Jak sobie radzić z ciągłą zmianą, dlaczego czasem warto popełniać błędy, jak odnieść sukces w niepewnym i zmiennym świecie? O tym dyskutowali nasi gości: nauczyciele, influencerzy, youtuberzy podczas spotkania online z pomorską młodzieżą. Blisko 8 tysięcy uczestników spotkało się w wirtualnej przestrzeni w ramach eventu Pomorski Dzień Przedsiębiorczości POWER 2 Work.
Już po raz drugi spotkaliśmy się z młodzieżą w wirtualnej przestrzeni. W wydarzeniu transmitowanym 9 listopada w mediach społecznościowych Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Gdańsku wzięli udział młodzi ludzie, łącząc się z 57 szkół z całego regionu. Z informacji od nauczycieli wiemy, że oglądało nas blisko 8000 młodych Pomorzanek i Pomorzan. Tajemniczo brzmiące hasło tegorocznego wydarzenia „Pewna jest tylko zmiana. Witaj w świecie VUCA” (z angielskiego od pierwszych liter: volatility – zmienność, uncertainty – niepewność, complexity – złożoność, ambiguity – niejednoznaczność), przybliżyła Izabela Jezierska, dyrektor WUP w Gdańsku, która przywitała uczestników.
– Dziś porozmawiamy o świecie zwanym VUCA. To świat, w którym nic nie jest pewne, jednoznaczne, przewidywalne, za to wszystko jest zmienne. Tak jak chociażby nasze Pomorskie Dni Przedsiębiorczości – kilka lat temu nikt z nas nie pomyślałby, że będziemy z Wami wirtualnie. Zmiany są wpisane w nasze życie i nie należy się ich bać. Bądźmy na nie przygotowani i pozytywnie do tego podejdźmy. Posłuchajcie, co mają do powiedzenia na ten temat dzisiejsi goście, osoby, które w swojej codziennej pracy łączą świat rzeczywisty ze światem online – mówiła Izabela Jezierska.
Stwórz swój zawód z tego, w czym jesteś dobry
O tym, jak w przyszłości może wyglądać praca i dlaczego warto być otwartym, uważnym i ciekawym świata mówił Tomasz Magnowski – elektryk, nauczyciel, trener biznesu i doradca zawodowy, który na co dzień wspiera młodych ludzi w ich edukacyjnych wyborach. Zwracał uwagę na to, że w przyszłości liczyć się będą przede wszystkim umiejętności.
– Ważne jest, by odnaleźć motywację wewnętrzną, odpowiadać sobie na pytanie: po co to robię. Bo kiedy będziesz wiedział, dlaczego coś robisz, staniesz się niezależny od innych, będziesz szedł swoją drogą – tłumaczył Magnowski. – Nikt z nas nie zna przyszłości, będzie coraz więcej tzw. „czarnych łabędzi”, a więc sytuacji, na które nie można się przygotować, które zmieniają wszystko albo bardzo dużo. Dlatego kluczowe staną się umiejętności takie jak: zdolność do pracy w chaosie, otwartość na zmiany, ciekawość i zadawanie pytań, wyłapywanie możliwości, uważność, odwaga do popełniania błędów, które przecież nas uczą nowych rzeczy i podpatrywanie innych.
Kiedy przestajesz się uczyć, odstawiasz siebie od grupy liderów
Nauczyciel chemii, który łączy codzienną pracę w szkole z nauczaniem online i prowadzeniem kanału na YouTube, Dawid Łasiński, znany jako Pan Belfer, opowiedział podczas eventu, jak efektywnie się uczyć i gdzie szukać sprawdzonych treści. Zwracając się do młodych ludzi, podkreślał, że nie trzeba być dobry we wszystkim, ważne, by być dobrym w swojej dziedzinie.
– To, co umiesz, musi być pomocne komuś innemu. Każdy z nas ma umiejętności, które można wykorzystać dla innych. Trzeba je po prostu rozwijać, a uczenie się jest obowiązkiem na całe życie, bo kiedy przestajecie się uczyć, odstawiacie się od grupy liderów – mówił Pan Belfer, zwracając się do tysięcy młodych Pomorzan m.in. z Trójmiasta, Słupska, Chojnic, Malborka, Kartuz, Bytowa czy Kościerzyny. – Działajcie, próbujcie, rozwijajcie się. I nie bójcie się błędów, bo to na nich się uczymy.
Prelegent zwrócił się także do nauczycieli, by byli uważni na swoich uczniów i ich pasje.
