23 maja obchodzimy Dzień Spedytora. Spedytor to osoba, która odpowiada za całościową organizację transportu towarów drogą lądową, morską, kolejową lub lotniczą. Spedytor dba o optymalizację, terminowość i bezpieczeństwo całego procesu przewozu ładunków, a także uwzględnia wszelkie mogące pojawić się wyzwania w trakcie transportu. W swojej pracy ma bezpośredni kontakt z klientami, przewoźnikami, kierowcami, osobami zajmującymi się rozładunkiem i załadunkiem.
Obowiązki służbowe spedytora
Do zadań spedytora należy m.in.:
- negocjowanie korzystnych warunków cenowych transportu,
- pozyskiwanie nowych klientów i przewoźników,
- udzielanie porad z zakresu spedycji, logistyki i transportu,
- zawieranie umów dotyczących przewozu,
- sporządzanie niezbędnej dokumentacji do przewozu,
- ubezpieczanie towaru,
- wysyłanie i odbieranie przesyłek,
- przygotowywanie instrukcji przewozu, w tym ustalanie trasy przejazdu,
- przygotowywanie ładunków do transportu, w tym m.in. pakowanie i znakowanie, sprawdzanie ich stanu, a nawet ich załadunek, przeładunek i rozładunek,
- kompletowanie wszystkich niezbędnych dokumentów,
- monitorowanie warunków magazynowania towarów,
- organizowanie odpraw celnych,
- kontrolowanie ładunków podczas transportu, sprawdzanie ich położenia i informowanie klientów o ewentualnych opóźnieniach.
Zadania spedytora mogą się od siebie różnić w poszczególnych firmach.
Spedytor - istotne kompetencje
Kompetencje, które warto by posiadał spedytor to m.in.:
- łatwość dostosowywania się do zmian,
- umiejętności interpersonalne,
- negocjowanie i sprzedaż,
- praca w zespole,
- zarządzanie sobą w stresie, samokontrola i odporność emocjonalna,
- zarządzanie sobą w czasie,
- planowanie,
- organizowanie,
- podejmowanie decyzji,
- kosztorysowanie,
- znajomość przepisów prawnych,
- umiejętność pracy w szybkim tempie,
- skrupulatność,
- cierpliwość,
- odpowiedzialność,
- wielozadaniowość,
- samodzielność,
- znajomość języków obcych…
Katalog niezbędnych kompetencji spedytora uzależniony jest od zadań, które wykonuje on w pracy.
Warto podkreślić, że praca spedytora wymaga pełnej dyspozycyjności, nie ogranicza się do ośmiogodzinnej pracy w biurze. Konieczne jest, aby spedytor był w stałym kontakcie z kierowcami i klientami. Potrzeba rozwiązania nieoczekiwanej sytuacji związanej z transportem może spowodować przerwanie urlopu lub skrócenie weekendu.
Kształcenie w zawodzie spedytor
Jest wiele możliwości kształcenia w tym zawodzie. Naukę można rozpocząć od ukończenia technikum lub szkoły policealnej o kierunku spedycyjnym, logistycznym lub transportowym. Również uczelnie wyższe oferują kierunki kształcenia w tym zawodzie. Część firm spedycyjnych, transportowych czy logistycznych nie wymaga jednak kierunkowego wykształcenia, a raczej odpowiednich predyspozycji i znajomości języków obcych. Znajdując obiecującego kandydata do pracy część pracodawców jest wstanie zapewnić odpowiednie szkolenia oraz kursy umożliwiające adaptację pracownika.
Osoby, które chcą podjąć pracę w tym zawodzie mogą znaleźć zatrudnienie m.in. w firmach spedycyjnych, transportowych, logistycznych, handlowych, przedsiębiorstwach transportu kolejowego, a także w agencjach obsługi portów morskich i lotniczych. Mogą również pracować w firmach kurierskich, urzędach pocztowych, przedsiębiorstwach zajmujących się importem i eksportem, agencjach celnych, wolnych obszarach celnych, firmach świadczących usługi samochodowe, autokarowe, kolejowe, lotnicze, morskie i inne.
Zapotrzebowanie na spedytorów na rynku pracy
Informacje o zapotrzebowaniu na spedytorów na pomorskim rynku pracy możemy uzyskać z prognozy Barometr Zawodów na 2022 rok. Analizując poniższą mapę województwa pomorskiego możemy zaobserwować, że w 12 powiatach grupa zawodów spedytorzy i logistycy znajduje się w równowadze popytu i podaży. Oznacza to, że liczba ofert pracy w tym zawodzie będzie zbliżona do ilości osób poszukujących pracy. Ponadto w 8 powiatach województwa pomorskiego, prognozowany jest deficyt poszukujących pracy, co oznacza, że liczba ofert pracy przewyższy ilość osób poszukujących pracy w tym zawodzie.
Mapa 1. Relacja między dostępnymi pracownikami a potrzebami pracodawców w grupie zawodów spedytorzy i logistycy
Źródło: barometrzawodow.pl
Transkrypcja danych do Mapa 1. Relacja między dostępnymi pracownikami a potrzebami pracodawców w grupie zawodów spedytorzy i logistycy (PDF, 109 KB)
Wynagrodzenia spedytorów
Wynagrodzenia w zawodzie spedytora zależą od wielu czynników m.in. doświadczenia zawodowego, wykształcenia czy wielkości firmy. Z portalu wynagrodzenia.pl (Ile zarabia spedytor - zarobki spedytora - wynagrodzenia.pl) możemy dowiedzieć się, że mediana zarobków w styczniu 2022 r. dla stanowiska spedytor wynosiła 5 530 zł brutto. Mediana oznacza, że 50% osób, które udzieliły odpowiedzi na pytania dotyczące wynagrodzenia zarabia mniej, ale i 50% spośród tych osób zarabia więcej w tym zawodzie. W zależności od struktury organizacyjnej firmy, spedytor może awansować np. na stanowisko lidera zespołu spedytorów, co wiąże się z wyższym wynagrodzeniem.
Wszystkim przedstawicielom tego zawodu w Dniu Spedytora życzymy sukcesów w realizacji procesów spedycyjnych.
Opracowanie: Wydział Pomorskiego Obserwatorium Rynku Pracy, WUP w Gdańsku