27 stycznia przypada święto upamiętniające powstanie w naszym kraju pierwszych instytucji zajmujących się pośrednictwem pracy.
To właśnie 27 stycznia 1919 roku Naczelnik Państwa Józef Piłsudski podpisał Dekret o organizacji państwowych urzędów pośrednictwa pracy i opieki nad wychodźcami. Dokument ten jest powszechnie uznawany za początek Publicznych Służb Zatrudnienia w Polsce i chociaż ich historia sięga początków minionego wieku, święto po raz pierwszy obchodzono w styczniu 2011 roku.
Na przestrzeni wieku rynek pracy przechodził liczne zmiany – szczególnie intensywne w ostatnich kilkunastu latach – a przed urzędami pracy stawiano często niełatwe zadania. Miniony rok szczególnie pokazał, z jak licznymi wyzwaniami muszą się mierzyć.
– Jeszcze rok temu trwała dyskusja na temat zasadności istnienia urzędów pracy w sytuacji niskiego bezrobocia i dobrej sytuacji gospodarczej. Pandemia pokazała je w innej roli – jako instytucje udzielające pomocy nie tylko bezrobotnym, ale i pracodawcom. Działające w strukturach samorządowych urzędy pracy, zarówno powiatowe, jak i wojewódzkie, odegrały kluczową rolę w realizacji wsparcia na rzecz przedsiębiorców, którzy w ostatnich miesiącach stanęli przed trudnymi wyborami dotyczącymi funkcjonowania swoich firm – mówi Mieczysław Struk, Marszałek Województwa Pomorskiego.
Więcej o publicznych służbach zatrudnienia w naszym województwie przeczytasz tutaj.
Oprac.: Katarzyna Falkowska, Zespół redakcyjny PORP, WUP w Gdańsku