Przypominamy, że do 11 kwietnia włącznie nie będzie można swobodnie przemieszczać się poza celami bytowymi, zdrowotnymi, zawodowymi. Obostrzenie nie dotyczy:
- dojazdu do pracy - jeśli jesteś pracownikiem, prowadzisz swoją firmę, czy gospodarstwo rolne, masz prawo dojechać do swojej pracy, jak również udać się po zakup towarów i usług związanych ze swoją zawodową działalnością,
- wolontariatu na rzecz walki z COVID-19 - jeśli działasz na rzecz walki z koronawirusem i pomagasz potrzebującym przebywającym na kwarantannie lub osobom, które nie powinny wychodzić z domu, możesz przemieszczać się w ramach tej działalności,
- załatwiania spraw niezbędnych do życia codziennego - będziesz mógł się przemieszczać, aby zrobić niezbędne zakupy, wykupić lekarstwa, udać się do lekarza, opiekować się bliskimi czy wyprowadzić psa.
Przemieszczanie możliwe jest jedynie w grupie do 2 osób. Wymóg ten nie dotyczy rodzin.
W autobusie, tramwaju czy w innym środku komunikacji miejskiej tylko połowa miejsc siedzących może być zajęta. Przykładowo - jeśli pojazd dysponuje liczbą 70 miejsc siedzących, to na jego pokładzie może przebywać maksymalnie 35 osób.
Wszelkie zgromadzenia, imprezy, zebrania są zabronione, poza spotkaniami rodzinnymi.
Podczas mszy i innych obrzędów religijnych liczba uczestników nie może przekraczać 5 osób, nie wliczając w to osób sprawujących posługę.
W zakładach pracy należy stosować się do szczególnie ostrych zaleceń Głównego Inspektora Sanitarnego w zakresie zachowania odległości pracowników i środków dezynfekcji.
Ponadto w mocy pozostają wszystkie dotychczasowe zakazy, czyli ograniczenie w działalności galerii handlowych, działalności gastronomicznej i rozrywkowej.
Nadal obowiązuje 14-dniowa kwarantanna dla powracających zza granicy.
Więcej informacji na temat zasad bezpieczeństwa dostępnych jest na stronie Serwisu Rzeczypospolitej Polskiej w zakładce „Najczęściej zadawane pytania”.
Podstawa prawna: