Właśnie zostały opublikowane rządowe projekty ustaw dotyczących tarczy antykryzysowej. To pięć filarów, wokół których podjęte zostaną działania mające na celu obronę przed utratą miejsc pracy, wsparcie dla ochrony zdrowia, bezpieczeństwo systemu finansowego, wsparcie dla przedsiębiorców, program inwestycji publicznych.
Wsparcie realizowane przez Publiczne Służby Zatrudnienia będzie prowadzone dwutorowo:
- z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych:
Wnioski rozpatrywane będą przez wojewódzkie urzędy pracy, a pozyskane w ten sposób środki przedsiębiorca będzie mógł przeznaczyć na opłacenie składek na ubezpieczenie społeczne pracowników w przypadku wystąpienia spadku obrotów gospodarczych oraz na dofinansowanie wynagrodzeń pracowników w przypadku przestoju ekonomicznego oraz obniżonego wymiaru czasu pracy pracownika.
- z Funduszu Pracy za pośrednictwem powiatowych urzędów pracy:
W ramach wsparcia będzie można starać się o:
- dofinansowanie kosztów wynagrodzeń w przypadku mikro-, małych i średnich przedsiębiorców i części kosztów prowadzenia działalności w przypadku przedsiębiorcy będącego osobą fizyczną niezatrudniającego pracowników,
- niskooprocentowaną pożyczkę dla mikroprzedsiębiorstw,
- przedłużenie możliwości legalnej pracy dla cudzoziemców,
- zwolnienie młodocianego pracownika, odbywającego przygotowanie zawodowe, z obowiązku świadczenia pracy przez pracodawcę,
- wydłużenie w czasie terminów realizacji usług rynku pracy i instrumentów rynku pracy oraz innych form wsparcia określonych w ustawie o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz. U. z 2019 r. poz. 1482 z późn. zm.).
Należy mieć na uwadze, że ustawa znajduje się w fazie projektu, w związku z czym jej założenia mogą jeszcze ulec zmianie. Na tę chwilę nie są znane terminy uruchomienia poszczególnych form wsparcia ani szczegóły dotyczące sposobu ich wdrożenia.
Szczegółowe informacje dostępne są w serwisie samorządowym PAP.