Jak się komunikować, jak aktywizować i jak pokazywać możliwości rozwoju zawodowego tak, by skutecznie dotrzeć do osób młodych, w szczególności tych, które nie uczą się i nie pracują czyli do grupy NEET. Takie pytania stawiali sobie członkowie regionalnego Partnerstwa zainicjowanego przez Wojewódzki Urząd Pracy w Gdańsku i Caritas Archidiecezji Gdańskiej po to, by stworzyć rekomendacje dotyczące zakresu i trafności oferty aktywizacyjnej przeznaczonej dla osób młodych w najtrudniejszej sytuacji na rynku pracy.
Utworzone partnerstwo pracowało od czerwca do grudnia 2016 roku. W jego skład wchodziło 31 podmiotów: zajmujących się problematyką młodzieży, instytucji rynku pracy, instytucji pomocy i integracji społecznej, podmiotów funkcjonujących w systemie edukacji oraz pracodawców/organizacji pracodawców.
Głównym celem tej partnerskiej współpracy było wypracowanie rozwiązań, które przyczynią się do skuteczniejszych i bardziej dopasowanych sposobów aktywizacji osób młodych.
Zakłada się, że wypracowane rekomendacje:
- zwiększą możliwości dotarcia do osób młodych znajdujących się w najtrudniejszej sytuacji życiowej i zawodowej, które są poza rejestrami Publicznych Służb Zatrudnienia;
- umożliwią przygotowanie trafniejszych propozycji działań kierowanych do tej grupy;
- pozwolą na sformułowanie kryteriów wyboru projektów odzwierciedlających potrzeby pracodawców oraz możliwości i potencjały osób aktywizowanych, na szczeblach lokalnych i regionalnych.
Zachęcamy do zapoznania się z rezultatami pracy Partnerstwa. Przygotowana została analiza „Osoby młode w trudnej sytuacji na pomorskim rynku pracy – potrzeby, możliwości i instytucje wsparcia” oraz zestaw rekomendacji:
- dla instytucji rynku pracy w zakresie sposobu dotarcia do jak najszerszej liczby osób młodych na rynku pracy w tym grupy NEET, uwzględniające najefektywniejsze sposoby rekrutacji oraz najskuteczniejsze metody wsparcia aktywizacyjnego,
- dla Wojewódzkiego Urzędu Pracy w zakresie wspierania osób młodych, w tym sformułowanie kryteriów konkursowych dla konkursów ogłaszanych w ramach Osi I POWER,
- dla Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz Komendy Głównej OHP w zakresie wspierania osób młodych, w tym sformułowanie kryteriów dla konkursów ogłaszanych przez MRPiPS w ramach Osi I POWER,
- rekomendacje zawierające sposób funkcjonowanie partnerstwa po zakończeniu realizacji projektu, celem zapewnienia trwałości.
Pobierz publikację "Pomorskie rekomendacje dotyczące zakresu i trafności oferty aktywizacyjnej wobec osób młodych znajdujących się w najtrudniejszej sytuacji na rynku pracy" (PDF; 2,1 MB)