Robotnik budowlany, kierowca, spawacz, nauczyciel i pielęgniarka to tylko niektóre zawody, w których w najbliższym czasie może być trudno o chętnych do pracy. Wojewódzki Urząd Pracy w Gdańsku już po raz piąty zrealizował badanie dotyczące prognozowanego zapotrzebowania na poszczególne zawody w województwie pomorskim. Dowiedz się, jakich pracowników będą poszukiwać pracodawcy w tym roku.
W większości zawodów bez problemów ze znalezieniem pracy
Jednoroczna prognoza zapotrzebowania na zawody wynikająca z raportu podsumowującego badanie w województwie pomorskim - Barometr zawodów 2020 potwierdza dobrą kondycję regionalnego rynku pracy. Szacuje się, że dla około 2/3 przebadanych grup zawodów nie powinno być problemów rekrutacyjnych zarówno dla pracodawców, jak i dla kandydatów do pracy – do grupy zawodów zrównoważonych zaliczono 112 na 168 przebadanych grup zawodów. Warto jednak zwrócić uwagę na zawody, w których mogą wystąpić problemy z obsadzeniem wolnych wakatów.
W jakich zawodach będzie trudno o pracownika?
Od pierwszej edycji badania udział zawodów zaklasyfikowanych do grupy zawodów deficytowych, czyli takich, w których mogą pojawić się trudności ze znalezieniem osób chętnych do pracy i spełniających wymagania pracodawców kształtuje się na bardzo podobnym poziomie. Zdaniem ekspertów w województwie pomorskim w 2020 roku w grupie zawodów deficytowych znajdzie się około 1/3 przebadanych grup zawodów (tj. 53 grupy zawodów).
Źródło: opracowanie własne na podstawie barometrzawodow.pl
Transkrypcja danych do wykresu: Liczba i udział kategorii zawodów w poszczególnych edycjach badania w woj. pomorskim (PDF; 497 KB)
Wyniki badania prognozującego zapotrzebowanie na zawody w 2020 roku dla województwa pomorskiego pokazują, że największych trudności ze znalezieniem pracowników można spodziewać się w branżach:
- budowlanej – dotyczy to betoniarzy i zbrojarzy, brukarzy, cieśli i stolarzy budowlanych, dekarzy i blacharzy budowlanych, murarzy i tynkarzy, pracowników robót wykończeniowych w budownictwie, robotników budowlanych, spawaczy i monterów instalacji budowlanych;
- medyczno-opiekuńczej – przewiduje się zapotrzebowanie na lekarzy, opiekunów osób starszych lub niepełnosprawnych, pielęgniarki i położne, pracowników socjalnych, psychologów i psychoterapeutów, ratowników medycznych;
- transportowo-spedycyjnej – prognozowany jest deficyt kierowców samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych, kierowców autobusów, magazynierów, spedytorów i logistyków, mechaników pojazdów samochodowych, blacharzy i lakierników samochodowych;
- edukacyjnej – w regionie przewidywane jest zapotrzebowanie na nauczycieli języków obcych i lektorów, nauczycieli praktycznej nauki zawodu, nauczycieli przedmiotów ogólnokształcących i zawodowych, nauczycieli przedszkoli, nauczycieli szkół specjalnych i oddziałów integracyjnych;
- gastronomiczno-turystycznej – przewidywany jest deficyt kelnerów i barmanów, kucharzy, szefów kuchni, pomocy kuchennych, recepcjonistów i rejestratorów, sprzątaczek i pokojowych.
Transkrypcja danych do grafiki: Prognoza zawodów deficytowych w województwie pomorskim – Barometr Zawodów 2020 (PDF; 609 KB)
Deficyty we wszystkich powiatach województwa
Wśród całej grupy zawodów deficytowych, do tych najbardziej deficytowych, czyli takich, gdzie zapotrzebowanie wskazano we wszystkich powiatach województwa pomorskiego, zaliczono kierowców samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych, robotników budowlanych, spawaczy, nauczycieli języków obcych i lektorów oraz pielęgniarki i położne.
Dlaczego brakuje chętnych do pracy?
Od początku badania niezmienne pozostają przyczyny deficytu osób chętnych do podjęcia zatrudnienia w danym zawodzie. Można je podzielić na dwie kategorie: przyczyny leżące po stronie kandydatów do pracy oraz zależne od pracodawców i związane z oferowanymi przez nich warunkami zatrudnienia. Brak wymaganych kwalifikacji, doświadczenia, niezbędnych uprawnień czy umiejętności, a także ogólny brak chęci do pracy w danym zawodzie – to przyczyny leżące po stronie kandydatów. Pracodawcy z kolei oferują zbyt niskie wynagrodzenia oraz wymagają dużej dyspozycyjności, co przy trudnych warunkach pracy przyczynia się do powstawania deficytu pracowników w danym zawodzie.
Ekonomiści – jedyny zawód nadwyżkowy
Jeśli chodzi o zawody nadwyżkowe, czyli takie, w których liczba kandydatów przewyższa liczbę wolnych miejsc pracy, to Barometr w skali całego województwa pomorskiego wskazuje tylko jeden zawód – problem ze znalezieniem pracy w 2020 roku dotyczyć będzie ekonomistów. Warto przy tym nadmienić, że zawód ten znalazł się blisko granicy równowagi na rynku pracy. Przyczyną nadwyżki jest duża liczba absolwentów lokalnych szkół o podobnych kwalifikacjach, nieproporcjonalna do zapotrzebowania płynącego z rynku pracy.
Zapraszamy do zapoznania się z wynikami badania na barometrzawodow.pl
Pełen raport Barometr zawodów 2020 podsumowujący badanie w województwie pomorskim już wkrótce na stronie internetowej porp.pl.
Oprac.: Dorota Gabryelczyk i Dagmara Maciejewska, Wydział Pomorskiego Obserwatorium Rynku Pracy, WUP w Gdańsku