Dzień Pracownika Służby Zdrowia obchodzony jest 7 kwietnia - święto to zostało ustanowione na dzień rocznicy powstania Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Tego dnia obchodzony jest również Światowy Dzień Zdrowia. Najistotniejszą i niesłychanie ważną kwestią tych świąt jest podkreślenie rangi kluczowych problemów zdrowotnych ludzkości na całym globie, a także okazanie wdzięczności służbom medycznym za codzienny trud niesienia pomocy i ratowania życia drugiemu człowiekowi.
Z pewnością każdy z nas - w mniejszym lub większym stopniu - zetknął się i powierzył swoje zdrowie lub życie lekarzom, pielęgniarkom czy też ratownikom medycznym. Dlatego też osoby, które poczuły powołanie i misję chęci pomocy drugiemu człowiekowi i obrały właśnie taką drogę zawodową, zasługują na szczególne uznanie, szacunek, wsparcie, a także wyrozumiałość i troskę. Dostęp do opieki zdrowotnej na odpowiednim poziomie nie tylko sprzyja poprawie stanu zdrowia społeczeństwa i wydłużeniu długości życia, ale także chroni kraje przed epidemiami, wpływa na zmniejszenie skali ubóstwa i zagrożenia wystąpienia głodu. A te cele mogą zostać osiągnięte tylko i wyłącznie wtedy, kiedy w szeregach służby medycznej będzie dostateczna liczba osób, która zadba o nasz dobrostan zdrowotny. Bo życie i zdrowie stanowią najwyższą wartość człowieczeństwa.
W czasach pandemii koronawirusa branża ta zyskała jeszcze mocniej na znaczeniu, gdyż zawody te znalazły się na pierwszym froncie walki z pandemią jaka owładnęła cały świat. Ogrom profesjonalnej pracy - nierzadko ponad siły - przeznaczonej na opiekę i leczenie osób zarażonych wirusem SARS-CoV-2 jest wyjątkowym wyzwaniem dla całej służby zdrowia. Należy zaznaczyć, że zawody medyczne, już przed epidemią charakteryzowały się niedoborem kadry. Potwierdzeniem tych faktów są najnowsze wyniki badania Barometr zawodów, które jednoznacznie określają niedobór pracowników w takich zawodach jak:
- lekarze,
- pielęgniarki i położne,
- ratownicy medyczni.
Duża skala braku kadry dotyka lekarzy, gdyż dotyczy wszystkich powiatów województwa pomorskiego z wyjątkiem powiatu nowodworskiego. Przy czym w trzech powiatach, tj. człuchowskim, lęborskim i starogardzkim przewiduje się duży deficyt poszukujących pracy.
Mapa 1. Relacja między dostępnymi pracownikami a potrzebami pracodawców prognoza na 2022 rok – lekarze
Źródło: barometrzawodow.pl
Transkrypcja danych do Mapa 1. Relacja między dostępnymi pracownikami a potrzebami pracodawców prognoza na 2022 rok – lekarze (PDF, 374 KB)
Najważniejszą przyczyną deficytu lekarzy jest niedobór osób posiadających wymagane wykształcenie, doświadczenie zawodowe oraz kwalifikacje niezbędne do wykonywania zawodu. Ponadto obowiązujące limity przyjęć kandydatów na studia wpływają na ograniczenie specjalizacji, wobec czego system edukacji nie nadąża z zapełnieniem luki kadrowej. Brak kandydatów wynika również z faktu, że wysokość wynagrodzenia nie koresponduje z charakterystyką pracy, tj. z odpowiedzialnością, niebezpieczeństwem oraz wielogodzinnymi i wyczerpującymi dyżurami. Wielu kandydatów skuszonych korzystniejszą ofertą pracy, podejmuje zatrudnienie w większych aglomeracjach, za granicą Polski bądź zakłada prywatne praktyki lekarskie.
Podobny niedobór pracowników odnotowuje się również wśród pielęgniarek i położnych, gdyż deficyt objął wszystkie powiaty województwa z wyjątkiem powiatu nowodworskiego. Dodatkowo w Gdańsku oraz powiatach gdańskim i starogardzkim prognozy określają duży deficyt poszukujących pracy.
Mapa 2. Relacja między dostępnymi pracownikami a potrzebami pracodawców prognoza na 2022 rok – pielęgniarki i położne
Źródło: barometrzawodow.pl
Transkrypcja danych do Mapa 2. Relacja między dostępnymi pracownikami a potrzebami pracodawców prognoza na 2022 rok – pielęgniarki i położne (PDF, 374 KB)
Niedostateczna liczba pielęgniarek i położnych wynika z braku napływu młodej kadry do zawodu, braku osób z kwalifikacjami i aktualnymi uprawnieniami. Niechęć kandydatów budzą nieatrakcyjne warunki płacy, specyfika pracy, szeroki zakres obowiązków, a także duża odpowiedzialność. Ponadto duży odsetek pielęgniarek migruje zarobkowo poza granice kraju, w związku z oferowanym wyższym wynagrodzeniem.
Oprac.: Wydział Pomorskiego Obserwatorium Rynku Pracy, WUP w Gdańsku