Pandemia koronawirusa dotknęła całą gospodarkę europejską, wszystkie państwa odczuły jej negatywne skutki. I choć między poszczególnymi krajami widoczne są znaczne różnice w skali tych zjawisk, to i tak większość z nich utraciła płynność budżetową, przeciążone zostały krajowe systemy opieki zdrowotnej, a spowolnienie gospodarcze przyczyniło się do zamknięcia wielu przedsiębiorstw i redukcji zatrudnienia.
Błyskawiczna reakcja zarówno na szczeblu UE, jak i w poszczególnych krajach, ograniczyła jednak negatywne skutki gospodarcze w pierwszej połowie 2020 roku. Szybko wdrożone krajowe programy pomocowe skierowane do przedsiębiorstw, które najbardziej ucierpiały wskutek ograniczeń gospodarczo-społecznych, pozwoliły zachować wysoki poziom zatrudnienia w zdecydowanej większości sektorów gospodarek państw członkowskich. Mimo to nie ulega wątpliwości, że pandemia negatywnie wpłynęła na rynki pracy poszczególnych państw członkowskich. Nadal nie wiemy, jaka będzie skala problemów gospodarczych i jak długo one potrwają. Eksperci przewidują, że w 2020 r. spadek PKB państw członkowskich UE wyniesie 10 proc., natomiast już w 2021 r. wzrost gospodarczy może osiągnąć ponad 5 proc.
Z zagranicy na Pomorze
Może się wydawać, że powrót do ojczystego kraju, do rodziny i znajomych powinien sprzyjać dość łatwej, ponownej aklimatyzacji. Jednak często okazuje się, że po kilkuletniej nieobecności, Polska stała się krajem nieznanym, a powrót jest trudny. Z naszych doświadczeń i rozmów z reemigrantami wynika, że powracający potrzebują m.in. wsparcia w sprawach formalnych w urzędach, instytucjach, odnośnie uznawania, uzupełniania i podnoszenia kwalifikacji zawodowych, tłumaczenia dokumentów czy profesjonalnego poradnictwa z zakresu pośrednictwa pracy i rozwoju kariery zawodowej. Biorąc pod uwagę te potrzeby, Wojewódzki Urząd Pracy uruchomił projekt „Pomorskie. Tu wracam, tu pracuję”.
Jak pokazują dane WUP w Gdańsku, Polacy nadal decydują się na powrót do kraju z pracy za granicą. Od stycznia do września br. w Pomorskiem na blisko 1100 osób zarejestrowanych w powiatowych urzędach pracy po powrocie z emigracji zarobkowej, niemal 970 przyjechało z jednego z państw uwzględnionych w projekcie „Pomorskie. Tu wracam, tu pracuję”. Najwięcej osób wróciło z Wielkiej Brytanii, Niemiec, Holandii i Norwegii.
Projekt „Pomorskie. Tu wracam, tu pracuję” wspiera powracających
Projekt skierowany jest do osób, które są w trakcie przenoszenia swoich interesów życiowych do kraju, uczestnicy otrzymują realne wsparcie w uzyskaniu zatrudnienia na terenie województwa pomorskiego u sprawdzonych pracodawców albo pomoc w założeniu działalności gospodarczej. Każdy uczestnik może liczyć na indywidualne podejście. Zapewniamy kompleksową pomoc doradcy zawodowego oraz doradcy EURES (Europejskich Służb Zatrudnienia), pośrednika pracy, a w zależności od potrzeby również tłumacza przysięgłego czy psychologa. Doradca zawodowy może również zaproponować szkolenie zawodowe, uzupełniające kwalifikacje uczestnika i ułatwiające podjęcie pracy. Realizujemy tylko szkolenia, które kończą się weryfikacją jego efektów w postaci egzaminu zewnętrznego organizowanego przez uprawniony do tego organ. Do tej pory uczestnikom zaproponowaliśmy już szkolenia z zakresu zarządzania nieruchomościami, rachunkowości, przewozu materiałów niebezpiecznych, obsługi żurawia wieżowego, zarządzania projektami, obsługi systemów kadrowo-płacowych czy Front-end Developer (programista) HTML, CSS, JavaScript. W tym roku spośród 18 uczestników Projektu połowa podjęła już zatrudnienie lub rozpoczęła działalność gospodarczą.
Z uwagi na ograniczenia w kontaktach osobistych wprowadzone z powodu pandemii, rekrutacja do projektu prowadzona jest w formie zdalnej. Wszystkie usługi prowadzimy z zachowaniem wymaganych standardów bezpieczeństwa. Kursy i szkolenia odbywają się głównie online, aby zapewnić bezpieczeństwo zarówno uczestników, jak i pracowników Biura Projektu. Te niestandardowe narzędzia pozwalają nam działać pomimo wielu ograniczeń w czasie zagrożenia epidemicznego.
Zgłoś się do projektu już dziś
Aktualne dysponujemy 30 wolnymi miejscami. Osoby zainteresowane zachęcamy do sprawdzenia, czy spełniają formalne kryteria udziału w Projekcie. W tym celu należy wypełnić ankietę, a następnie formularz zgłoszeniowy i przesłać go do Biura Projektu wraz z niezbędnymi załącznikami. Szczegółowe informacje dot. rekrutacji oraz formularz zgłoszeniowy znajdują się na stronie internetowej projektu: www.wup.gdansk.pl/powroty.
Kontakt z Biurem Projektu:
Wojewódzki Urząd Pracy w Gdańsku
tel.: +48 58 32 64 864, +48 58 32 64 866; email: powroty@wup.gdansk.pl
Oprac.: Paweł Bardon oraz Zespół redakcyjny PORP, WUP w Gdańsku