Jesteśmy najlepsi w Polsce pod względem skutecznej aktywizacji zawodowej osób pozostających bez pracy. Pomorskie najefektywniej w kraju wykorzystało 390 milionów złotych na ten cel.
Tuż za nami na podium uplasowały się województwa opolskie oraz zachodniopomorskie.
Pieniądze na wparcie osób bezrobotnych w powrocie do aktywności zawodowej pochodzą z Funduszu Pracy, który stanowi podstawę finansowania działalności urzędów pracy. Dzięki tym środkom osoby bez zatrudnienia czy poszukujące pracy mogą otrzymać różnorodne formy pomocy w znalezieniu pracy, podnoszeniu lub zmianie kwalifikacji zawodowych bądź dotacje na założenie własnej działalności gospodarczej.
W 2017 roku, dzięki pomocy urzędów pracy blisko 61 tysięcy osób bezrobotnych znalazło pracę. Pomorskie może pochwalić się najwyższą efektywnością zatrudnieniową działań prowadzonych przez urzędy pracy na poziomie 86,6%.
Zajęliśmy również pierwsze miejsce w zakresie wykorzystywania środków przeznaczonych na szkolenia dla bezrobotnych. Tutaj efektywność zatrudnieniowa, która obrazuje, ile osób po odbytym szkoleniu znalazło pracę, wyniosła 77,8 %. Dla porównania: województwo opolskie, zajmujące drugie miejsce, miało w 2017 efektywność zatrudnieniową tego instrumentu niższą niż pomorskie o ponad 6 pkt. proc, a średnia ogólnopolska ukształtowała się na poziomie 60,7%, tj. o ponad 17 pkt. proc. mniej. Województwo świętokrzyskie zajęło w rankingu regionów ostatnie miejsce pod tym względem, uzyskując efektywność na poziomie jedynie 46%.
Ponad 27 tysięcy osób bezrobotnych wzięło udział w szkoleniach, stażach, pracach interwencyjnych bądź otrzymało dotację na rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej.
Klientami urzędów pracy obecnie są już nie tylko osoby bezrobotne, ale także pracujący mieszkańcy regionu, którzy chcą podwyższać swoje kompetencje. W tej grupie znajdują się także przedsiębiorcy, którzy podnoszą swoje kwalifikacje bądź szkolą swoich pracowników, wykorzystując środki Krajowego Funduszu Szkoleniowego. Dzięki dofinansowaniu z KFS wsparcie w zakresie finansowania szkoleń, kursów, czy studiów podyplomowych otrzymało aż 12 tysięcy pracujących Pomorzan.
W 2017 roku wydatki Funduszu Pracy przeznaczone na aktywizację zawodową Pomorzan zamknęły się w kwocie 390 milionów złotych. Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej, które corocznie analizuje wydatki i efektywność działań urzędów pracy w całym kraju, doceniło w tym roku aż szesnaście z siedemnastu powiatowych urzędów pracy w Pomorskiem. Wyróżnione urzędy pracy otrzymały ministerialne nagrody specjalne za skuteczność podejmowanych działań, a także gospodarność i celowość wydawanych środków Funduszu Pracy.