Blisko 11 tys. uczniów ze 127 pomorskich szkół średnich przyjęło zaproszenie doradców zawodowych i wyruszyło w podróż do kariery po pomorskim rynku pracy. Podczas warsztatów i webinarów odbywających się wiosną i jesienią, młodzi inspirowali się do odkrywania drogi do wykształcenia i wymarzonej pracy.
Projekt Kariera – Wybieraj Mądrze to autorski cykl warsztatów oraz webinarów przygotowany przez doradców zawodowych z Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Gdańsku. Program spotkań nazwano „Mapą podróży do kariery”, która spina całość i pokazuje, że droga do zdobycia wykształcenia oraz podjęcia pracy to trasa z wieloma przystankami.
W zgodzie ze sobą i rynkiem pracy
W poprzednich latach doradcy zawodowi spotykali się z uczniami stacjonarnie, w tym roku byli z nimi online. Pierwsze, pilotażowe edycje Projektu odbyły się w kwietniu i maju. Wtedy wzięło w nich udział 2,7 tys. uczniów z 20 szkół z Trójmiasta oraz niektórych placówek na Pomorzu. W październiku spotkania odbywały się w całym regionie. Prowadzili je nie tylko doradcy zawodowi z WUP w Gdańsku, ale także ci z powiatowych urzędów pracy i placówek związanych z edukacją oraz rynkiem pracy. Uczestniczyło w nich 8,2 tys. uczniów ze 107 pomorskich szkół.
Na spotkaniach doradcy poruszali różne aspekty związane z rynkiem pracy, na które warto zwracać uwagę już teraz, na etapie dokonywania wyborów.
– Inspirowaliśmy młodzież do tego, aby odkrywała swoje talenty, które są fundamentem do budowania własnej przyszłości. Chcieliśmy także zasygnalizować, że istnieją różne ścieżki rozwoju, ale ważne jest, aby były one dopasowane do indywidualnych potrzeb i możliwości – wyjaśnia Anna Lewicka, kierownik Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej w Gdańsku. – Młody człowiek, który zna swoje mocne strony, wie kogo będą potrzebować pracodawcy w jego regionie, orientuje się, jak prowadzić własny biznes, umie opanować stres i zarządzać sobą w czasie ma większe szanse na znalezienie satysfakcjonującego zajęcia w przyszłości – wyjaśnia.
Transkrypcja danych do infografiki: Projekt Kariera - podsumowanie edycji 2021 (PDF; 614 KB)
Nastawienie na rozwój to podstawa sukcesu
W świecie, gdzie nic nie jest pewne, jednoznaczne, przewidywalne, za to wszystko się zmienia, w którym jedne zawody zanikają, a kolejne pojawiają się bardzo szybko, ważna jest otwartość i elastyczność. Podczas spotkań doradcy akcentowali, że bycie ciekawym świata i uważnym, dostrzeganie możliwości, odwaga do próbowania są bardzo istotne oraz wpisują się w ideę uczenia się przez całe życie.
– Istnieją prognozy, które mówią, że 60 proc. młodych ludzi, którzy do 2025 r. wejdą na rynek pracy będzie wykonywało zawód, który jeszcze nie istnieje. Zatem nastawienie na rozwój, chęć udoskonalania umiejętności mają ogromne znaczenie w kontekście rynku pracy. To taka kluczowa kompetencja przyszłości, która będzie potrzebna w świecie pełnym wyzwań, o których jeszcze nie wiemy – dodaje Dorota Botkowska, doradca zawodowy WUP w Gdańsku.
Takie zajęcia dają większą swobodę
Uczniowie, pytani w trakcie roku o wrażenia dotyczące projektu, odpowiadali, że zajęcia online dają im większą swobodę i anonimowość, co było ważne dla tych, którzy nie przepadają za wypowiedziami na forum.
– Co ważne młodzież doceniła także Barometr Zawodów, który może im ułatwić podjęcie decyzji o wyborze kierunku studiów – dodaje Dorota Botkowska. – W trakcie zajęć mówiliśmy o zagrożeniach, które wiążą się z korzystaniem z portali społecznościowych. Szczególnym zainteresowaniem cieszyła się kwestia budowania wizerunku w Internecie, a także to, jaki to może mieć wpływ na dalsze życie zawodowe.
Według nauczycieli spotkania były źródłem sprawdzonych informacji o rynku pracy, motywowały uczniów do poznawania możliwości związanych z dalszą edukacją i zatrudnieniem.
Przyszłość zaczyna się dziś
Nowe technologie i postępująca cyfryzacja sprawiają, że pojawiają się nie tylko nowe produkty oraz usługi, ale również nowe sposoby wykonywania pracy i formy zatrudnienia. Jedne zawody znikają, a inne pojawiają się, część profesji zmienia się i wykorzystuje nowe narzędzia. Eksperci podkreślają, że tego procesu nie da się zatrzymać.
Przed młodymi z Pomorza rynek pracy, na którym będą liczyły się nie tylko konkretne kwalifikacje, ale także kompetencje społeczne i osobiste. Wśród nich wymienia się kreatywność, własną inicjatywę, myślenie krytyczne i analizę, współpracę z zespołem, umiejętność wychodzenia poza schemat. Od pracowników już teraz wymaga się, i z czasem ten trend się jeszcze bardziej pogłębi, zdolności adaptowania się do nowych warunków.
Te tendencje coraz bardziej widoczne są na regionalnym rynku pracy. Tym bardziej potrzebne są projekty, który zainspirują i przygotują pomorską młodzież do świadomego kreowania własnej przyszłości oraz podejmowania wyzwań.
Autorka: Marta Wiloch, Wydział Współpracy i Promocji, WUP w Gdańsku