Escaperoom online – nie tylko sposób na udaną lekcję
Ponad 330 uczestników wydarzenia mierzyło się z zadaniami wirtualnym escape roomie, grze online którą poprowadził Marek Grzywna, trener, nauczyciel biologii i informatyki, pasjonat robotów. Uczestnicy odpowiadali na pytania związane z tematem szeroko rozumianych przedsiębiorczości i umiejętności.
Technologia gry online pokazana podczas spotkania to angażująca uczniów forma przekazywania wiedzy, którą można wprowadzić nie tylko jako element edukacyjny podczas lekcji online. Marek Grzywna pokazał także, gdzie i jak można zbudować taki wirtualny escape room, aby uatrakcyjnić lekcje z młodzieżą
Kariera online? Lubię to!
W ostatniej części spotkania udział wzięli Agnieszka Jankowiak-Maik, nauczycielka i aktywistka edukacyjna znana jako Babka od histy, oraz Cyber Marian – producent filmowy i osobowość internetowa. Rozmowę z nimi poprowadził Karol Wyszyński, specjalista w zakresie video marketingu, który kieruje własną agencją, autor kanału Szukam Pracy, będący moderatorem podczas eventu „Pewna jest tylko zmiana. Witaj w świecie VUCA”. Opowiadali m.in. o tym, dlaczego weszli w świat Internetu, jakie są jego plusy i minusy oraz jak zacząć zarabiać na tym, co się lubi.
– Dzisiaj można sobie wykreować zawód, który chce się wykonywać. Nie ma dla Ciebie idealnego miejsca na rynku pracy? To wymyślasz je dla siebie. Myślenie kreatywne – to się sprawdza, wtedy jesteśmy w stanie robić wielkie rzeczy – przekonywała Babka od histy. – Jedno jest pewne: że nic nie jest pewne, ale jak człowiek umie się uczyć, to się wszystkiego nauczy. Elastyczność, otwartość, wiara w siebie, poczucie własnej wartości, różnorodność – to klucz do przyszłego świata.
Cyber Marian z kolei podkreślał, że liczy się pomysł na siebie, a także upór i systematyczność w dążeniu do jego realizacji.
– Ważna jest inicjatywa i kreatywność nawet na YouTube można wrzucać filmiki kręcone prostym sprzętem – podpowiadał prelegent, który w swoim życiu był już operatorem, występował na scenie, aż w końcu jako Cyber Marian stał się osobowością Internetu. – Teraz robię to, co lubię. Znalazłem sobie idealne miejsce.
Goście tej części spotkania podkreślali, że ważna jest praca zgodna z naszymi wartościami i znajdowanie w wirtualnej społeczności ludzi nam podobnych, którzy chcą się rozwijać i wzajemnie się wspierać.
Za największy problemem funkcjonowania w Internecie rozmówcy zgodnie uznali hejt.
– Czasem lepiej nie wiedzieć, nie czytać tego za dużo i robić swoje – zaznaczyła Babka od histy.
Mapa naszych myśli
Podczas spotkania wykorzystaliśmy myślenie wizualne metodę przedstawiania poruszanych tematów za pomocą prostych i łatwych do zapamiętania rysunków. Profesjonalna rysowniczka na żywo przygotowywała tzw. mapę myśli. Mapy, które podczas eventu Pomorski Dzień Przedsiębiorczości POWER 2 Work stworzyła Alicja Woźnikowska z Dinksy można znaleźć w plikach do pobrania pod artykułem.
Pomorskie Dni Przedsiębiorczości potrwają jeszcze do 16 listopada. Program wydarzeń odbywających w całym województwie dostępny jest tutaj.
Zapis eventu online „Pewna jest tylko zmiana. Witaj w świecie VUCA” dostępny jest na kanale YouTube WUP w Gdańsku oraz na Facebooku WUP w Gdańsku.
Autorka: Katarzyna Falkowska, Wydział Współpracy i Promocji, WUP w Gdańsku
Pliki do pobrania:
Panel pierwszy-Zawody w przyszłości czyli jak TERAZ być gotowym na KIEDYŚ (PDF; 260 KB).pdf
Panel drugi-Czy można nauczyć się uczyć (PDF; 248 KB).pdf
Panel trzeci-Zagraj z nami w przedsiębiorczy escape room (PDF; 204 KB).pdf
Panel czwarty-Kariera w realu czy może online (PDF; 244 KB).pdf