Wyniki badania Barometr zawodów wskazują, że rynek pracy w powiecie tczewskim jest zrównoważony. Niedobór pracowników w tym regionie na rok 2019 prognozuje się dla 49 zawodów objętych badaniem. W porównaniu z rokiem ubiegłym, udział zawodów deficytowych w łącznej grupie zawodów spadł o 7,1 pkt. proc.Tym samym udział zawodów zrównoważonych wzrósł o 10,1 pkt. proc. Żaden zawód nie został zakwalifikowany do nadwyżki.
Transkrypcja danych do wykresu struktura zawodów w powiecie tczewskim w poszczególnych latach badania (PDF; 525 KB)
W powiecie tczewskim osoby aktywne zawodowo znajdują zatrudnienie w:
- przemyśle i budownictwie,
- sektorze usługowym (handel, naprawa pojazdów, transport, zakwaterowanie i gastronomia, informacja i komunikacja),
- sektorze rolniczym (rolnictwo, leśnictwo, łowiectwo i rybactwo),
- sektorze finansowym (działalność finansowa i ubezpieczeniowa, obsługa rynku nieruchomości).
Budowlanka nadal w deficycie
Na terenie powiatu tczewskiego, ze względu na silny rozwój branży budowlanej, występuje stałe zapotrzebowanie na pracowników w zawodach ogólnobudowlanych. Poszukiwani są zarówno fachowcy, jak i osoby chętne do przyuczenia.
Betoniarze i zbrojarze, brukarze, cieśle i stolarze budowlani, robotnicy budowlani, dekarze i blacharze budowlani, murarze i tynkarze, pracownicy robót wykończeniowych w budownictwie czy monterzy instalacji budowlanych to jedne z najliczniejszych grup zawodowych, gdzie brakuje osób z odpowiednimi kwalifikacjami, uprawnieniami i doświadczeniem. Ma to związek z tym, że praca jest ciężka, fizyczna, wymagająca dobrego stanu zdrowia. Wiąże się też z częstymi wyjazdami poza miejsce zamieszkania.
Odzwierciedleniem takiego stanu rzeczy jest utrzymujący się trend na zatrudnianie cudzoziemców. Spośród obywateli 6 państw objętych procedurą oświadczeniową, pracodawcy najczęściej zatrudniają obywateli Ukrainy.
Etaty dla kierowców, fryzjerów i kosmetyczek
Wolne do obsadzenia są też etaty dla kierowców autobusów oraz kierowców samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych. Praca w tych zawodach zniechęca potencjalnych kandydatów z uwagi na nienormowany czas pracy i częste wyjazdy w odległe trasy. Ponadto, brakuje osób, które dysponują odpowiednimi kwalifikacjami do wykonywania tego typu pracy, jak również posiadają uprawnienia do przewozu osób i towarów. W tej grupie zawodowej wolne wakaty są również wspierane przez obywateli Ukrainy.
Deficyt odnotowano również wśród fryzjerów, florystów oraz kosmetyczek. Brak możliwości zaspokojenia potrzeb kadrowych w tym obszarze wynika z braku chęci podjęcia pracy przez absolwentów kończących naukę w szkołach kierunkowych. Ilość absolwentów nie jest wystarczająca, aby zaspokoić zapotrzebowanie na rynku pracy. Niskie wynagrodzenia także zniechęcają do pracy w tych zawodach.
Ekonomiści i nauczyciele - z nadwyżki do równowagi
W zeszłorocznym badaniu zapotrzebowania na zawody w nadwyżce znalazło się pięć profesji: ekonomiści, nauczyciele przedmiotów ogólnokształcących, operatorzy maszyn rolniczych i ogrodniczych, pracownicy ochrony fizycznej oraz specjaliści administracji publicznej. W tegorocznym badaniu zawody te zostały zaklasyfikowane do równowagi podaży i popytu.
Na terenie powiatu tczewskiego funkcjonują firmy z nowoczesnymi parkami technologicznymi. W samym Tczewie działają cztery podstrefy Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, gdzie swoją działalność prowadzi wiele firm z branży produkcyjnej. W zakładach tych zatrudnienie znajduje wielu mieszkańców powiatu tczewskiego oraz okolicznych terenów.
Ze względu na dobrze rozwiniętą infrastrukturę drogową w powiecie (Droga Krajowa Nr 91 łącząca powiat tczewski z Trójmiastem, Autostrada A1) oraz kolejową (kierunek do: Chojnic, Trójmiasta, Bydgoszczy, Elbląga) mieszkańcy mają możliwość podejmowania zatrudnienia w sąsiednich powiatach. Również pracownicy z okolicznych powiatów znajdują zatrudnienie w firmach powiatu tczewskiego.
Barometr zawodów jest prognozą zapotrzebowania na pracowników w 2019 roku. Sytuacja w niektórych zawodach może ulec zmianie w zależności od uwarunkowań rynkowych.
Zapraszamy do zapoznania się z pełnym raportem Barometr zawodów 2019 (PDF; 2,2 MB), podsumowującym badanie w województwie pomorskim oraz z innymi artykułami nt. wyników badania Barometr zawodów z Gdyni i Sopotu, powiatu puckiego, malborskiego, kwidzyńskiego, kościerskiego, gdańskiego i m.Gdańsk, kartuskiego, bytowskiego, człuchowskiego, chojnickiego, nowodworskiego, w podziale na poszczególne podregiony województwa oraz ogólne wyniki badania Barometr zawodów dla województwa pomorskiego.
Oprac.: Barbara Zabłocka, Wydział Pomorskiego Obserwatorium Rynku Pracy, Zespół redakcyjny PORP, WUP w Gdańsku