17 maja obchodzimy Światowy Dzień Telekomunikacji i Społeczeństwa Informatycznego, który świętujemy od 2006 r., kiedy to pełnomocnicy Międzynarodowego Związku Telekomunikacyjnego (ITU) postanowili połączyć Światowy Dzień Telekomunikacji i Światowy Dzień Społeczeństwa Informatycznego. Historia obchodów sięga 1973 r., w którym ogłoszono Światowy Dzień Telekomunikacji jako upamiętnienie powstania ITU w 1865 r.
Społeczeństwo informacyjne wysoko ceni wiedzę technologiczną i informatyczną oraz wykorzystuje ją do budowania gospodarki opartej na wiedzy. Chodzi zatem o taki poziom zaawansowania technologii informacyjno-telekomunikacyjnych (ICT), by można było je powszechnie wykorzystywać w produkcji i usługach. ICT na stałe wpisały się w naszą codzienność, są pewnym standardem funkcjonowania, na które często nie zwracamy uwagi, np.: e-handel (kupno i sprzedaż online), e-praca, w tym praca zdalna (rosnąca specjalizacja i wygaszanie nieprzydatnych specjalności), e-edukacja (kursy e-learningowe, platformy szkoleniowe, szkolne lekcje online) czy e-administracja (załatwianie spraw urzędowych). Kluczowe znaczenie dla budowania społeczeństwa informacyjnego ma zatem działalność rozwojowa, dostarczająca wiedzy i pozwalająca zastosować innowacyjne rozwiązania.
Według danych GUS liczba podmiotów prowadzących głównie działalność badawczą i rozwojową (B+R) w województwie pomorskim w latach 2018-2020 wzrosła o 25%. Ponadto, wartość nakładów na ten rodzaj działalności w województwie pomorskim w sektorze przedsiębiorstw między rokiem 2018 a 2020 wzrosła o 0,3 mld, tj. 19,9%. Biorąc pod uwagę nakłady wewnętrzne na B+R według dziedzin między 2018 a 2020 r., największy wzrost procentowy wystąpił w dziedzinie nauk humanistycznych i sztuce – o 77,7% (tj. 27,1 mln), zaś najmniejszy w dziedzinie nauk przyrodniczych – o 0,2 mld, tj. 33,5%.
Transkrypcja danych do Wykresu Kwotowy i procentowy wzrost nakładów na działalność B+R w latach 2018-2020 (PDF, 528 KB)
Grupy zawodów obejmujące telekomunikację i informatykę w badaniu Barometr Zawodów to: (1) specjaliści telekomunikacji, (2) specjaliści elektroniki, automatyki i robotyki, (3) specjaliści do spraw projektowania, wdrażania i doskonalenia produktów i usług cyfrowych oraz (4) analitycy, testerzy i operatorzy systemów teleinformatycznych. Według prognozy na 2022 rok, zawody te na poziomie województwa pomorskiego znajdą się w równowadze popytu i podaży. Jedynie w wybranych powiatach wystąpi deficyt poszukujących pracy.
Opracowanie: Wydział Pomorskiego Obserwatorium Rynku Pracy, WUP w Gdańsku