Porównując wyniki badania z 2016 r. (prognoza na rok 2017) z badaniem przeprowadzonym w październiku ubiegłego roku (prognoza na rok 2018), można zauważyć w powiecie kościerskim dużą stabilizację i równowagę wśród zawodów. Nadal dominują zawody zrównoważone, których udział wzrósł nieznacznie – o 0,5 p.p. (z 58,9% do 59,4%). Udział zawodów nadwyżkowych (takich, w których osoby poszukujące pracy mogą mieć problem ze znalezieniem zatrudnienia) spadł o 1,5 p.p. (z 6,0% do 4,5%), natomiast deficytowych (przewidywane problemy dla pracodawców ze znalezieniem odpowiednich kandydatów do pracy) wzrósł o 1 p.p. (z 35,1% do 36,1%).
Transkrypcja danych do wykresu Prognoza zapotrzebowania na zawody w 2017 i 2018 roku – powiat kościerski (PDF; 532 KB)
Budownictwo, transport i logistyka dominującymi deficytami w powiecie kościerski
Wśród 56 zawodów, które prognozowane są jako deficytowe na rok 2018, aż 13 związanych jest z budownictwem, będącym jedną z kluczowych branż w powiecie kościerskim, przy czym 9 przypisywanych było do deficytu we wszystkich trzech dotychczasowych edycjach badania.
Do grup deficytowych zaliczono betoniarzy i zbrojarzy (brak praktycznych umiejętności u kandydatów, praca ciężka i niskopłatna), brukarzy (brak wykwalifikowanej kadry, brak doświadczenia, praca ciężka i niskopłatna, praca sezonowa, praca w szarej strefie, wyjazdy za granicę, duża rotacja kadry), cieśli i stolarzy budowlanych (brak praktycznych umiejętności kandydatów, praca ciężka i niebezpieczna), dekarzy i blacharzy budowlanych (praca ciężka i niskopłatna, sezonowa, niebezpieczna, w szarej strefie, wyjazdy za granicę, duża rotacja kadry, wymagane odpowiednie predyspozycje). Ponadto, jako zawody deficytowe określono również elektryków, elektromechaników i elektromonterów (brak aktualnych uprawnień u kandydatów), monterów instalacji budowlanych (brak osób posiadających odpowiednie umiejętności i doświadczenie), spawaczy (brak odpowiednich uprawnień, wyjazdy za granicę i do większych miast, niskie wynagrodzenie), murarzy i tynkarzy (praca ciężka i niskopłatna, sezonowa, w szarej strefie, wyjazdy za granicę, duża rotacja kadry) oraz robotników budowlanych (praca ciężka i niskopłatna, wymagana wielozadaniowość, praca sezonowa, w szarej strefie, wyjazdy za granicę, duża rotacja kadry).
Wśród zawodów związanych z transportem i logistyką, zakwalifikowanych do deficytu w każdej z trzech edycji badania, znalazły się trzy zawody: kierowcy autobusów (brak osób posiadających odpowiednie uprawnienia, kosztowne kształcenie w zawodzie), kierowcy samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych (brak osób posiadających odpowiednie uprawnienia, brak doświadczenia u kandydatów, praca w delegacji, niskie wynagrodzenia, duża odpowiedzialność) oraz spedytorzy i logistycy (brak znajomości języków obcych i brak doświadczenia kandydatów).
Deficyty tylko w powiecie kościerskim
W prognozowanym deficycie na rok 2018 znalazły się trzy zawody, które w skali całego województwa jedynie w powiecie kościerskim zostały zaliczone do deficytowych. Rzemieślnicy obróbki szkła i metali szlachetnych (zawody ceramiczne związane z produkcją porcelany, w których zatrudniają Zakłady Porcelany Stołowej LUBIANA S.A. w Łubianie) zakwalifikowani zostali do tej grupy ze względu na dużą rotację kadry. Ponadto w zawodzie tym przewidywany jest wzrost zapotrzebowania w roku 2018 w związku z przechodzeniem starszych pracowników na emeryturę oraz ogólny rozwój branży.
Deficyt wśród operatorów aparatury medycznej wynika z braku kształcenia w zawodzie. Również w tym przypadku przewidywany jest wzrost zapotrzebowania na pracowników w tej grupie zawodowej.
Brak osób posiadających odpowiednie uprawnienia jest natomiast przyczyną prognozowanego deficytu wśród instruktorów nauki jazdy.
Nauczyciele i technicy nadwyżką specyficzną dla powiatu kościerskiego
Liczba zawodów, które w powiecie kościerskim prognozowane są jako nadwyżkowe, z roku na rok spada. W grupie tej znalazło się tylko 7 zawodów. Wśród nich są 4, które w tegorocznej prognozie w skali województwa znalazły się w równowadze.
Dwa z nich to zawody nauczycielskie. Nauczyciele przedszkoli w nadwyżce znaleźli się jeszcze tylko w jednym powiecie województwa pomorskiego, natomiast nauczyciele nauczania początkowego w województwie pomorskim do nadwyżki zakwalifikowani zostali jeszcze w trzech powiatach. Nadwyżka w obu tych zawodach w powiecie kościerskim związana jest z dużą liczbą absolwentów szkół, na których nie ma zapotrzebowania rynku pracy.
Dwa pozostałe zawody nadwyżkowe to technicy informatycy i technicy mechanicy. Nadwyżka wynika z dużej liczby absolwentów lokalnych szkół, którzy nie posiadają praktyki w zawodzie.