład pracy musi uzyskać jego zgodę);
- liczba zgłoszonych osób: min. 300, bez górnego limitu (w przypadku dużych zgłoszeń, powyżej 10 tys. osób, należy liczyć się z możliwością dostawy szczepionek w kilku etapach);
- pracodawca, we współpracy ze zgłoszonymi PWDL, powinien być w stanie zaszczepić wszystkie zgłoszone osoby w ciągu maksymalnie 5 dni (należy odpowiednio dobrać liczbę zgłaszanych osób i podmiotów medycznych).
Wysłanie zgłoszenia przez formularz oznacza gotowość do zaszczepienia wpisanych pracowników we współpracy z wybranym PWDL. Zgłoszenie przez formularz powinno zostać wysłane dopiero po uzgodnieniu logistyki wykonywania szczepień z wybranym PWDL (miejsce szczepień i sposób jego przygotowania). W przypadku dużej liczby zgłoszonych osób lub potrzeby uruchomienia szczepień w kilku lokalizacjach, w akcji szczepień zgłoszonych pracowników uczestniczyć mogą inne PWDL. Warunki współpracy powinny być uzgodnione indywidualnie przez uczestniczące podmioty. W formularzu należy zgłosić jeden, wiodący PWDL.
Zakład pracy może zgłosić następujące osoby:
- pracowników zakładów pracy;
- członków samorządów zawodowych i stowarzyszeń branżowych;
- osoby współpracujące (zatrudnione na umowę cywilnoprawną lub prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą);
- studentów, którzy ukończyli 18 r.ż. (zgłasza szkoła wyższa);
- członków rodzin w/w osób.
Data rozpoczęcia szczepień w zakładach pracy zależy od dostępności szczepionek. W maju i w czerwcu do programu szczepień będą sukcesywnie dodawane kolejne przedsiębiorstwa. O kolejności zadecyduje moment prawidłowego wypełnienia formularza przez pracodawcę oraz dostępność szczepionek. Terminy rozpoczęcia szczepień w danym zakładzie będą wskazywane przez RARS, poprzez zwiększenie oferty w Systemie Dystrybucji Szczepionek (SDS) dla obsługującego PWDL.
Więcej szczegółowych informacji na temat programu szczepień w zakładach pracy znajdziesz na stronie internetowej www.gov.pl.