Blisko 180 mln zł z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych trafi na konta pomorskich pracodawców. Wsparcie finansowe otrzymało dotychczas prawie 1200 firm z województwa pomorskiego, dzięki czemu pomocą objętych zostało niemal 42 tysiące pracowników.
To efekt działań podejmowanych od początku kwietnia przez Wojewódzki Urząd Pracy w Gdańsku, który zajmuje się dopłatą do wynagrodzeń pracowników w ramach Tarczy Antykryzysowej. Zdecydowana większość pracodawców wnioskuje o pomoc związaną z obniżonym wymiarem czasu pracy dla swojej kadry.
Redukcja czasu pracy lepsza od zwolnienia z pracy
Według najnowszych danych z tego rodzaju wsparcia skorzystało 27 971 pracowników pomorskich firm. Natomiast przestojem ekonomicznym objęto blisko 13 725 pracowników.
Jak wyjaśnia Jarosław Filipczak, przedsiębiorca, wiceprezes Zarządu Regionalnej Izby Gospodarczej Pomorza oraz członek Pomorskiej Wojewódzkiej Rady Rynku Pracy, trudno „na siłę wymyślać obowiązki pracownikowi”.
– Jeżeli spadły zamówienia i obroty, ilość obsługiwanych klientów, to lepiej zredukować czas pracy - tłumaczy.
Dodaje także, że wsparcie oferowane w ramach Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych jest pomocne, ale to także zależy od okoliczności.
- Z punktu widzenia przedsiębiorcy oceniłbym to tak, że jeżeli ktoś stracił przychody na poziomie ok. 25 - 30 proc., może nawet 50 proc. to jest pomoc. Natomiast dla tych, którzy stracili więcej to, niestety, za mało – mówi Jarosław Filipczak. – Trzeba jednak zaznaczyć, że poziom pomocy leży po stronie państwa, dlatego kierujemy apele do rządu, a nie lokalnie.
Nowa rola urzędów pracy
Jego zdaniem istotne jest również to, że zarówno Wojewódzki Urząd Pracy w Gdańsku, jak i powiatowe urzędy pracy mocno angażują się w działania naprawcze, od początku sprawnie i szybko przekazując przedsiębiorcom informacje na temat udzielanego wsparcia.
- W tej chwili urzędy pracy zajmują się nie tylko wsparciem osób bezrobotnych, ale także aktywnie pomagają pracodawcom w utrzymaniu dotychczasowych miejsc pracy – dodaje.
Do 14 maja pomorscy pracodawcy złożyli do WUP w Gdańsku ponad 4 tys. wniosków o przyznanie świadczeń na rzecz ochrony miejsc pracy (w okresie ostatnich dwóch tygodni to wzrost o ok. 1600 wniosków).
Duża liczba wniosków do rozpatrzenia, jak również spore zainteresowanie przedsiębiorców uzyskaniem informacji telefonicznie (dotychczas pracownicy infolinii odebrali prawie 4,4 tys. telefonów oraz ponad 650 maili) wpłynęła na reorganizację pracy w WUP w Gdańsku. W sytuacji gdy priorytetem stała się pomoc pracodawcom w regionie, pracownicy urzędu są zaangażowani we wdrażanie nowych instrumentów wspierających pomorskie firmy, a zespół weryfikujący wnioski systematycznie powiększa się o nowe osoby.
Oprac.: Marta Wiloch, Zespół redakcyjny PORP, WUP w Gdańsku