Zbliża się koniec 7-letniego okresu finansowania działań ze środków Funduszy Europejskich 2014-2020, również w województwie pomorskim. To dobry czas na podsumowania. Wojewódzki Urząd Pracy w Gdańsku tym okresie przekazywał środki unijne na wsparcie w zatrudnieniu osób młodych oraz powyżej 30 roku życia.
W zeszłorocznym naborze wybrano 15 projektów do dofinansowania. Na ich realizację przeznaczonych zostanie prawie 13 mln złotych. Wszystkie wybrane projekty mają na celu zwiększenie zatrudnienia na pomorskim rynku pracy. Łącznie wsparcie w postaci oferty szkolenia, stażu, pracy lub środków na założenie własnej firmy otrzyma 635 osób młodych, które nie ukończyły 30 lat.
Rekrutacja uczestników w niektórych projektach rozpoczęła się pod koniec zeszłego roku, w innych nabór ruszył z początkiem 2020 r., w kilku pozostałych rekrutacje rozpoczną się w marcu i kwietniu.
Kto może wziąć udział w projekcie?
W większości pomoc skierowana jest do osób, które nie pracują, nie uczą się ani nie szkolą oraz do zamierzających odejść z rolnictwa. Oferta części projektów obejmuje również osoby młode zatrudnione na podstawie umów cywilno-prawnych, krótkoterminowych (do 6 miesięcy), a także takie, których zarobki są nie większe niż wysokość kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę lub których dochody nie przekraczają progu interwencji socjalnej.
Wsparcie projektowe może być również skierowane do imigrantów i reemigrantów – oferują je dwa projekty.
Unijne wsparcie dla młodszych…
Osoby młode wspierane są także przez powiatowe urzędy pracy. Od momentu wejścia Polski do Unii Europejskiej w 2004 roku, urzędy te otrzymują środki z Funduszy Europejskich na prowadzenie działań aktywizacyjnych. Aktualnie realizowane są dwuletnie (2019-2020) projekty na wsparcie młodych bezrobotnych (osób do 30 r.ż.), na które przeznaczono 87 mln złotych. Z działań takich jak: doradztwo zawodowe, szkolenia, staże, dotacje na rozpoczęcie działalności gospodarczej czy pomoc w poszukiwaniu atrakcyjnej pracy będzie mogło skorzystać 8 542 młodych osób w województwie pomorskim.
…i trochę starszych
Środki unijne przeznaczone są także dla osób powyżej 30 roku życia. W szczególności wsparciem w ramach projektu mogą być objęte osoby w wieku 50+, kobiety, osoby z niepełnosprawnościami, długotrwale bezrobotni, osoby o niskich kwalifikacjach, a także bezrobotni mężczyźni w wieku 30-49 lat. Taka osoba, rejestrując się w którymś z powiatowych urzędów pracy województwa pomorskiego jako bezrobotna, ma możliwość uczestnictwa w projekcie i skorzystania z jego oferty, w tym: szkolenia, stażu, dotacji na założenie firmy i z wielu innych proponowanych instrumentów aktywizacji zawodowej.
Podobnie jak dla osób młodych, tak i dla tej grupy obecnie prowadzone są dwuletnie projekty (2019-2020). W tym czasie zaplanowane jest wsparcie dla 5 536 osób bezrobotnych, na co przeznaczonych zostanie 39 mln złotych.
Poznaj projekty realizowane na Pomorzu:
Oprac. Maciej Recki, WUP w Gdańsku