13 września (12 września w latach przestępnych) to nieformalne święto programistów obchodzone na całym świecie od 2009 r. Data nie jest przypadkowa - to 256. dzień roku, czyli liczba wszystkich możliwych wartości jednego bajtu informacji w 8-bitowej postaci.
Czy programista to informatyk?
Programiści to przede wszystkim twórcy kodów. Używając języków oprogramowania projektują oprogramowanie, tworzą programy komputerowe, ale też testują aplikacje. To ich praca sprawia, że zmienia się wiele sfer naszego życia. Codziennie korzystamy z programów i aplikacji przeglądając strony internetowe, używając urządzeń mobilnych czy też spędzając czas na grach komputerowych.
Istotne cechy dobrego programisty to m.in. zdolność logicznego myślenia, nastawienie na ciągły rozwój, kreatywność.
Branża IT to przede wszystkim męski świat, jednak coraz częściej po języki programowania sięgają również kobiety nie zważając na panujące stereotypy. Z roku na rok przybywa kobiet, które kończą kierunki techniczne i zasilają zespoły programistyczne, niejednokrotnie w roli menadżera.
Aby zostać programistą nie jest wymagane wykształcenie informatyczne. Wielu spośród programistów to samoucy. Z kolei informatyk nie musi pasjonować się kodowaniem. Zatem nie każdy programista to informatyk i nie każdy informatyk to programista...
Programiści na rynku pracy
Jak wskazuje prognoza Barometr zawodów na 2022 rok w większości powiatów województwa pomorskiego występuje równowaga w grupie zawodów projektanci i administratorzy baz danych oraz programiści. Deficyt pracowników przewiduje się w powiatach: człuchowskim, starogardzkim i gdańskim oraz w Trójmieście.
Mapa 1. Prognoza zapotrzebowania na projektantów i administratorów baz danych i programistów w województwie pomorskim w 2022 r.
Źródło: barometrzawodow.pl
Transkrypcja danych do Mapy 1 Prognoza zapotrzebowania na projektantów i administratorów baz danych i programistów (PDF, 97 KB)
Z uwagi na ciągły rozwój m.in. branży BPO/SSC od kilku lat nie maleje zapotrzebowanie na specjalistów IT na trójmiejskim rynku pracy. Niedobór programistów wynika głównie z braku odpowiednich kwalifikacji i doświadczenia. Branża informatyczna to rozwój i postęp, wymaga ciągłego dokształcania się i doskonalenia umiejętności.
Jednym z czynników, jaki przyciąga kandydatów do pracy na stanowisku programisty jest wynagrodzenie. Pracodawcy oferują od 4 tys. zł do nawet 20 tys. zł w zależności od doświadczenia.
Opracowanie: Wydział Pomorskiego Obserwatorium Rynku Pracy, WUP w Gdańsku