Na przestrzeni kilku lat, rynek pracy zmienił się pod wpływem wielu negatywnych czynników zewnętrznych. Co z kolei zrodziło nowe wyzwania, stawiane przed pracodawcami oraz obawy o utrzymanie zatrudnienia przez pracowników. Szybko odbudowująca się gospodarka i poprawiająca się sytuacja na rynku pracy cały czas są nieprzewidywalne. Istotne jest przewidywanie tego, co przed Nami w nadchodzących latach. Pomocne, w tym aspekcie mogą być jednoroczne prognozy zapotrzebowania na zawody, ujęte w badaniu Barometr zawodów, realizowanym od ośmiu lat, indywidualnie w każdym powiecie w Polsce. Podobnie jak w poprzednich edycjach badania, tegoroczna rozpocznie się we wrześniu i skończy w połowie października 2023 r., natomiast wyniki tych obrad dostępne będą już na początku listopada 2023 r. na stronie www.barometrzawodow.pl.
Barometr zawodów jest jednoroczną prognozą sytuacji w zawodach, która dzieli zawody na trzy kategorie:
- deficytowe - liczba wolnych miejsc pracy jest większa niż liczba osób zainteresowanych podjęciem pracy i spełniających wymagania pracodawców - najtrudniej pracodawcom znaleźć kandydatów do pracy,
- zrównoważone - liczba wolnych miejsc pracy jest zbliżona do liczby osób zainteresowanych podjęciem pracy i spełniających wymagania pracodawców,
- nadwyżkowe - liczba wolnych miejsc jest mniejsza niż liczba osób zainteresowanych podjęciem pracy i spełniających wymagania pracodawców - najtrudniej osobom poszukującym pracy znaleźć zatrudnienie.
Badanie to polega na uzyskaniu odpowiedzi na 2 proste pytania:
- Jak będzie wyglądała relacja między dostępnymi pracownikami a potrzebami zgłaszanymi przez pracodawców?
- Czy należy spodziewać się wzrostu, spadku lub utrzymania liczby ofert pracy w danej grupie zawodów?
Wyniki dostępne będą w dwóch odsłonach:
- na interaktywnych mapach (w ujęciu krajowym, wojewódzkim oraz powiatowym),
- na plakatach (ze stopniem szczegółowości krajowym, wojewódzkim oraz powiatowym).
Uzyskane wyniki są cenne nie tylko dla studentów i absolwentów szkół stojących przed wyborem ścieżki zawodowej, ale także dla osób poszukujących pracy, planujących zmianę zawodu, branży czy stanowiska. Ponadto, mogą być niezbędne przy planowaniu rozwoju zawodowego, uzupełnienia kompetencji czy podnoszeniu kwalifikacji.
Podczas paneli ekspertów prowadzonych w każdym powiatowym urzędzie pracy województwa pomorskiego swoją ekspercką wiedzę, popartą długoletnim doświadczeniem zawodowym dzielą się pracownicy powiatowych urzędów pracy (m.in. doradcy zawodowi, doradcy klienta realizujący zadania sieci EURES, pośrednicy pracy, pracownicy odpowiedzialni za kontakt z pracodawcami), pracownicy agencji zatrudnienia oraz reprezentanci innych instytucji zorientowanych w sytuacji na lokalnym rynku pracy, dysponujący wiedzą w zakresie planowanych inwestycji (np. odpowiednie wydziały urzędów miast/starostw powiatowych, operatorzy specjalnych stref ekonomicznych, zrzeszenia pracodawców i izby rzemieślnicze).
Należy podkreślić, że wyniki badania przedstawiają komentarze argumentujące sytuacje w danej grupie zawodowej, w skład której wchodzą zawody. A także obrazują cały lokalny rynek, tj. szarą strefę oraz profesje nierejestrowane w PUP lub występujące nielicznie.
Tegoroczne wyniki badania, prognozujące zapotrzebowanie na 2024 rok wskażą nie tylko zawody charakteryzujące się deficytem i nadwyżką kandydatów do pracy oraz równowagą popytu i podaży, ale przedstawią również wyniki w ujęciu branżowym.