20 października to święto wszystkich szefów kuchni obchodzone na całym świecie. Zostało zapoczątkowane w 2004 r., a pomysłodawcą był dr Bill Gallagher, ówczesny prezydent Światowego Związku Stowarzyszeń Szefów Kuchni. Propagowanie wiedzy o zawodzie szefa kuchni i dzielenie się posiłkami z potrzebującymi to cel, jaki przyświecał tej inicjatywie.
Dobry szef kuchni to jaki?
Mówi się, że szefem kuchni się jest, a nie tylko się nim bywa. Wielogodzinna praca każdego dnia, niemal pełna dyspozycyjność. Praca szefów kuchni jest nieustannie oceniana. Szef kuchni to kucharz, który potrafi pracować w zespole, jest skutecznym organizatorem, potrafi się komunikować i nieustannie zgłębia tajniki gotowania. Nie jest to łatwy zawód, dużo wymaga, ale też daje dużo satysfakcji.
Szefowie kuchni wciąż poszukiwani
Pomorski rynek pracy potrzebuje szefów kuchni. Zapotrzebowanie wskazuje m.in. Barometr zawodów, w którym na rok 2022 prognozowany jest deficyt pracowników w połowie powiatów województwa pomorskiego, przede wszystkim w powiatach położonych w pasie nadmorskim.
Mapa 1. Prognoza zapotrzebowania na szefów kuchni w województwie pomorskim w 2022 r.
Źródło: www.barometrzawodow.pl
Transkrypcja danych do Mapa 1. Prognoza zapotrzebowania na szefów kuchni w województwie pomorskim w 2022 r. (PDF, 98 KB)
Brakuje chętnych do pracy w trudnych warunkach, jest to praca obciążająca fizycznie i psychicznie. Według pracodawców brakuje osób z doświadczeniem zawodowym, kwalifikacjami i predyspozycjami do pracy na stanowisku szefa kuchni.
Opracowanie: Wydział Pomorskiego Obserwatorium Rynku Pracy, WUP w Gdańsku