Dzień 16 kwietnia został ustanowiony jako dzień, w którym swoje święto obchodzi Wojsko Inżynieryjne, jest to święto popularnie określane jako Dzień Sapera.
Po raz pierwszy żołnierze wojsk inżynieryjnych swoją uroczystość obchodzili w 1946 r. Zaś historyczne początki sięgają działań prowadzonych przez żołnierzy I i II Armii Wojska Polskiego dotyczących forsowania Odry i Nysy Łużyckiej w 1945 r. Utarta nazwa święta wynika z faktu, iż w trakcie tych działań operacyjnych, priorytetowe zadania realizowali właśnie saperzy. Czynności te niestety przyczyniły się do utraty życia tysięcy saperów, których zmagania do dziś dnia są interpretowane jako symbol odwagi, poświęcenia i ogromnego heroizmu.
Podstawowymi zadaniami saperów w wojskach inżynieryjnych jest oczyszczanie terenu z przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych, poprzez rozminowanie terenu i wysadzanie niewybuchów. Natomiast aktualnie jednym z podstawowych zadań wojsk inżynieryjnych jest usuwanie niewybuchów z okresu II wojny światowej. Ponadto, żołnierze wojsk inżynieryjnych każdego roku niosą pomoc ludziom dotkniętym różnego rodzaju kataklizmami. Realizacja powierzonych zadań wiąże się z ogromnym ryzykiem zagrażającym zdrowiu i życiu, a od kandydatów wymaga się posiadania specjalistycznych umiejętności, a także kooperacji z innymi służbami (np. z Policją).
Zgodnie z prognozą badania Barometr zawodów, w grupie pracownicy ds. ochrony środowiska i bhp widnieje zawód pracownik oczyszczania terenu z materiałów wybuchowych i niebezpiecznych, dla którego w przeważającej części województwa pomorskiego prognoza na rok 2022 przewiduje równowagę popytu i podaży. Analizując sytuację na poziomie poszczególnych powiatów, jedynie eksperci z powiatu chojnickiego w tej grupie zawodów przewidują deficyt kandydatów. Przyczyną takiej sytuacji jest brak osób posiadających wymagane kwalifikacje zawodowe.
Warto podkreślić, że ta grupa zawodowa zasługuje na szczególne uznanie ze względu na odwagę, pomoc dedykowaną mieszkańcom i dbanie o bezpieczeństwo. Dlatego warto oddać hołd zawodowcom, którzy podczas wykonywania swoich obowiązków niejednokrotnie ryzykują zdrowie i życie. Dzień Sapera to święto, które od lat ma swoje zasłużone miejsce w świadomości społeczeństwa, gdyż upamiętnia nakład pracy wszystkich pokoleń polskich saperów, także tych powojennych, którzy przystąpili do rozminowania i odbudowy Polski.
Oprac.: Wydział Pomorskiego Obserwatorium Rynku Pracy, WUP w Gdańsku