Przypominamy, że pożyczkobiorca nie ma obowiązku składania wniosku o umorzenie pożyczki.
To zmiana z 24 czerwca wprowadzona tarczą 4.0.
Pożyczka wraz z odsetkami podlega umorzeniu, jeśli podmiot prowadzi działalność gospodarczą przez okres trzech miesięcy od dnia jej udzielenia. Przedsiębiorca, który zawiesi lub zamknie firmę w tym okresie, będzie musiał zwrócić pożyczkę wraz z odsetkami zgodnie z harmonogramem spłaty, który otrzyma od powiatowego urzędu pracy.
Spełnienie powyższego warunku weryfikuje powiatowy urząd pracy właściwy ze względu na siedzibę prowadzonej działalności gospodarczej, w oparciu o informacje zawarte w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) oraz w Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS).
Kwota niskooprocentowanej pożyczki udzielanej przez powiatowe urzędy pracy wynosi maksymalnie 5 tysięcy złotych. Środki te docelowo mają pokryć bieżące koszty prowadzenia działalności firmy.
Przypominamy, że z jednorazowej pożyczki udzielanej przez powiatowe urzędy pracy może skorzystać:
- od 3 kwietnia br. – mikroprzedsiębiorca, który prowadził działalność przed dniem 1 kwietnia 2020 r., również ten, który nie zatrudnia, ani nie zatrudniał pracowników (art. 15 zzd specustawy),
- od dnia 24 czerwca br. – również organizacja pozarządowa lub podmiot, o którym mowa w art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, który prowadził działalność gospodarczą lub statutową przed dniem 1 kwietnia 2020 roku (art. zzda specustawy).
Więcej informacji w tym zakresie na stronach powiatowych urzędów pracy.