Tylu ofert pracy w Powiatowych Urzędach Pracy w regionie jeszcze nie było! Ponad 12 tys. wolnych miejsc pracy i aktywizacji zawodowej czekało na bezrobotnych w województwie pomorskim w sierpniu. To o 30,5% więcej niż w miesiącu poprzednim i najwięcej od czasu powstania województwa pomorskiego.
Firmy odczuwają rosnące trudności w dotarciu do coraz mniejszej liczby kandydatów chętnych do pracy i sięgają po nowe dla nich metody poszukiwania pracowników, coraz częściej korzystając z zasobów urzędów pracy. Z drugiej strony przedsiębiorcy, czyli potencjalni pracodawcy, optymistycznie oceniają przyszłość [1]. W związku z tym, rozszerzają zakres działalności i tworzą dodatkowe miejsca pracy. W Pomorskiem pojawiają się kolejne inwestycje, a co za tym idzie wzrasta również zapotrzebowanie na pracowników.
Pobierz transkrypcję danych do infografiki: Aktualne informacje o rynku pracy w województwie pomorskim (PDF; 566 KB)
Zachęcamy do zapoznania się z Podstawową informacją o rynku pracy w województwie pomorskim (PDF; 560 KB) (dane szacunkowe wg stanu na 31 sierpnia 2017 r.) opracowaną na podstawie wstępnych danych z powiatowych urzędów pracy województwa, sygnalnej informacji MRPiPS o sytuacji na krajowym rynku pracy oraz badań statystycznych rynku pracy MRPiPS-01.
[1]Według opracowania sygnalnego GUS „Koniunktura gospodarcza w sierpniu 2017 r.” przedsiębiorstwa mające siedzibę w województwie pomorskim pozytywnie oceniły ogólny klimat koniunktury gospodarczej w regionie (ocena pozytywna dotyczyła większości badanych przez GUS rodzajów działalności gospodarczej: informacja i komunikacja, handel detaliczny i hurtowy, przetwórstwo przemysłowe, a także zakwaterowanie i gastronomia). Nieznacznie negatywne oceny sygnalizowały jedynie przedsiębiorstwa z sekcji budownictwo oraz transport i gospodarka magazynowa. Największe trudności napotykane przez przedsiębiorców dotyczą kosztów zatrudnienia.