W maju 2018 Główny Urząd Statystyczny podał optymistyczne dane pokazujące, że najwyższy przyrost naturalny odnotowano w województwie pomorskim. Mamy także dodatnie saldo migracji wewnętrznych i zagranicznych, a to oznacza, że więcej osób przybywa do naszego województwa niż z niego wyjeżdża. Pod tym względem województwo pomorskie zajmuje trzecie miejsce w kraju, po mazowieckim i małopolskim.
Statystyki pokazują jednak i mniej optymistyczny trend – przyrost naturalny nie równoważy postępującego procesu starzenia się społeczeństwa. W 2017 liczba osób, które przekroczyły 60. rok życia, stanowiła niecałe 20% ogółu społeczeństwa. W 2025 będzie to już ponad 23%, a w roku 2050 aż 1/3 mieszkańców województwa pomorskiego będzie miała więcej niż sześćdziesiąt lat.
Seniorzy chcą być aktywni
Okres po 60. roku życia często nazywany jest późną dorosłością. Dzięki rozwojowi medycyny i postępowi cywilizacyjnemu dorosłość ta wygląda obecnie zupełnie inaczej niż jeszcze dekadę temu. Poprawia się jakość życia osób starszych i wydłuża znacznie czas ich aktywności zawodowej. Dzisiejszy 60-latek może być osobą w pełni sił, aktywną zawodowo, realizującą swoje pasje i plany rozwoju zawodowego. Kluby seniora, Uniwersytety Trzeciego Wieku czy powstające w wielu miastach Rady Seniorów pokazują, że osoby starsze chcą być aktywne, chcą się rozwijać i wpływać na to, co dzieje się wokół nich. Coraz więcej seniorów decyduje się również na pracę po uzyskaniu prawa do świadczeń emerytalnych. Na taką decyzję wpływ mają nie tylko względy finansowe, ale również potrzeby społeczne, chęć zdobywania nowych kwalifikacji i doświadczeń.
Pracodawcy, którzy coraz częściej mają problemy ze znalezieniem pracowników o odpowiednich kwalifikacjach, zaczęli przychylniejszym okiem patrzeć na osoby 50+ czy 60+. Doceniają ich wieloletnie doświadczenie zawodowe, ale też życiowe. Cenią seniorów za ich zaangażowanie, spokój, dokładność i lojalność. Dodatkowym atutem jest też fakt, że kobiety powyżej 55. roku życia i mężczyźni powyżej 60 roku życia są zwolnieni z opłacania składek na Fundusz Pracy niezależnie od osiąganego dochodu i rodzaju umowy zawartej z pracodawcą.
Doradca zawodowy przygotuje na nowe wyzwanie
Wiele osób w wieku 55 plus ma jednak obawy przed podjęciem zatrudnienia – boją się dużej różnicy wieku między nimi a współpracownikami, zastanawiają się czy fizycznie będą w stanie podołać nowym wyzwaniom i czy ich wiedza i doświadczenie okażą się przydatne dla ludzi młodych. W takiej sytuacji z pomocą przychodzą doradcy zawodowi, którzy pomagają określić indywidualne potrzeby, mocne strony i oczekiwania, a także podpowiedzą, jakie są najbardziej efektywne metody szukania pracy i jak przygotować dokumenty aplikacyjne. Warto skorzystać z takiej porady, ponieważ aktywni seniorzy dłużej cieszą się zdrowiem, czują się potrzebni i chętnie podejmują nowe wyzwania – jednym słowem: dłużej pozostają młodzi.
– Osoba dojrzała ma prawo do bycia aktywnym na rynku pracy bez względu na wiek, nie jest zobligowana do przejścia na emeryturę czy zaprzestania poszukiwań satysfakcjonującej pracy zawodowej – mówi Ewa Olszówka, doradca zawodowy z Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Gdańsku. – Zachęcam do skorzystania z porady doradcy zawodowego, bo na rozwój i nowe wyzwania nigdy nie jest za późno.
Seniorzy mogą skorzystać z indywidualnej konsultacji albo przyjść na warsztaty grupowe organizowane z myślą o nich. Od lutego tego roku Wojewódzki Urząd Pracy w Gdańsku organizuje takie zajęcia. „Aktywni z pasją“ to cykl bezpłatnych warsztatów dedykowanych seniorom, którzy chcą zachować dobrą kondycję, rozwijać kreatywność i dzielić się pasją z innymi. Zajęcia prowadzone są nie tylko przez doradców zawodowych, ale też specjalistów z zakresu rozwoju osobistego i zdrowego stylu życia. W czerwcu warsztaty odbywają się w siedmiu powiatach województwa pomorskiego, ciesząc się dużym zainteresowaniem uczestników. Po wakacyjnej przerwie planowane są kolejne zajęcia grupowe. Warto dodać, że z indywidualnej porady doradcy zawodowego można skorzystać również w czasie wakacji.