16 września swoje święto obchodzą fryzjerzy, czyli rzemieślnicy świadczący szereg usług skupiających się na włosach m.in. strzyżenie, ich pielęgnację, układanie, farbowanie, mycie czy też dekoloryzację. To im powierzamy swoje włosy, a oni w oparciu o swoją wiedzę, umiejętności, doświadczenie i kompetencje, przy użyciu nożyczek, grzebienia czy farby poprawiają nasz wygląd. Wychodząc od fryzjera nie tylko wychodzimy z nową czy poprawioną fryzurą, niekiedy też z lepszym samopoczuciem.
Fryzjerstwo kiedyś…
Początki fryzjerstwa sięgają początków ludzkości, gdyż już w czasach naszych pierwszych przodków, ludzie odczuwali potrzebę korzystania z „usług fryzjerskich”, a ścinanie włosów miało wówczas charakter czysto praktyczny. Oczywistym jest, że nie udawali się w tym celu do salonu fryzjerskiego, a jedynymi przyborami były krzemienny nóź czy ogień. W czasach starożytnego Egiptu fryzjerstwo znacząco poszerzyło zakres usług, gdyż zaczęto farbować włosy przy użyciu henny oraz pojawił się trend stylizacji włosów na pazia. Szturmem do mody weszły peruki, a także warkoczyki. W średniowieczu włosy ukrywano pod czepkiem, aby nie kusić losu, natomiast w czasach baroku i renesansu na popularności zyskały ozdoby fryzur przy pomocy klejnotów czy piór strusi.
Fryzjerstwo dziś…
Aktualne fryzjerstwo bardzo mocno rozbudowało wachlarz świadczonych usług i znacząco zyskało na znaczeniu. U fryzjera już nie tylko zetniemy włosy, ale możemy ten proces odwrócić……czyli je przedłużyć. A przy użyciu nowych technologii i technik na stałe pokręcić czy je wyprostować. Jakiś czas temu po nową fryzurę udawaliśmy się do zakładu fryzjerskiego. Dziś w większości są to salony czy też pracownie, niekiedy bardzo awangardowe, świadczące usługi na bardzo wysokim poziomie, korzystające z najwyższej jakości produktów do pielęgnacji i stylizacji.
Brakuje chętnych do pracy
To trudny zawód, w przypadku którego największe znaczenie ma pasja i ciągły rozwój umiejętności, adekwatny do aktualnych trendów. Fryzjerzy muszą mieć szereg kompetencji, zmysł estetyczny czy też fachową wiedzę. Natomiast długotrwałe wykonywanie go może przynieść negatywne konsekwencje dla zdrowia, z racji tego, że z reguły wykonywana jest w pozycji stojącej. W oparciu o wyniki badania Barometr zawodów w województwie pomorskim występuje deficyt poszukujących pracy w zawodzie fryzjera. Deficyt prognozowany jest dla większości powiatów województwa pomorskiego.
Mapa 1. Relacja między dostępnymi pracownikami a potrzebami pracodawców w 2022 roku – fryzjerzy
Źródło: www.barometrzawodow.pl
Transkrypcja danych do Mapy 1 Relacja między dostępnymi pracownikami a potrzebami pracodawców w 2022 roku - fryzjerzy (PDF, 135 KB)
Jako przyczynę eksperci wskazywali wymóg posiadania doświadczenia zawodowego, predyspozycji czy też aktualnych kwalifikacji. Niechęć kandydatów do podjęcia zatrudnienia często wynika z charakteru pracy, tj. zmianowości, długich godzin pracy oraz zatrudnienia w szarej strefie. Wielu potencjalnych kandydatów posiada przeciwskazania zdrowotne do pracy w zawodzie, które skutecznie ich eliminują. Ponadto, dostrzec można również nietrafione wybory edukacyjne młodzieży stającej przed wyborem profesji kształcenia.
Czy fryzjerzy rejestrują się w urzędach pracy?
Biorąc pod uwagę statystyki powiatowych urzędów pracy województwa pomorskiego, to w zawodzie fryzjera w I półroczu 2022 r. zarejestrowało się 600 osób (z tego 577 stanowiły kobiety); 82 osoby to osoby do 12 miesięcy od dnia ukończenia nauki (z tego 79 stanowiły kobiety). Wg stanu na 30 czerwca w rejestrach urzędów pracy widniało 788 osób (z tego 776 kobiet); 372 osoby to osoby poprzednio pracujące, pozostające bez pracy powyżej 12 miesięcy, a 461 osób jest w wieku do 30. roku życia.
W I półroczu 2022 r. pracodawcy zgłosili 172 wolne miejsca pracy i miejsca aktywizacji zawodowej, zaś wg stanu na 30 czerwca urzędy pracy posiadały 31 wolnych miejsc pracy i miejsc aktywizacji zawodowej.
W zawodzie fryzjer damski w I półroczu 2022 r. zarejestrowało się 15 osób, były to same kobiety, w tym czasie zgłoszono 7 wolnych miejsc pracy. Natomiast w zawodzie fryzjera męskiego (barber) w I półroczu zarejestrowano 7 osób (z tego 5 stanowiły kobiety), zaś zgłoszono 31 wolnych miejsc pracy i miejsc aktywizacji zawodowej.
Opracowanie: Wydział Pomorskiego Obserwatorium Rynku Pracy, WUP w Gdańsku