Poradnictwo zawodowe rozumiane jest więc dzisiaj jako poradnictwo kariery, które „może przyczynić się do umocnienia jednostek w zarządzaniu ich własnymi ścieżkami kariery w bardziej bezpieczny sposób, w kontekście sytuacji na dzisiejszym rynku pracy, oraz osiąganiu lepszej równowagi pomiędzy życiem osobistym a zawodowym”[1]
Niezmiernie ważne jest aby poradnictwo było dostępne dla ludzi na wszystkich etapach rozwoju edukacyjnego i zawodowego w ciągu całego ich życia, wspierało ich nie tylko na konkretnych etapach podejmowania decyzji związanych z wyborem szkoły czy znalezieniem pracy, ale zachęcało do tworzenia planów zawodowych w dłuższej perspektywie czasowej. Tak rozumiane poradnictwo ma przygotować ludzi do wzięcia odpowiedzialności za swoje życie i świadomego kształtowania swojego rozwoju. Rozwój ten powinien być oparty o wartości, jakimi kieruje się dana osoba, a także o wyznaczone przez nią cele.
Zwiększenie dostępności mieszkańców Pomorza do usług z zakresu doradztwa zawodowego świadczonych na każdym etapie nauki i rozwoju kariery zawodowej to jeden z priorytetów Samorządu Województwa, zapisanych w Strategii Rozwoju Województwa Pomorskiego.
Wojewódzki Urząd Pracy w Gdańsku jako jednostka organizacyjna, wykonuje zadania samorządu województwa w zakresie rynku pracy. Zadania związane ze świadczeniem poradnictwa zawodowego realizują funkcjonujące w strukturach Wojewódzkich Urzędów Pracy Centra Informacji i Planowania Kariery Zawodowej. Są to wyspecjalizowane komórki organizacyjne, powołane w szczególności do prowadzenia poradnictwa zawodowego i informacji zawodowej przez świadczenie usług w zakresie planowania kariery zawodowej na rzecz osób bezrobotnych, poszukujących pracy, pracodawców, ale także osób pracujących oraz uczących się, które ukończyły 18 r. ż.
Centra Informacji i Planowania Kariery Zawodowej posiadając ofertę dostępną i otwartą dla wszystkich pełnoletnich mieszkańców województwa, odgrywają ważną rolę w zakresie udzielania porad zawodowych w formie indywidualnej i grupowej, jak i w zakresie gromadzenia i opracowywania informacji zawodowej, w tym informacji o lokalnym rynku pracy.
W województwie pomorskim Centra zlokalizowane są w dwóch miastach, w Gdańsku oraz w Słupsku.
Oba Centra oferują kompleksowe wsparcie w obszarze poradnictwa zawodowego. Ich działania koncentrują się w głównej mierze na:
- prowadzeniu indywidualnych konsultacji związanych m.in. z rozwojem zawodowym i edukacyjnym, podjęciem lub zmianą zatrudnienia, zakładaniem działalności gospodarczej,
- prowadzeniu warsztatów m.in. w zakresie opracowywania dokumentów aplikacyjnych, metod poszukiwania pracy, przygotowania do rozmowy kwalifikacyjnej, zakładania działalności gospodarczej oraz zajęć związanych z odkrywaniem osobistych zasobów, motywowaniem do zmiany i samorozwoju.
W trakcie spotkań z klientami doradcy zawodowi dzielą się wiedzą o lokalnym rynku pracy i edukacji, korzystają z kwestionariuszy preferencji zawodowych oraz narzędzi do badania kompetencji psychologicznych.
W ramach swoich działań Centrum wspiera także pracodawców w zakresie rozwoju zawodowego ich pracowników.
Inne działania:
- współpraca z uczelniami wyższymi, organizacjami pozarządowymi, szkołami oraz organami oświatowymi,
- organizowanie branżowych konferencji skierowanych do kadry doradców szkolnych i zawodowych z terenu województwa pomorskiego,
- prowadzenie szkoleń dla pracowników powiatowych urzędów pracy
- opiniowanie tworzenia nowych kierunków kształcenia w szkołach zawodowych.
CIiPKZ w Gdańsku
- ul. Żabi Kruk 16 (Pomerania Office Park, budynek Zefir)
- Gdańsk
- tel. 58 32 37 230
- faks 58 32 64 894
- e-mail: doradcy@wup.gdansk.pl
- FB: https://pl-pl.facebook.com/poradnictwozawodowegdansk/
CIiPKZ w Słupsku
- ul. Jaracza 18 a
- 76-200 Słupsk
- tel. 59 846 83 08
- faks 59 846 83 02
- e-mail: doradcysl@wup.gdansk.pl
- FB: https://www.facebook.com/Centrum-Informacji-i-Planowania-Kariery-Zawodowej-w-S%C5%82upsku-1246840028677165/
Zobacz:
[1] Rezolucja Rady i przedstawicieli rządów państw członkowskich Rezolucja zebranych w Radzie w dniu 21 listopada 2008 r. w sprawie lepszego uwzględnienia poradnictwa przez całe życie w strategiach uczenia się przez całe życie (2008/C 319/02).