Każda osoba zakładająca własną działalność gospodarczą musi mieć środki na jej założenie oraz na jej działanie w czasie, kiedy nie będzie miała jeszcze wielu klientów. Środki te najczęściej przeznaczone są na zakup towaru, sprzętu do wykonywania usług, czasem remontu pomieszczenia, bardzo często reklamy. Dla wielu przedsiębiorców konieczne jest też zgromadzenie środków na czynsz lub inne stałe opłaty. Poniżej przedstawione są możliwości, które pozwolą pozyskać środki niezbędne do utworzenia własnego biznesu.
Środki na podjęcie działalności gospodarczej z powiatowego urzędu pracy
Dotacja z urzędu pracy może być równa sześciokrotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw. Wysokość tej kwoty można sprawdzić na stronie WORTAL Publicznych Służb Zatrunienia w dziale Rynek pracy. Kwota ta może być jednak zmniejszona w regulaminie lokalnego urzędu pracy. Z dotacji tej mogą skorzystać tylko osoby zarejestrowane jako bezrobotne.
Wniosek o dofinansowanie można złożyć w powiatowym urzędzie pracy, czasami konieczne jest dołączenie do niego biznesplanu. Dotacja ma charakter inwestycyjny, co oznacza, że pozyskane środki mogą być wykorzystane tylko na uruchomienie działalności, np. na sprzęt komputerowy, narzędzia mechaniczne, reklamę. Można też kupić towar do dalszej odsprzedaży, ale z reguły za część wnioskowanej kwoty. Kwalifikowalność kosztów zawsze należy sprawdzić na stronie powiatowego urzędu pracy, w którym osoba zainteresowana jest zarejestrowana.
Osoby z niepełnosprawnością, również zarejestrowane jako osoby poszukujące pracy, mogą skorzystać ze specjalnej dotacji ze środków PFRON. Ta dotacja z kolei umożliwia pozyskanie kwoty w wysokości piętnastokrotności przeciętnego wynagrodzenia. Środki z PFRON również są przyznawane za pośrednictwem powiatowego urzędu pracy.
W powyższych przypadkach szczególną uwagę zwraca się na przygotowanie wnioskodawcy do prowadzenia działalności (czyli na kształcenie i doświadczenie), zasadność planowanych wydatków oraz na opłacalność przedsięwzięcia.
Po otrzymaniu dotacji i podpisaniu z urzędem umowy, wnioskodawca musi założyć działalność gospodarczą i prowadzić ją co przynajmniej przez rok. Nie można w tym czasie nie tylko jej zawiesić, ale również podejmować innego zatrudnienia na podstawie umowy o pracę.
Dotacje unijne
W obecnym budżecie Unii Europejskiej (2014-2020) funkcjonują osobne pule środków dla osób do 30 r.ż. oraz dla osób powyżej 30 r.ż. Dotacje dla tych osób przyznawane są w projektach realizowanych przez instytucje, które wygrały lub wygrają konkursy ogłaszane przez Samorząd Województwa Pomorskiego (dla os. powyżej 30 r.ż.) oraz ogłaszane przez Wojewódzkii Urząd Pracy w Gdańsku (dla osób do 30 r.ż.).
Projekty realizowane z funduszy europejskich zakładają pozyskanie nie tylko dotacji inwestycyjnej na założenie działalności, ale również szkoleń ułatwiających w przyszłości prowadzenie firmy oraz wsparcie doradcze na początku prowadzenia działalności gospodarczej.
Informacje na ten projektów można pozyskać w:
Wojewódzkim Urzędzie Pracy w Gdańsku (dla osób do 30 r.ż.)
ul. Podwale Przedmiejskie 30
80-824 Gdańsk
58 32 61 807
Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego (dla osób powyżej 30 r.ż.)
Główny Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich
ul. Augustyńskiego 1
80-819 Gdańsk
58 326 81 47; 58 326 81 52; 58 326 81 48
Zanim założysz firmę