Barometr zawodów jest badaniem realizowanym we wszystkich powiatach w Polsce, powstaje przy współpracy pracowników urzędów pracy oraz partnerskich instytucji. Do uczestnictwa w badaniu zapraszani są przedstawiciele instytucji posiadający wiedzę w zakresie sytuacji na lokalnym rynku pracy oraz dysponujący informacjami w zakresie edukacji czy planowanych inwestycji. Badanie to opiera się na opinii ekspertów, którzy wspólnie analizują sytuację w poszczególnych zawodach. Produktem zrealizowanych paneli eksperckich jest prognoza zapotrzebowania na zawody w 2025 roku, która przedstawia grupy zawodów w podziale na 3 kategorie zawodów: deficytowe, zrównoważone i nadwyżkowe. W wyniku czego otrzymujemy zawody określone jako, te w których łatwo będzie znaleźć pracę, a także te w przypadku których nastąpi stabilizacja pomiędzy zapotrzebowaniem zgłaszanym przez pracodawców, a dostępnymi pracownikami oraz te gdzie mogą pojawić się problemy ze znalezieniem pracy.
Jak zapowiada się 2025 rok?
Postęp technologiczny, automatyzacja, cyfryzacja, a także zielona transformacja mogą odgrywać znaczącą rolę w obszarze rynku pracy. Zachodzące zmiany gospodarcze mogą zmniejszyć popyt na pracowników z danej branży oraz przyczynić się do pojawienia nowych, dotąd mało znanych profesji. Dlatego warto zaopatrzyć się w wiedzę przed tym co nas czeka pod względem gospodarczym. Zależności w obszarze popytu na pracowników obrazują prognozy zapotrzebowania na zawody w 2025 roku, uwidocznione w strukturze kategorii zawodów. Najliczniejszą grupę, jak co roku, będą stanowiły zawody zrównoważone, których udział wyniesie 79% (133 grupy zawodów ze 168 analizowanych w badaniu). Bardzo istotną kategorią, aczkolwiek z roku na rok coraz mniej liczną, stanowią zawody deficytowe – stanowić będą 21% ogółu ocenianych zawodów (35 grup zawodów). Na uwagę zasługuje również to, że tegoroczne prognozy nie określają, żadnej grupy zawodów, w przypadku której pojawi się nadwyżka poszukujących pracy. Strukturę zapotrzebowania na zawody przedstawia wykres nr 1.
Wykres 1. Liczba i udział kategorii zawodów w poszczególnych edycjach badania
Transkrypcja danych do wykresu 1: Liczba i udział kategorii zawodów w poszczególnych edycjach badania
Wyniki tegorocznej edycji badania prognozują nieustanne zawężanie grupy zawodów, określanych jako deficytowe, co przekłada się na zmniejszenie skali problemu pracodawców, związanego z obsadzeniem wakatów w firmach. Konsekwencją obserwowanych zmian jest wzrost udziału zawodów zrównoważonych, czyli takich w przypadku, których liczba wolnych miejsc pracy jest zbliżona do liczby osób zainteresowanych podjęciem pracy i spełniających wymagania pracodawców.
Najnowsza edycja Barometru zawodów określająca zapotrzebowanie na zawody w województwie pomorskim prognozuje 35 grup zawodów deficytowych. W porównaniu do zeszłorocznej prognozy to spadek ich liczby o 3 grupy zawodowe, wobec czego w odniesieniu do zeszłorocznej prognozy, w 2025 roku nie przewiduje się deficytu wśród:
- nauczycieli nauczania wczesnoszkolnego,
- pomocy kuchennych,
- specjalistów ds. zarządzania zasobami ludzkimi i rekrutacji.
Prognoza zapotrzebowania na zawody w 2025 roku dla województwa pomorskiego
Jak co roku, z największym niedoborem pracowników będą musieli zmierzyć się pracodawcy z branży budowlanej i deficyt poszukujących pracy dotyczyć będzie m.in. murarzy i tynkarzy; brukarzy; dekarzy i blacharzy budowlanych oraz pracowników robót wykończeniowych w budownictwie. Nieco mniejsza skala deficytu dotknie branżę edukacyjną, tj. nauczycieli przedszkoli; nauczycieli przedmiotów ogólnokształcących; nauczycieli przedmiotów zawodowych. Ponadto istotny deficyt kadry widoczny będzie również w branży medyczno – opiekuńczej, dotyczyć będzie m.in. lekarzy; pielęgniarek i położnych; fizjoterapeutów i masażystów, a także w branży produkcyjno – przetwórczej, uwidoczni się m. in. wśród spawaczy; ślusarzy czy operatorów obrabiarek skrawających.
Skupiając się tylko na grupach zawodowych to największy deficyt, prognozowany we wszystkich powiatach województwa pomorskiego wystąpi tylko w 1 grupie zawodów – wśród pielęgniarek i położnych. Trzeci rok z rzędu deficyt dotyczy całego województwa pomorskiego. Specjaliści biorący udział w badaniu uznali, że główną przyczyną braku kandydatów są mało atrakcyjne warunki pracy, gdyż praca jest ciężka, odpowiedzialna, obowiązuje zmianowy system czasu pracy, a wynagrodzenie mało atrakcyjne. Ponadto niezbędne są również aktualne uprawnienia do wykonywania zawodu. Na uwagę zasługuje również fakt, że pielęgniarki i położne należą do starzejącej się grupy zawodowej, zaś osoby młode niewielkim strumieniem napływają do zawodu.
Dla porównania w 2024 roku deficyt dla wszystkich powiatów województwa pomorskiego przewidywało się dla 4 grup zawodów, tj. pielęgniarek i położnych, psychologów i psychoterapeutów, robotników budowlanych, a także kierowców samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych. Na przestrzeni roku zaobserwowano znaczny spadek natężenia deficytu w powiatach. Przykładem tego zjawiska mogą być murarze i tynkarze – deficyt prognozowany jest dla 13 powiatów w roku ubiegłym dotyczył 18 powiatów, a także cieśle i stolarze budowlani – deficyt określono dla 13 powiatów, a w roku ubiegłym dotyczył 17 powiatów.
Nieco mniejsze natężenie deficytu w skali województwa (wskazane w 19 z 20 powiatów) prognozuje się dla kierowców samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych, kierowców autobusów, spawaczy oraz pracowników służb mundurowych. Z kolei pracodawcy z 18 powiatów województwa pomorskiego mogą spodziewać się kłopotów z obsadzeniem etatów psychologów i psychoterapeutów, robotników budowlanych oraz elektryków, elektromechaników i elektromonterów.
Po bardziej szczegółowe wyniki badania zapraszamy na stronę barometrzawodow.pl, gdzie znajdziecie Państwo interaktywne mapy z wynikami prognoz, natomiast raport z badania dostępny będzie wkrótce.
Źródło: barometrzawodow.pl
Opracowanie: Dorota Gabryelczyk, Wydział Współpracy i Analiz, Zespół Pomorskiego Obserwatorium Rynku Pracy, WUP w Gdańsku
Pliki do pobrania:
Prognoza zapotrzebowania na pracowników 2025 - województwo pomorskie.pdf