Już po raz ósmy na przełomie III i IV kwartału br. eksperci lokalnych rynków pracy województwa pomorskiego dzielili się wiedzą i współtworzyli prognozę zapotrzebowania na zawody w nadchodzącym 2023 roku. Z uzyskanych ocen dowiedzieliśmy się jakie zawody charakteryzują się brakiem kandydatów do pracy, jaką ścieżkę zawodową wybrać, aby znaleźć zatrudnienie oraz czy doświadczymy stabilizacji rynkowej. Zapraszamy do zapoznania się z najnowszymi wynikami badania, które zostały opublikowane w serwisie barometrzawodow.pl
Pomorski rynek pracy podlega wpływom różnych czynników, związanych z trendami globalnymi, sezonowymi, a ostatnio także incydentalnymi zdarzeniami o znaczeniu krytycznym. Przewiduje się, że na skutek wysokich cen surowców energetycznych oraz potrzeby ich racjonowania kondycja wielu firm ulegnie pogorszeniu.
Zmiany jakich ostatnio doświadczamy, przyczyniły się do tego, że dotychczasowe niezaspokojone potrzeby kadrowe zaczynają stopniowo słabnąć i pracodawcy wstrzymują rekrutacje pracowników, bądź redukują zatrudnienie. Nie ma wątpliwości, że powoli zbliżamy się do stabilizacji rynku pracy i spadku liczby zawodów charakteryzujących się deficytem kandydatów do pracy. Przy optymistycznym założeniu, w niedalekiej perspektywie czasowej doświadczymy zahamowania gospodarczego skutkującego zrównoważeniem popytu i podaży na pracowników. Na podstawie wyników badania Barometr zawodów można prognozować, iż w nadchodzącym 2023 roku odnotujemy spadek liczby zawodów deficytowych, czyli takich w przypadku których nie powinno być trudności ze znalezieniem pracy.
Okres niepewności, z jakim aktualnie mamy do czynienia, nie sprzyja decyzjom dotyczącym wzrostu popytu na pracowników. Jednakże pracodawcy z województwa pomorskiego cały czas będą odczuwać niedobór kandydatów do pracy. W najnowszej edycji Barometru zawodów na 2023 rok prognozuje się, że w województwie pomorskim na 168 grup zawodów, 49 (około 30%) będzie deficytowych. Deficyt kandydatów w szczególny sposób dotyka branżę budowlaną, medyczną, edukacyjną, transportową czy gastronomiczną.
Poniżej wyniki badania zobrazowane na plakacie, który przedstawia grupy zawodowe, charakteryzujące się deficytem poszukujących pracy oraz równowagą popytu i podaży.
Plakat dla województwa pomorskiego do pobrania tutaj
Transkrypcja plakatu dla województwa pomorskiego (PDF, 195 KB)
Na podstawie wyników badania można zauważyć, że natężenie deficytu zaczyna słabnąć. W roku ubiegłym określono 4 profesje charakteryzujące się deficytem we wszystkich powiatach województwa pomorskiego. Natomiast w prognozie na 2023 rok takich zawodów mamy tylko 2 i należą do nich pielęgniarki i położne oraz kierowcy samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych.
W porównaniu do roku poprzedniego 8 grup zawodowych zmieniło kategorię z deficytowej na zrównoważoną i są to:
- blacharze i lakiernicy samochodowi,
- brukarze,
- gospodarze obiektów, portierzy, woźni i dozorcy,
- inżynierowie budownictwa,
- kierownicy budowy,
- ogrodnicy i sadownicy,
- operatorzy maszyn do produkcji wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych,
- operatorzy urządzeń dźwigowo-transportowych.
Ponadto profesje deficytowe powiększyły się o 3 nowe grupy zawodowe:
- kosmetyczki,
- monterów konstrukcji metalowych,
- nauczycieli nauczania wczesnoszkolnego.
Zdaniem ekspertów Barometru zawodów w 2023 roku w 119 (około 70%) badanych grupach zawodowych wystąpi równowaga popytu i podaży, czyli liczba ofert pracy będzie zbliżona do liczby osób zdolnych do podjęcia zatrudnienia w danym zawodzie. Natomiast w odniesieniu do zawodów nadwyżkowych, czyli takich w przypadku, których znalezienie pracy może być trudniejsze ze względu na niskie zapotrzebowanie lub nadmierną liczbę kandydatów, drugi rok z rzędu w województwie nie przewiduje się takich zawodów.
Po bardziej szczegółowe wyniki badania zapraszamy na stronę barometrzawodow.pl, a raport z badania dostępny będzie wkrótce.
Opracowanie: Dorota Gabryelczyk, Wydział Pomorskiego Obserwatorium Rynku Pracy, WUP w Gdańsku