Monitoring zawodów deficytowych i nadwyżkowych prowadzony jest przez urzędy pracy w celu obserwowania zjawisk dotyczących kształtowania się popytu na pracę oraz podaży zasobów pracy w przekroju terytorialno-zawodowym. Prowadzony jest w oparciu o ujednolicone dla całego kraju zalecenia metodyczne.
Monitoring zawodów deficytowych i nadwyżkowych od roku 2015
W roku 2015 Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej przekazało do stosowania nowe zalecenia prowadzenia monitoringu zawodów deficytowych i nadwyżkowych na lokalnym rynku pracy. Nowa metodologia, dostępna na stronie internetowej www.mz.praca.gov.pl, bazuje na danych gromadzonych w urzędach pracy o bezrobotnych i zgłoszonych wolnych miejscach pracy i miejscach aktywizacji zawodowej, internetowych ofertach pracy, informacjach uzyskanych od pracodawców w badaniu kwestionariuszowym, a także w oparciu o informacje o uczniach, studentach i absolwentach uzyskane ze sprawozdań Ministerstwa Edukacji Narodowej i Głównego Urzędu Statystycznego. Źródłami danych są także: system prognostyczno-informacyjny dostępny na stronie www.prognozowaniezatrudnienia.pl oraz badania GUS odnośnie rynku pracy - Badanie Aktywności Ekonomicznej Ludności i popyt na pracę.
Monitoring zawodów deficytowych i nadwyżkowych w latach 2005 - 2014
Podstawowym źródłem informacji są dane statystyczne zawarte w sprawozdaniu MPiPS-01 załącznik 2 "Bezrobotni według rodzaju działalności ostatniego miejsca pracy oraz oferty pracy" oraz załącznik 3 "Bezrobotni oraz oferty pracy według zawodów i specjalności".
Systematycznie raporty wzbogacane są o analizy dodatkowych źródeł danych, np. o analizę wyników badania internetowych ofert pracy prowadzonego przez Wojewódzki Urząd Pracy w Gdańsku, o analizę danych sprawozdawczych z działalności agencji zatrudnienia w zakresie pośrednictwa pracy i pracy tymczasowej.